Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Urlop pod namiotem - co zabrać na camping w górach?

Miłośników aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu nie trzeba długo zachęcać do wyjazdu w góry. Długie piesze wędrówki górskimi szlakami z dala od zgiełku wielkich miast i wieczorne ogniska to powody, dla których warto rozważyć urlop pod namiotem.

Sprawdź czy jesteś przygotowany na eksplorację dzikich zakątków Bieszczad w zgodzie z hasłem „Do what’s natural”, które zachęca do wyrażania siebie poprzez aktywny wypoczynek.

Marka Merrell podpowiada co zabrać ze sobą na camping.

Podstawowy ekwipunek
Namiot, karimata i śpiwór to podstawa każdego campingu. Gumowy młotek i saperka okażą się niezbędne podczas rozstawiania namiotu. Młotek posłuży do wbijania śledzi w twardsze podłoże, a okopując namiot saperką - w przypadku niekorzystnej aury – woda nie dostanie się do wnętrza. Chcesz przygotowywać posiłki sam? Zabierz miskę, sztućce oraz kubek (najlepiej emaliowany - dłużej utrzyma ciepło) na gorącą kawę, herbatę lub czekoladę przy wieczornym ognisku. Ubrania oraz kosmetyki spakuj w wygodny plecak, zaoszczędzisz miejsce, a rano wychodząc na szlak będziesz mógł w nim zmieścić wszystkie najpotrzebniejsze podczas wędrówki rzeczy. W tej roli niezastąpiony okaże się usztywniany, a zarazem lekki Merrell Tamarack. Ten pojemny (36L), ergonomiczny i wodoodporny plecak nadaje się idealnie na dłuższe wyprawy w góry. Boczne kieszenie sprawdzą się jako skrytka na drobne przedmioty takie jak latarka, kompas czy scyzoryk. W krótsze trasy zabierz ze sobą 22L plecak Merrell Myers.



Co jeszcze spakować?
Pogoda w górach bywa zmienna, dlatego spakuj ubrania dostosowane do zróżnicowanej temperatury. Nieprzemakalna sportowa kurtka – sprawdzi się w deszczowe dni, a ciepła bluza okaże się doskonała na chłodne wieczory. Rzeczą najważniejszą dla osób spędzających czas aktywnie - przemierzając górskie przełęcze, czy zwiedzając okoliczne doliny - są wygodne buty. Najlepiej wybrać takie, które dopasują się do różnego typu podłoża podczas pieszych wędrówek czy porannych ćwiczeń. Ważne by były lekkie i wygodne. Idealne modele na dłuższe wycieczki to: Merrell Capra Bolt dla mężczyzn oraz Merrell Siren Edge dla kobiet.




Oba modele wyposażono we wkładkę M-Select FRESH, dzięki której stopy po całym dniu na szlaku pozostaną świeże. W tych butach długie piesze wędrówki przez górskie szczyty to czysta przyjemność, poduszka powietrzna w podeszwie środkowej Merrell Air Cushion amortyzuje wstrząsy i poprawia stabilność.




Sprzęt elektroniczny

Aby uwiecznić niepowtarzalne chwile koniecznie zabierz ze sobą sprzęt fotograficzny, najlepiej
z szybkim autofocusem, nigdy nie wiadomo co uda ci się spotkać podczas porannego spaceru. Mimo zaawansowanych możliwości aparatów znajdujących się w smartphone’ach wybierz klasyczny aparat. Dzięki temu bateria w telefonie wystarczy na dłużej, co może się okazać przydatne jeśli przypadkiem zgubisz drogę w lesie lub na górskim szlaku. Pamiętaj, że nie każdy camping oferuje stały dostęp do prądu, przed wyjazdem pomyśl o wyposażeniu się w powerbanki, które pomogą w przypadku dłuższego braku zasilania.

Bezpieczeństwo
Pamiętaj, aby przed wyjazdem skompletować apteczkę i zakupić kremy z filtrem. Wszelkie niezbędne medykamenty takie jak: leki przeciwbólowe, maści, plastry, bandaże czy woda utleniona to absolutne minimum. Przydadzą się także środki owadobójcze na komary, kleszcze i mrówki szczególnie, kiedy nieopatrznie rozstawimy namiot w pobliżu mrowiska.

Gdzie rozbić namiot?

Przepisy w Polsce są pod tym względem rygorystyczne. Nie można rozstawić namiotu w dowolnie wybranym przez siebie miejscu. Urządzanie campingu na terenie rezerwatu przyrody jest surowo zabronione. Mówi o tym art. 15.1 pkt. 23 ustawy o ochronie przyrody:
Art. 15. 1. W parkach narodowych oraz w rezerwatach przyrody zabrania się:
23) biwakowania, z wyjątkiem miejsc wyznaczonych przez dyrektora parku narodowego,
a w rezerwacie przyrody – przez regionalnego dyrektora ochrony środowiska
Ponadto, większość lasów w Polsce należy do prywatnych właścicieli, albo gmin. W takim przypadku potrzebna będzie zgoda na rozstawienie namiotu odpowiednio: od właściciela lub nadleśniczego. Dlatego przed wyjazdem przygotuj mapę z miejscami campingowymi, z których najłatwiej będzie wyjść na szlak.




Więcej informacji na stronie:
http://www.merrell.pl/