Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  

BLUZY NARCIARSKIE

O ile nie posiadamy jeszcze w szafie odpowiedniej bluzy narciarskiej, pora o niej pomyśleć i zastanowić się, jaką wybrać. I nie chodzi tylko o krój, ważniejsza jest tkanina, z której będzie uszyta. Dużo większym wysiłkiem fizycznym niż rekreacyjne zjazdy na nartach będą np. skitury, dlatego odzież należy dostosować do preferowanej aktywności. 
Już na wstępie odrzucamy bluzy narciarskie wykonane z bawełny. Dlaczego? Bawełna, choć tak lubiana na co dzień, przyjemna w dotyku i miękka, nie sprawdzi się podczas intensywnego wysiłku. Pot wytwarzany przez ciało podczas aktywności, będzie przez bawełnę wchłonięty ale nie zostanie sprawnie odprowadzony na zewnątrz. Wilgotna tkanina będzie wychładzała ciało, ponieważ bawełna dość długo wysycha. Tak więc mokra bluza w połączeniu z niskimi temperaturami na zewnątrz to zwyczajne proszenie się o chorobę.
Zanim przejdziemy do zastanawiania się, czy wybrać bluzę na narty uszytą z materiałów syntetycznych czy z wełny merino, najpierw należy porównać ich właściwości. 

Tkaniny syntetyczne

Wśród odzieży przeznaczonej dla osób lubiących aktywność fizyczną, dominują produkty wykonane właśnie z włókien syntetycznych. Dzięki odprowadzającym wilgoć i szybko wysychającym tkaninom, uprawianie sportów jest dużo bardziej komfortowe. Bluza narciarska wykonana z syntetycznej tkaniny, nawet gdy ulegnie przemoczeniu, szybko wyschnie, dzięki czemu unikniemy jazdy w mokrym ubraniu a ciało nie zdąży się wychłodzić. Powszechnie znaną wadą odzieży uszytej z tkanin syntetycznych jest wchłanianie przez nią nieprzyjemnych zapachów. Przy dużym wysiłku fizycznym czasami wylewają się litry potu, z którym może nie poradzić sobie nawet dobry antyperspirant. Producenci odzieży sportowej znaleźli sposób i na to. Włókna syntetyczne pokryte jonami srebra hamują namnażanie się bakterii a co za tym idzie, ograniczają pochłanianie nieprzyjemnych dla nosa zapachów.     
 
Zalety 
- bardzo skutecznie odprowadzają pot na zewnątrz
- szybko wysychają
- nie gniotą się
- są lekkie
- są elastyczne
- nie rozciągają się
- pranie i czyszczenie ich nie jest kłopotliwe
 Wady
- zatrzymują przykre zapachy
- mogą się elektryzować

Wełna merino

Zdobywająca coraz większą rzeszę wielbicieli szlachetna wełna merino ma mnóstwo zalet. Owce merynosy, od których jest pozyskiwana, musiały się przystosować do warunków, w których wahania temperatury są dość duże. Cienkie i delikatne runo merynosów posiada na włoskach coś na kształt kieszonek, zatrzymujących powietrze, dzięki czemu izolacja od zewnętrznych temperatur jest bardzo skuteczna. Latem od wysokich a zimą od niskich, dlatego o wełnie merino mówi się, że zimą grzeje a latem chłodzi. Doskonale chłonie wilgoć, skutecznie odprowadza ją na zewnątrz i szybko wysycha. Co więcej, nawet gdy odzież z wełny merino ulegnie przemoczeniu, nie odczuwa się w niej zimna. W przeciwieństwie do zwykłej wełny, merino jest miękka i przyjemna w dotyku. Nie chłonie zapachów i ma właściwości antybakteryjne. Dzięki takim właściwościom, gdy nie ma możliwości przepierki można ją nosić nawet przez kilka dni a przykre zapachy nie będą się wokół nas unosiły przy każdym ruchu. Ponadto, ubrania z niej wykonane są lekkie i bardzo komfortowe w użytkowaniu. Oprócz wielu bezspornych zalet, wełna merino posiada także kilka cech, które można uznać za wady. Przede wszystkim, ubrania z niej wykonane są dość drogie. Wysoka cena wynika z kosztownego pozyskiwania tego naturalnego surowca. Poza tym, wełna merino jest delikatna a co za tym idzie, mniej wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne. Z tego względu często stosuje się dodatek włókien sztucznych, poprawiających jej wytrzymałość. 
 
Zalety
- doskonale izoluje od zewnętrznych temperatur, zarówno od niskich jak i wysokich
- bardzo dobrze odprowadza pot na zewnątrz
- nie chłonie zapachów
- ma właściwości antybakteryjne i samooczyszczające się
- jest lekka
- łatwa w konserwacji
Wady
- wysoka cena 
- mniejsza odporność na uszkodzenia mechaniczne niż w przypadku syntetyków
- wysycha dłużej niż tkaniny syntetyczne
 

Syntetyk czy merino - co wybrać?

Trudno jest na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ wiele zależy od warunków w jakich będziemy bluzy narciarskiej używali i od aktywności jaką preferujemy. Bluzy narciarskie są drugą warstwą odzieży. Pod nią najlepiej założyć bieliznę termoaktywną. Podczas intensywnego wysiłku może wytwarzać się sporo wilgoci, która powinna być sprawnie odprowadzana od ciała do zewnętrznych warstw ubrania, dlatego najlepszym wyborem będzie odzież z tkanin oddychających. Narciarz nie powinien się w bluzie przegrzewać ani nie powinno mu być w niej zimno. Rozsądnym wyborem będą bluzy narciarskie o średniej grubości. Im mniejszy wysiłek fizyczny nas czeka lub jesteśmy zmarzluchami, tym cieplejsza może być odzież i warto wtedy postawić na wełnę merino. Jeśli z kolei planujemy wylewać z siebie siódme poty np. podczas podchodzenia na skiturach, lepszym wyborem może być skutecznie odprowadzająca pot i szybko wysychająca bluza na narty wykonana z tkaniny syntetycznej.
sortuj po:   cenie / nazwie / liczbie sklepów
Bluza damska Ski Beaver Lady / X-BIONIC
od 400,00 zł
Porównaj ceny
1-1