Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Ślepy los - pokaz przedpremierowy

Against Gravity zaprasza na przedpremierowy pokaz specjalny filmu ŚLEPY LOS.
Reklama
 

NoveKino Praha, Warszawa, 8 grudnia (wtorek), godz. 19.00.

premiera: 11 grudnia 2009.

Zapraszamy na przedpremierowy pokaz specjalny, którego gościem będzie Kinga Baranowska - wybitna polska himalaistka, zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników, pierwsza Polka na ośmiotysięcznikach Dhaulagiri, Manaslu i Kanczendzondze. Po pokazie odbędzie się spotkanie z widzami, podczas którego Kinga Baranowska opowie o swych licznych i fascynujących wyprawach.

Pokaz odbędzie się w ramach cyklu Oczami kobiet. NoveKino Praha już od ponad pół roku przybliża widzom dokonania wybitnych reżyserek, ale przede wszystkim pokazuje świat widziany oczami kobiet. Wszystkie zaprezentowane filmy dotykają tematyki, którą często pomija kino męskie. Kobiety-reżyserki odkrywają przed widzami nowe, nieznane obszary rzeczywistości - ich osobiste, skupione na emocjach kino stanowi świeży powiew w zdominowanym przez mężczyzn świecie filmu.


Ślepy los Lucy Walker (autorki cenionego dokumentu Devil's Playground o nastolatkach ze społeczności amiszów) to znakomity dokument, wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych festiwalach filmowych (m.in. Nagroda Publiczności w sekcji Panorama na MFF w Berlinie w 2007 roku, Nagroda Publiczności w kategorii Najlepszy dokument na festiwalach filmowych w Los Angeles, Palm Springs i Gandawie).
Film opowiada o niezwykłej wyprawie w Himalaje, której pomysłodawcą i współorganizatorem był Erik Weihenmeyer - alpinista i pierwszy niewidomy, który zdobył Mount Everest. W ekspedycji uczestniczyli profesjonalni alpiniści, mający na koncie wiele górskich wspinaczek oraz dzieci ze szkoły dla niewidomych w Lhasie, założonej przez organizację Braille bez Granic. Odważny pomysł zorganizowania wyprawy dla szóstki niewidomych dzieci nie bez przyczyny był z myślą o wychowankach tybetańskiej szkoły. W Tybecie niewidomi nadal żyją na marginesie społecznym, a ślepota jest w powszechnym mniemaniu karą za grzechy w poprzednim życiu lub dowodem opętania.
Już na pierwszy rzut oka widać jak wielkie ryzyko podjęli uczestnicy wyprawy. Dzieli ich praktycznie wszystko: umiejętności, doświadczenie, sprawność fizyczna, wytrzymałość, mentalność, dojrzałość. Z każdym dniem różnice te są coraz bardziej widoczne i zaczynają dzielić grupę, a cel wyprawy staje się polem gry ambicji himalaistów...
Dokument Lucy Walker łączy w sobie rozmaite elementy. To z jednej strony urzekający wizualnie i trzymający w napięciu obraz, ale jednocześnie wnikliwe studium psychologiczne. Reżyserka obserwuje z uwagą nie tylko burzliwy przebieg ekspedycji, ale także jej wpływ na psychikę poszczególnych uczestników.