Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Finał V edycji konkursu podróżniczego Miej odwagę!

Już dzisiaj, 17 marca swoje rozstrzygnięcie będzie miała V edycja "Miej odwagę!" Memoriał Piotra Morawskiego.
Reklama
 

Udział w plebiscycie można było wziąć zgłaszając  - od 26 listopada 2014 r. do końca stycznia 2015 r. - swoje pomysły wypraw, które  zostały opublikowane na stronie www.miejodwage.pl i oddane pod głosowanie SMS. Do walki o zwycięstwo w tegorocznej edycji Memoriału stanęły 83 wyprawy.

20 projektów z największą liczbą głosów przeszło do półfinału. Spośród półfinalistów Kapituła nominowała 3 finalistów, którzy podczas finału - 17 marca o godz. 15.00 –  zaprezentują swoje projekty. Zwycięzcę V edycji wybierze Kapituła a całość wydarzenia będzie transmitowana online na www.miejodwage.pl.

Serdecznie zachęcamy do śledzenia transmisji bądź osobistego udziału w gali.
 
Kilka słów o finalistach:


W koronach drzew

UCZESTNICY: Marzena Wystrach (31 l.), Krzysztof Wystrach (39 l.)

Wyruszamy do boliwijskiej dżungli by wspinać się na drzewa. Abstrakcyjne? Ale możliwe! Dzięki doświadczeniu, odwadze i specjalistycznemu sprzętowi.

Będziemy wędrować tygodniami przez najmniej zbadane tereny tropikalnych lasów górskich od 3500 do 1000 m n.p.m. Nasze działania będą absolutnie nowatorskie w tym rejonie – w koronach drzew będziemy mogli fotograficznie "upolować" unikatowe zwierzęta , a może nawet odkryć nieznane gatunki!

Wspinanie się na tak wysokie drzewa, porośnięte gęsto epifitami, z paprociowymi platformami i oplecione lianami będzie dla nas wielkim wyzwaniem – nikt nie wie co tam napotkamy. Życie w koronach drzew będziemy podglądać także w nocy i o świcie, gdy zwierzęta są najbardziej aktywne. Wielka dawka obcowania z dziką przyrodą, porcja nauki i spora dawka adrenaliny!

Kamienne siekiery, uczta z owadów i tatuaż. Wyprawa szlakiem wymiany z terenów Una do Korowajów

UCZESTNICY: Jakub Urbański (37 l.), Anna Urbańska (38 l.), Tomasz Madej (36 l.)

Wybieramy się do jednego z najbardziej odizolowanych zakątków naszej planety. Celem jest dotarcie od jednego z ostatnich kamieniołomów, w których pozyskuje się materiał do wyrobu kamiennych narzędzi i do jednego z ostatnich plemion, które na co dzień takich narzędzi używa. Ekspedycja będzie zwieńczeniem cyklu wypraw do Papui, na tereny plemienia Korowai, który zapoczątkowaliśmy w 2006 roku. Ruszymy pradawnym szlakiem wymiany handlowej, którym z kamieniołomów na terenach ludu Una kamienne ostrza siekier docierały na bagna południa wyspy. Chcemy udokumentować proces wytwarzania narzędzi z kamienia oraz tradycje związane z entomofagią i tatuażem u plemienia Korowai. Zebrane materiały będą częścią autorskiej wystawy monograficznej o Korowajach planowanej na 2016 rok w Muzeum Azji i Pacyfiku.

Rodzinne zdjęcie wyspiarzy


UCZESTNICY: Piotr Kobzdej (27 l.), Jan Czarlewski (26 l.)

Na koralowych wyspach całego świata żyje dziś co najmniej milion ludzi. Za 20 lat wielu z nich stanie się apatrydami - obywatelami bez państwa.  Nie z powodu pożogi wojennej i prób jądrowych, ale z powodu globalnego ocieplenia. Dla nas jest już po prostu za późno – mówił w czerwcu z przygnębieniem prezydent Kiribati - Anote Tong. Ma rację. Fale na wybrzeżach Kiribati coraz głębiej podmywają ubogie domostwa, wdzierając się niekiedy do opustoszałych chałup krytych słomą, dyktami i metalowymi blachami.




Więcej informacji na stronie:

http://www.miejodwage.pl/