Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Kupujemy sprzęt snowboardowy - znajdź swój styl

Jak co roku przygodę ze snowboardingiem rozpoczyna kolejna grupa osób. Chcemy, aby ich wysiłek związany z doborem i zakupem odpowiedniego sprzętu był jak najmniejszy, a decyzje jak najbardziej trafne. Krok po kroku przebrniemy przez gąszcz teorii, podążając ścieżką prostych schematów. Jak dobrać długość deski snowboardowej? Jaka twardość deski będzie odpowiednia?

PRZEZNACZENIE

Określenie sposobu, w jaki sprzęt zamierzamy użytkować, jest najbardziej istotną kwestią w procesie prawidłowego doboru sprzętu. Aby ustalić przeznaczenie naszego sprzętu, najpierw musimy nabrać absolutnej pewności, jaki styl jazdy najbardziej nam odpowiada. Albo inaczej – czego od snowboardingu oczekujemy:

Deski snowboardowe do szybkiej jazdy w zróżnicowanych warunkach -> FREERIDE (fr)

Teren działania: śnieżne pola, puch w lesie, wysokogórskie żleby, słabo przygotowane trasy.

Jazda: pływanie w puchu, ostre skręty na twardym stoku, skoki z nawisów, dropy nad przeszkodami.

Sprzęt: deska twardsza i dłuższa od freestyle’owej, posiada mocno zaznaczoną budowę „directional”- dłuższy i szerszy przód (wyporny w głębokim śniegu), krótszy i twardy tył. Inserty przesunięte ku tyłowi, najczęściej w ustawieniu 2x4, dającym możliwość precyzyjnego przesuwania wiązań. Do grupy desek FR należą zarówno wyspecjalizowane deski do szybkiej jazdy w puchu (Big Mountain), jak i modele All Mountain, pozwalające na uniwersalne zastosowanie. Buty twarde, stosunkowo wysokie, o głębokiej rzeźbie podeszwy. Wiązania o wysokim hi-backu, szerokich strapach i sporej sztywności.


Deski snowboardowe do lotów, trików i dobrej zabawy -> FREESTYLE (fs)

Teren działania: snowparki, skocznie w terenie, raile w mieście, muldy na stoku.

Jazda: ewolucje w powietrzu, triki na stoku, jibbing;

Sprzęt: deska typu Twin Tip (lub zbliżona), czyli podobnej długości oraz kształtu przód i tył. W tej grupie znajdziemy deski od stosunkowo długich i twardych, używanych do technicznego freestyle’u w halfpajpie lub na wielkich skoczniach, aż po stosunkowo krótkie i miękkie do jibbingu. Grupę zamykają deski uniwersalne (All Mountain), czyli łączące cechy freestyle’owych z freeride’owymi. Buty miękkie i średniotwarde, z ograniczoną ruchliwością cholewki na boki. Wiązania posiadają hi-backi niskie lub średnio wysokie oraz stosunkowo wąskie górne strapy.

Deski snowboardowe agresywnej jazdy, skoków z przeszkód i szybkiej zmiany sytuacji -> BOARDERCROSS (bx)

Teren działania: specjalne tory do BX, dobrze przygotowane trasy, twarde stoki;

Jazda: połączenie freestyle’u (skoki) z dyscyplinami alpejskimi (szybka jazda na krawędzi i walka z czasem);

Sprzęt: deski są stosunkowo twarde i wąskie, mocno wytaliowane, o budowie directional, środek ciężkości cofnięty do tyłu. Deski BX w większości przeznaczone są pod miękkie wiązania. Często spotykane są technologiczne dodatki podnoszące sztywność i reaktywność deski - karbonowe lub kevlarowe włókna i tytanowe płytki. Buty bardzo sztywne, minimalizujące możliwość kontuzji i maksymalizujące przenoszenie obciążeń. Wiązania o wysokim i sztywnym hi-backu, szerokich strapach, z wyraźnymi pedałami gazu – wszystko w celu podniesienia reaktywności.

Deski do szybkiej jazdy po przygotowanych trasach -> CARVING (c)

Teren działania: dobrze przygotowane, gładkie i szerokie trasy, najlepiej z małą ilością ludzi;

Jazda: duża prędkość, jazda na krawędzi, głębokie łuki i „wykładki”;

Sprzęt: deski posiadają stosunkowo długą krawędź efektywną, sporą sztywność i mocne taliowanie. Tył jest zdecydowanie mniej podniesiony niż dziób, co dodatkowo wydłuża krawędź, mającą kontakt ze śniegiem. Grupa tego typu desek stoi na styku ogólnego podziału na twarde i miękkie zestawy, dlatego w ofercie spotykamy snowboardy przeznaczone do wiązań miękkich i do wiązań twardych. Buty są bardzo sztywne, podobnie jak w BX, a w wersji twardej są to plastikowe skorupy. Wiązania  „miękkie”, najlepiej takie jak do BX, ewentualnie twarde wiązania Alpin.

Deski do bardzo szybkiej jazdy lub ścigania się -> RACE (r)

Teren działania: tyczki na zawodach, dobrze przygotowane trasy zjazdowe, twarde stoki;

Jazda: bardzo szybka, cały czas na krawędzi, często pomiędzy bramkami;

Sprzęt: deski posiadają zdecydowanie kierunkową budowę. Są wąskie, bardzo sztywne i zupełnie płaskie z tyłu – modele o długości 180-190 cm bardziej przypominają szerokie narty. Buty są twarde, plastikowe – z wyglądu podobne do narciarskich, konstrukcyjnie jednak odmienne. Wiązania, to płyty ze stalowymi obejmami, sztywno mocującymi buty do deski.

POZIOM umiejętności jazdy na snowboardzie

Informacja o poziomie umiejętności, jakiemu dedykowany jest produkt, pojawia się przy deskach.

W ich przypadku ma to spore znaczenie, ponieważ większość istotnych parametrów desek jest zaprojektowana pod określone umiejętności użytkowników - topowe deski mogą być nieużyteczne w rekreacyjnej jeździe, natomiast sprzęt przeznaczony dla początkujących nie będzie satysfakcjonował zaawansowanych riderów. Określając (obiektywnie ;) własne umiejętności musimy wziąć pod uwagę ich progres – spory w przypadku, gdy na desce zamierzamy jeździć często, lub słaby, jeśli na stoku pojawiamy się sporadycznie. W pierwszym wypadku sprzęt powinien być dobrany z „lekkim zapasem”, by nie ograniczał postępów.