Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Zapraszamy na Leżajski Bieg Zośki Turosz - kolejny bieg pod patronatem Cenerii

31 maja 2014 r. zapraszamy do Leżajska na Leżajski Bieg Zośki Turosz. Bieg jest organizowany z okazji 60-lecia kariery sportowej Zofii Turosz.
Reklama
 

Długość trasy to 15 km po różnym terenie i nawierzchni. Trasa w 95% prowadzić będzie drogami nieutwardzonymi z podbiegami na wzniesienia (gruntami, ścieżkami leśnymi, drogą szutrową lub żwirową), pozostałe 5% ulicami miasta.



Zofia Turosz
urodziła się 27 lipca 1938 roku w Żołyni. Po raz pierwszy z prawdziwym sportem spotkała się w 1953 r. w szkole średniej w Rakszawie. W szkolnych zawodach, będących eliminacją do wojewódzkiego etapu Narodowych Biegów Przełajowych, zajęła na dystansie 700 metrów drugie miejsce. Także na drugiej pozycji uplasowała się na szczeblu wojewódzkim i zakwalifikowała się do finału centralnego. Odbył się on na terenie Wyścigów Konnych w Sopocie. Wystartowało 80 zawodniczek, Zofia wówczas jaszcze Młynkowa, jako jedyna biegła na bosaka, nie miała bowiem obuwia sportowego. Mimo tego odniosła pierwszy w życiu znaczący sukces zajmując trzecie miejsce. Od tej pory bieganie stało się jej drugim życiem. Początkowo reprezentowała barwy "Włókniarza" Krosno, a następnie "Włókniarza" Rakszawa. Startowała na dystansach 200 i 400 metrów oraz w sztafecie, ale jak sama stwierdziła po latach - głównie dla klubowych punktów, bo dystanse te były dla niej za krótkie.





W 1964 r. ponownie zakwalifikowała się do finału centralnego Narodowych Biegów Przełajowych w Warszawie. Wygrała na dystansie 1000 metrów. 
 
W 1969 r. w pierwszych w Polsce zawodach dla kobiet na dystansie 1500 metrów zajęła 6 miejsce z wynikiem 4:45,05, najlepszym w województwie rzeszowskim. 
 
W tym samym roku, w wieku 31 lat zakończyła na pewien czas bieganie. Jak wspomina: "Ludzie coraz częściej się wyśmiewali, mówili: ma dom, męża, dwoje dzieci, a głupota jej w głowie. A ja marzyłam, by chociaż raz w życiu przebiegnąć na zawodach 5 km, 10 km, a nawet więcej".  

Podczas XIX Mistrzostw Świata Weteranów, we francuskiej miejscowości Perpignon w 1983 r., zdobyła dwa brązowe medale w biegach na 10 i 25 km


 
 


W 1985 r. pod swoje skrzydła wziął ją AZS AWF Katowice, tam pod kierunkiem trenera Antoniego Krausa spróbowała wyczynowego chodzenia. Po kilku miesiącach trenowania w 16 października 1985 r. na stadionie warszawskiej Polonii ustanowiła trzy rekordy świata w chodzie sportowym na 35, 40 i 50 km. Po tym sukcesie, wbrew wszystkim, oświadczyła, że dopiero teraz otwiera się przed nią szansa i że rozpoczyna swoją wielką karierę: "Urodziłam się po to, aby biegać. Marzę, aby wystartować w największych maratonach świata: w Nowym Jorku i Bostonie." 

Maratoński debiut w USA nastąpił 20 kwietnia 1987 r. w Bostonie. Ukończyła bieg w czasie 2:57,43 i zajęła w klasyfikacji generalnej 28 miejsce wśród 2 tysięcy startujących kobiet, w swojej grupie wiekowej była czwarta i zdobyła specjalny medal. 
 
W 1988 r.czasem 39:32,01 zdobyła tytuł Mistrzyni USA na 10 km. New York Road Runners Club przyznał jej prestiżowy tytuł "Biegaczki 1990 roku".
 
Podczas pobytu w Ameryce pani Zofia ukończyła setki różnorodnych biegów - przełaje zimowe, wiosenne i górskie, średnio i długodystansowe, uliczne i na bieżni oraz sporą liczbę maratonów w różnych miastach Stanów Zjednoczonych. Nowojorczycy i bostończycy dobrze już znają Polkę, ci z bliższego otoczenia nazywają ją nawet "szaloną Zofią". A ona ciągle walczy, nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Pragnie zrealizować swoje marzenie i przebiec nowojorski maraton z wnuczką. 

 


Serdecznie zapraszamy do udziału w biegu.


Więcej informacji na: http://biegzoskiturosz.pl