Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Praktyczny przewodnik po impregnacji obuwia turystycznego

Każdy miłośnik górskich wędrówek, człowiek aktywny i ciekawy świata, wie doskonale, jak ważnym elementem jego wyposażenia jest dobrze dobrane obuwie. W wygodnych „trekach” zajść można na koniec świata, a liczne sklepy ze sprzętem outdoorowym oferują nieskończone możliwości wyboru.

Jeżeli chcesz, żeby buty sprawdziły się zarówno na beskidzkich bezdrożach, jak i na skalistych alpejskich podejściach, zdecydowanie powinieneś rozpatrzyć kupno skórzanych butów. Są odpowiednio twarde, a równocześnie skóra doskonale dopasuje się do stopy. Wiąże się z tym jedno bardzo istotne zagadnienie: IMPREGNACJA. Dobrze nawilżone i zaimpregnowane buty będą nam bowiem służyły całe late, a my z entuzjazmem pokonamy kilometry najpiękniejszych wędrówek.

Długowieczne obuwie - ponadczasowy styl


To pierwszy i jednocześnie bardzo ważny aspekt impregnacji. But regularnie nawilżany i pielęgnowany odpowiednim środkiem konserwującym nie straci swoich właściwości. Nadal będzie nieprzemakalny i oddychający, nawet na najbardziej ekstremalnych wyprawach.

Dzięki zabiegom nawilżającym, jakie zafundujemy naszemu obuwiu, skóra nie straci koloru, nie zacznie też pękać. Ta zaleta impregnacji przypadnie do gustu szczególnie tym osobom, które w każdej sytuacji dbają o swój styl i wygląd.

Nowoczesne środki konserwujące


Są oczywiście firmy specjalizujące się w produkcji impregnatów i środków pielęgnacyjnych do skór, ale kto, jak nie producenci obuwia wiedzą najlepiej, co jest potrzebne naszym „trekom”. W ich ofercie znaleźć można impregnujące spraye. Przed aplikacją przede wszystkim należy obuwie odpowiednio wyczyścić, usuwając kurz i wszelkie zanieczyszczenia, takie jak na przykład błoto czy zaschnięta trawa. Czynność tę najlepiej wykonać specjalną szczotką dostępną w sklepach obuwniczych. Środek należy równomiernie rozpylić na świeżo oczyszczone i osuszone obuwie.

Ważne jest, aby rozprowadzić go w odległości około 20 –  25 cm od buta. Ten sposób preferowany jest przy skórach nubukowych oraz w przypadku połączeń z materiałami syntetycznymi.

Doskonałą alternatywą dla tej bardziej popularnej metody pielęgnacji trekkingów jest środek ochronny w kremie. Nałożenie go wymaga odrobinę  więcej czasu, za to efekt jest doskonały. Skóra na butach jest nawilżona i nie pęka. I nie tylko o wygląd chodzi. Liczy się przecież wnętrze. Możemy wciąż brodzić w kałużach  i górskich strumieniach, bez lęku, że ulubione buty skórzane nam przemokną. Krem proponowany jest głównie właścicielom butów z gładkiej, licowanej skóry. Oczywiście można stosować go także dla butów nubukowych, należy jednak pamiętać, że wtedy nubuk ściemnieje i stanie się gładki.

Także buty, które łączą skórę czy nubuk z materiałami syntetycznymi wymagają impregnacji i pielęgnacji. Dla nich przygotowano impregnat w gąbce na bazie wosku. Idealnie nadaje się on do obuwia z membraną Gore – Tex czy Sympa – Tex.






Czy stosować metody tradycyjne?


Buty skórzane można także potraktować tradycyjnym woskiem świecowym. Ta metoda, mimo że jednorazowo uodporni nasze obuwie na wilgoć, to po dłuższym czasie wysuszy skórę. Buty zaczną pękać. Wtedy będziemy mogli pożegnać się z naszym ulubionym obuwiem wyprawowym na zawsze. Po użyciu wosku tradycyjnego buty przestaną także oddychać.

Zdecydowanie lepszym i rekomendowanym przez fanów naturalnych metod impregnacji środkiem pielęgnującym obuwie jest tłuszcz. „Odżywiający tłuszcz do butów” nie dość, że je zaimpregnuje, to jeszcze doda im urody i blasku.

Kiedy zapoznaliśmy się z licznymi, wcale nie skomplikowanymi metodami konserwacji skórzanego obuwia możemy śmiało zainwestować w buty trekkingowe najlepszej marki. Dzięki dobrej pielęgnacji będą nam służyć dobrze i długo. Nie pozostaje nam więc nic innego jak wybrać najbardziej malowniczy, górski szlak i ruszyć. W nieznane!




ZOBACZ PRODUKTY