Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Buty górskie AKU Slope

Najczęściej wybierane buty trekkingowe w sklepach górskich to uniwersalne modele, które sprawdzają się w każdej porze roku i można w nich odbyć wycieczki w zróżnicowanym terenie polskich gór. Wśród tego rodzaju modeli bardzo mocną pozycję zajmują buty AKU SLOPE, które trafiły do testu

Model butów górskich AKU Slope został zaprojektowany z myślą o klasycznej turystyce górskiej w zróżnicowanym terenie.

Innowacyjna technologia AKU AIR 8000®, użyta w cholewce wskazuje na użytkowanie raczej w ciepłych porach roku, jednak nie do końca tak jest. Dzięki specjalnie do tego modelu zaprojektowanej podeszwie Vibram® Erica Everest doskonale radzi sobie również na śniegu, co uzupełnia jego możliwości i sprawia, że Slope są bardzo uniwersalnymi butami.

Opis specyfiki modelu butów górskich AKU

Kiedy tylko wyciągniemy Slopy z pudełka, od razu zauważymy, że główną ideą przyświecającą inżynierom AKU podczas projektowania tego modelu była niska waga. Nie odbiło się to w żadnym stopniu na twardości, stabilności czy trzymaniu całej konstrukcji.

Drugą rzeczą, jaka rzuca się w oczy, to doskonała jakość wykonania. Wszywka na języku („Made in Romania”) nie pozostawia żadnych wątpliwości – europejska produkcja wysokiej klasy. Wszystkie szwy prościutkie, nigdzie nie widać wychodzącego kleju i niedoklejonych przestrzeni, wewnętrzna wyściółka przylega idealnie w każdym miejscu, nie ma luźnych czy źle dopasowanych fragmentów.

Podczas tworzenia charakterystycznego bieżnika podeszwy wzorowano się na łapkach jaszczurek skalnych, pokrytych licznymi wypustkami, które zwiększają ich przyczepność, umożliwiając poruszanie się po gładkich pionowych płytach. Mnogość drobnych kostek bieżnika została zastosowana dokładnie w tym samym celu, co zaowocowało doskonałą współpracą także z innymi rodzajami podłoża (błoto, trawa, śnieg). Stosunkowo mała grubość gumy została połączona z termicznie ukształtowaną i utwardzoną pianką poliuretanową oraz wkładką wewnętrzną Texon grubości 2-4 mm, co dało odpowiednio sztywną i niezmiernie lekką podeszwę.

Zastosowana w tych butach technologia GORE-TEX®

, oprócz zabezpieczenia przed przemakaniem i transportu potu na zewnątrz, gwarantuje wysoką jakość materiałów oraz wykonania. Każdy model, który posiada znaczek GORE-TEX®, jest indywidualnie sprawdzany pod kątem właściwości hydrofobowych. Skóra, materiały syntetyczne, nici, kleje czy nawet sznurówki muszą być najwyższej klasy, żeby sprostać wymaganiom, jakie są przed nimi stawiane. GORE-TEX® jako jedyna firma sprawdza każdy (!) model oraz w takim zakresie prowadzi badania postprodukcji.

Przebieg testu


W perspektywie całego, intensywnego użytkowania w górach, najszybciej zauważalnymi atutami AKU Slope była podeszwa i świetna oddychalność.
Okazało się, że element, na który nie zwróciłem uwagi, biorąc Slopy do ręki – to wyprofilowane trzy płaszczyzny podeszwy: strefa palców, strefa pięty oraz największa powierzchniowo strefa śródstopia.
 
Taki zabieg konstrukcyjny pozwolił na znaczne podniesienie komfortu chodzenia na twardym podłożu, zwiększył także efektywność i stabilność kroku.
Na początku lekkie zaskoczenie – twarde, górskie buty pchają do przodu jak miękkie buty do biegania! Taki efekt dała różnica długości wypustek bieżnika pomiędzy śródstopiem a palcami. W strefie czubka butów „zęby” podeszwy są krótsze, dlatego nie zginając stopy, tylko przesuwając środek ciężkości ciała do przodu, pięta podnosi się do góry. W perspektywie długiego marszu jest to duża oszczędność energii, która przekłada się na mniej zmęczone nogi i szybsze tempo.

Praktyczna i wygodna podeszwa w butach górskich to podstawa


Strefa palców została w ten sposób wyprofilowana z jeszcze jednego powodu. Specyficzny układ krótszej niż w śródstopiu rzeźby bieżnika pozwala na precyzyjne stawanie na małych stopniach samym czubkiem buta. Jest to bardzo ważny element turystyki wysokogórskiej i docenią go z pewnością miłośnicy via ferrat czy trudniejszych tatrzańskich szlaków.
Strefa śródstopia posiada długie i gęsto rozmieszczone kostki, które ustawione są względem siebie przeciwstawnie i pod różnymi kątami. Duża powierzchina tej strefy odpowiedzialna jest za doskonałą przyczepność w twardym (skały), jak i miękkim terenie (ściółka, błoto, śnieg, trawa).
Strefa pięty jest mała, pokryta poprzecznymi prążkami i ustawiona pod takim kątem, aby jak najlepiej współpracować podczas wykroku ze strefą palców. Znacznie ułatwia pierwszy kontakt podeszwy z podłożem.

