Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Jak wybrać deskę snowboardową?

Jaką deskę snowboardową wybrać?

W ciągu ostatnich kilku lat na rynku zaczęły pojawiać się różne kształty (profile) desek. Jeszcze nie tak dawno widok snowboardera  trzymającego dumnie odwrotnie wygiętą deskę, u mniej zorientowanych, mógł  wzbudzać co najmniej zdziwienie, a czasem nawet politowanie.

Dziś nikogo (no, może prawie nikogo) taki widok już nie dziwi, ba, nawet każdy zapalony snowboarder marzy, by posiadać choć jeden model z odwróconym profilem.

Zanim jednak zdecydujemy się na kupno takiej deski, powinniśmy poznać ich specyfikacje, by zakup był jak najbardziej świadomy, a nie spowodowany chęcią bycia „trendy”.


Posiada klasyczny hol (wygięcie w środkowej części deski). Ciężar deski spoczywa na tipie (przodzie) i na tailu (tyle) - oczywiście bez ridera.

Deska o takim profilu jest bardzo "energiczna", daje możliwość skręcania z ogromną precyzją. Dzięki pracy nóg i balansowaniu masą ciała deska poddaje się i płasko dotyka podłoża, co pozwala wykorzystać całą długość krawędzi. Efektem jest dynamiczna, stabilna i sterowna jazda, idealnie sprawdzająca się na twardej pokrywie lub na wyratrakowanych trasach.
 

 


Jest przeciwieństwem tradycyjnego kształtu - deska z rockerem położona na płaskim podłożu opiera się swój środek unosząc tip i tail.

Kształt ten najlepiej sprawdza się w puchu, sprawiając, że deska zawsze jest na wierzchu, bez nadmiernego skupienia i bez wysiłku. Również dobrze sprawdza się w zabawie freestylowej - mniejsze prawdopodobieństwo złapania krawędzi, a więc uprzyjemnia jazdę na poręczach, boxach, itp. Deski te przeważnie są miększe niż tradycyjne, dlatego również chętnie sięgają po nie początkujący riderzy.


 

To jest grupa desek, które łączą w sobie tradycyjny kształt (camber) z kształtem typu rocker, niektóre z nich są bardziej zbliżone to cambera, niektóre z kolei to modyfikacje rockera, np.: V-rocker, P-rocker, S-rocker.

 


ZOBACZ RÓWNIEŻ