Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

KULOODPORNI - wystawa fotografii Anety Nowickiej

Galeria Drugiego Planu, Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach zaprasza na wystawę fotografii Anety Nowickiej: Kuloodporni. Wernisaż wystawy odbędzie się w dniu 11 czerwca 2010 r. o godz. 18.00 w ramach Wieczoru Sztuk. Wystawa czynna od 11.06 do 15.07.2010 r.
Reklama
 

Taksówkarz pyta dwa razy, czy na pewno chcę jechać do tej dzielnicy. Tak. Na pewno. To dzielnica to Santa Fe, kiedyś słynna z powodu jej bogatych mieszkańców, dziś – dzielnica głównie znana z prostytutek i porachunków mafijnych. Jedziemy z przyjaciółką do polskiego księdza. Kto lepiej zna takie miejsca, niż ksiądz?
Kolumbia przed przyjazdem była dla mnie tajemnicą. Nerwowo szukałam informacji na temat tego kraju, osławionego za sprawą upraw koki, ELN (komunistyczna Armia Wyzwolenia Narodowego) i partyzantów FARC (Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii) sprawujących kontrolę nad częścią kraju. Tymczasem powitało mnie nowoczesne miasto i żołnierze z karabinami, sprawdzający torebki przed supermarketami w obawie, czy nie schowano tam materiałów wybuchowych.
Pojechałam do Bogoty w odwiedziny do przyjaciół z Polski, którzy mieszkali tam kilka miesięcy będąc na kontrakcie. Interesowało mnie coś więcej, niż przebywanie w naszym hotelu La Fontana, chociaż jego nazwa wyciągnęła mnie z opresji. Pewnego razu, będąc na peryferiach Bogoty po wizycie na arenie walk kogutów, w tym komplenie nieznanym mi mejscu złapałam taksówkę i jedynymi słowami, jakie potrafiłam wypowiedzieć, były: „Hotel La fontana por favor”. Zagrożenia porwaniami i zamachy na życie to, szczególnie dla bogatych obywateli Kolumbii, codzienność. Zanim wybrałam się do Kolumbii udało mi się umówić w fabryce, znanej w kręgach celebrytów i dyplomatów obawiających się o własne bezpieczeństwo. Właściciel fabryki, Miquel Caballero okrzyknięty Armanim kuloopornej odzieży, z wykształcenia chemik, odkrywca supercieńkiego kuloodpornego materiału, z którego wykonuje odzież, sam już dwa razy uszedł z życiem porywaczom. Z tego powodu uważa, że ma szczególną misję i mówiąc o swojej fabryce powołuje się na Boga. Swoją pracę traktuje – dosłownie - śmiertelnie poważnie.  Przeprowadza na swoich procownikach swój test lojalności. W ramach testu ubiera ich w kuloodporną odzież i strzela z niewielkiej odległości.
W Kolumbii panuje szczególna religijność. Aktualny prezydent Alvaro Uribe w swoich przemówieniach powołuję się na Boga. W 2008 roku prezydent dokonał konsekracji Kolumbii Najświętszemu Sercu Jezusa i Niepokalanemu Sercu Maryi Panny, czyli w obecności biskupów przekazał kraj pod opiekę Bogu. Krótko po tym wydarzeniu, po 6 latach niewoli, dawna kandydatka na prezydenta, Ingrid Betancourt zostaje uwolniona w bezkrwawej akcji prezydenta Uribe. Betancourt do dziś twierdzi, że to boski cud. Religijność w Kolumbii łączy się z mistycyzmem, wiarą w stygmaty, przekonaniem, że boska ręka rozwiąże wszystkie bolączki tego kraju związane wewnętrznym terrorem jaki panuje tam od dziesięcioleci.
Truny los tego kraju Kolumbijczycy mogilby opisać słowami pisarza Gabriela Garcia Marqueza:
"Być może Bóg chciał, abyś poznał wielu złych ludzi, zanim poznasz tego dobrego, żebyś mógł go rozpoznać, kiedy on się w końcu pojawi".   
                                           

Aneta Nowicka


O autorce:


Interesuje mnie fotoreportaż, w którym szukam tematów społecznych. Patrzę na świat czasami ze współczuciem, czasami ironicznie, czasami po prostu rejestrując aparatem zaskakujące sytuacje. Profesjonalnie zaczęłam zajmować się fotografią w 2005 roku, kiedy to wykonałam zdjęcia do projektu Artura Żmijewskiego “Powtórzenie”, który był prezentowany na Biennale Sztuki w Wenecji. W 2007 pracowałam jako fotoreporter w Londynie i w tym roku ukończyłam także Laboratorium Reportażu przy Uniwersytecie Warszawskim dyplomem u Tadeusza Rolke i Macieja Skawińskiego “Uzdrowisko”. Dyplom dotyczył kobiet pracujących w kopalniach w Jastrzębiu – Zdroju i ma wymiar osobisty, bo stamtąd pochodzę. W 2008 roku zakończyłam także naukę w Europejskiej Szkole Fotografii. Wyjeżdzałam, by eksplorować nieznane mi, fascynujące, reporterskie tematy. Owocem takich podróży był np. projekt “W kraju przyczajonego tygrysa” z Chin, który zaowocował szeregiem wystaw. Obecnie zawodowo zajmuję się reportażem telewizyjnym. Inspiruje mnie wizualny świat symboli. Obrazy od dzieciństwa stanowiły dla mnie magnetyczny świat ze swoimi sensami i tajemnicami.

www.anetanowicka.pl

Rybnik, ul. 1 Maja 95, tel. 324216222
www.dkchwalowice.pl