Tak drobny wzór bieżnika doskonale wpływa na przyczepność, gorzej jest jednak z samooczyszczaniem podeszwy. Szczególnie w twardym błocie lub glinie sporo materiału zostaje w zakamarkach pomiędzy kostkami.

Nie należy mieć obaw o nadmierną ścieralność tak specyficznej podeszwy, ponieważ suma jej powierzchni styku z podłożem jest bardzo zbliżona do klasycznych wzorów Vibram, a kilkaset kilometrów pokonanych w Slop’ach mówi samo za siebie.
Chodzenie po asfalcie 7 dni w tygodniu zniszczy szybciej każdą podeszwę górskich butów niż użytkowanie w górach. Wynika to z równomiernie płaskiej, szorstkiej powierzchnni, z którą podeszwa styka się cały cas w tym samym miejscu i z tego powodu narażona jest na szybsze zużycie niż w zróżnicowanym terenie skalnym.

Sznórówki w butach górskich AKU są miękkie i wytrzymałe - DOSKONAŁE!

Miłym zaskoczeniem była tak prozaiczna sprawa jak sznurówki. Bardzo irytujące jest kiedy śliskie, okrągłe sznurówki bezustannie się poluzowują i konieczne jest zawiązywanie butów co godzinę. Testowany model zaopatrzony jest w płaskie, miękkie i bardzo wytrzymałe sznurówki – doskonałe!

Często spotykam się z opinią, że membrana GORE-TEX® w butach służy jedynie zabezpieczeniu przed przemakaniem, ponieważ przez warstwę skóry ciężko prowadzi się transport potu na zewnątrz. W przypadku połączenia membrany z materiałem AKU AIR 8000® jest inaczej. Różnica pomiędzy całą skórzaną cholewką z membraną GORE-TEX® (skóra zamszowa 1,6 mm) i modelem Slope była bardzo wyraźnie odczuwalna już po 3 godzinach marszu, przy użyciu tego samego modelu skarpet z wełny merynosów. Wpływ na taki wynik ma z pewnością stosunkowo duża powierzchnia materiału AIR 8000® w cholewce oraz jego odpowiednie rozmieszczenie. Użycie technologii AIR 8000® w Slop’ach to strzał w 10!

Czy buty góskie są wodoszczelne?

Test wodny, czyli moczenie butów w wodzie przez całą dobę, nie był zaskoczeniem, a buty przeszły test bez problemu, ponieważ gwarantuje to membrana GORE-TEX®. Gdyby okazało się, że buty przemakają – można je zareklamować. Zapewnia to producent swoją „Gwarancją suchości" („To keep you dry”), która nie zawiodła w deszczu, roztopach, mokrych beskidzkich łąkach i błotnistych ścieżkach.

W tym miejscu warto wspomnieć o czynności pielęgnacyjnej naszego obuwia, która wśród turystów jest zapomniana lub nieznana, a niesie duże korzyści. Co pewien czas, który zależy od intensywności użytkowania butów, po uprzednim wyciągnięciu wkładek, należy wlać do środka lekko ciepłą (nie gorącą!) wodę i pozostawić na 5 minut. Po tym czasie opróżnia się buty i wlewa kolejną porcję, powtarzając te czynności 3-4 razy.
Taki zabieg prowadzi się w celu oczyszczenia wyściółki i membrany z krzyształków soli, które osadzają się podczas użytkowania, usprawniając tym samym pracę GORE-TEX-u.

Podczas całego użytkowania nie zdarzyło się, aby opisane oraz wychwalone powyżej wykonanie zawiodło. Buty oprócz normalnego zużycia mają się świetnie i przejdą jeszcze bardzo wiele kilometrów.

Podsumowanie

Slope to jedne z najlżejszych w swojej klasie butów, które dzięki technologii AIR 8000®, GORE-TEX® i niskiej wadze zapewniają wysoki komfort nawet w trudnych, wielogodzinnych marszach. Niepowtarzalna podeszwa Vibram dodaje uniwersalności i sprawia, że świetnie sprawdzają się w różnych warunkach i w każdym terenie spotykanym w górach.
Idealny wybór dla osób potrzebujących jednej, uniwersalnej pary butów do turystyki w Karpatach, na szlakach typu beskidzkiego i w Tatry.

Test tylko utwierdził nas w przekonaniu, że warto polecać AKU Slope oraz ich damski odpowiednik AKU Ultralight, ponieważ są to unikatowe propozycje na naszym rynku i z całą pewnością zasługują na wyróżnienie.



ZOBACZ RÓWNIEŻ
ZOBACZ PRODUKTY