Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Zimowy trekking - niezbędnik zimowego wędrowca

Na wędrowanie po górach każdy czas jest dobry.
Reklama
 

Nieważne, czy jest lato, czy zima, czy sypie śnieg, czy świeci słońce – jeśli odpowiednio przygotujemy się do panujących warunków atmosferycznych, każda górska wycieczka będzie niesamowitą przygodą. Poniżej prezentujemy niezbędnik zimowego wędrowca, czyli top 3 rzeczy, które sprawią, że żadne warunki nie będą nam straszne.

Dobre buty to podstawa

Odpowiednie obuwie to podstawa bezpiecznego wędrowania nie tylko po górach. A zimą szczególnie trzeba zwrócić uwagę na to, jaką podeszwę mają nasze buty. W górach możemy spodziewać się bardzo zróżnicowanego terenu – od zaśnieżonych polan, przez zmrożone, śliskie trawy, po oblodzone skały. Co prawda, gdy wybieramy się w wyższe partie, bierzemy dodatkowy sprzęt (m.in. raki), ale jeśli planujemy tylko klasyczny trekking ciepłe buty z dobrą podeszwą w zupełności wystarczą. Tym bardziej jeśli jest to model Alaska Winter GTX marki Hanwag z oryginalną podeszwą IceGrip, zaprojektowaną z myślą o zapewnieniu stabilności na śliskich nawierzchniach. Wyposażona jest ona w niewielkie kostki z drobinek szkła, których chropowata struktura dosłownie przyczepia się do powierzchni. Alaska Winter posiada dodatkową izolację z materiału G-Loft Fit zarówno w podeszwie, jak i cholewce, zapewniając ciepło w niskich temperaturach. Podobnie jak inne buty marki Hanwag, model ten wykonany jest z najwyższej jakości ekologicznie produkowanej skóry, z możliwością całkowitej wymiany podeszwy.
Krótki film, pokazujący, jak działa IceGrip: https://www.youtube.com/watch?v=XOhL3QDrpoY



Ochrona przed zimnem

Doświadczenie zdobyte w dalekiej Skandynawii, czyni z marki Fjällräven świetnego kompana do zimowego trekkingu. Właśnie do tradycyjnych wędrówek górskich została zaprojektowana kolekcja Singi (dawniej Sarek). Wykonane głównie z funkcjonalnej tkaniny G-1000 produkty są bardzo wytrzymałe i posiadają wiele praktycznych rozwiązań. Kurtka Singi Winter ma wydłużony krój i kaptur szturmowy, który ochroni przed zimnym wiatrem. Wzmocnienia z materiału G-1000 HeavyDuty oraz możliwość woskowania w celu ochrony przed wilgocią czynią z niej odporną na każde warunki atmosferyczne.

Tym, którzy nie przepadają za kalesonami, przypadną do gustu spodnie Barents Pro Winter, z miękką i ciepłą podszewką, które posiadają dodatkowe wzmocnienia w miejscach szczególnie narażonych na otarcia oraz kilka praktycznych kieszeni na mapę czy inne drobiazgi.

Z ciepłych dodatków warto zaopatrzyć się m.in. w czapkę czy stuptuty. Singi Balaclava Cap można nosić jako zwykłą czapkę, ale także jako kominiarkę. Mieszanka wełny z elastycznym tworzywem sztucznym daje bardzo dobrą ochronę przed zimnem, a praktyczny daszek chroni oczy, gdy sypie śnieg. Getry przeciwśniegowe Singi wykonane są z wytrzymałego materiału G-1000 w wersji Oryginal oraz HeavyDuty



Rozgrzewające napoje
Równie istotne, co zewnętrzna ochrona przed zimnem, jest rozgrzewanie się od środka. Podczas spędzania czasu w zimnych warunkach ważne jest regularne picie ciepłych, dobrze osłodzonych napojów, które nawadniają organizm, a jednocześnie dają gorący zastrzyk energii. Termos czy kubek termiczny to wręcz niezbędne wyposażenie podczas zimowej wędrówki. Produkty szwedzkiej marki Primus z podwójnymi ściankami długo utrzymują temperaturę napojów. Proszkowa farba o chropowatej strukturze, która pokrywa zewnętrzne ściany termosu, ułatwia trzymanie go nawet w rękawiczkach. Szeroka oferta rozmiarów i kolorów sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie.



Trekking po górach w mroźnych warunkach? Z produktami marek Fjällräven, Hanwag i Primus nigdy nie będzie Ci zimno!

Produkty do znalezienia na stronach:
Fjällräven: http://www.fjallraven.pl/
Hanwag: http://www.hanwag.com/
Primus: http://www.primus.eu/