Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Bielizna termoaktywna ODLO na wyprawie ?Belukha Winter Expedition 2010?

Bielizna termoaktywna ODLO była testowana podczas zimowej wyprawy na Biełuchę (4506 m n.p.m.), najwyższy szczyt syberyjskiego Ałtaju.

„Belukha Winter Expedition 2010” odbyła się w lutym bieżącego roku.


Członkowie ekspedycji wyposażeni zostali w kilka modeli odzieży ODLO z najnowszej kolekcji zimowej 2009/2010. Były to bluzy i getry z linii Evolution Warm, bokserki z linii Warm, a także kominiarki.

 

Bielizna termoaktywna ODLO należała do tych elementów odzieży, z którymi nie rozstawaliśmy od wyjścia z domu do momentu poprzedzającego wskoczenie do upragnionej wanny po powrocie.

Wykonane z poliestrowego włókna „effect by ODLO” z jonami srebra bluzy z długim rękawem oraz praktycznym golfem, zapinanym na zamek, a także długie getry, sprawdziły się znakomicie. Wyposażona w strefy termiczne, elastyczna i dobrze przylegająca do ciała, a przy tym bardzo wygodna odzież rzeczywiście stała się dla każdego z nas „drugą skórą”. To samo powiedzieć można o bieliznie osobistej, także wykonanej z materiału o właściwościach odprowadzających pot oraz antybakteryjnych i również posiadającej strefy termiczne.

Bielizna termoaktywna ODLO, którą testowaliśmy, spisywała się świetnie nie tylko w temperaturach, do jakich została stworzona przez producenta, czyli +15 przy niskiej i -25 przy wysokiej aktywności. Podczas wspinaczki na Biełuchę – 30 na termometrze oznaczało, że jest „ciepło”, zaś prawdziwe zimno, w najzimniejszym tego słowa znaczeniu, dawało się odczuć przy utrzymujących się przez dłuższy czas temperaturach rzędu - 45, a nocami prawdopodobnie nawet poniżej – 50. W przypadku pierwszej warstwy bielizny ważniejsze niż to, jak bardzo grzeje, jest to, w jakim stopniu odprowadza pot. W  naszym wypadku była to kwestia czegoś więcej niż uniknięcia uczucia dyskomfortu, wywołanego przez przyleganie do ciała, zwłaszcza pleców, po całym dniu z trzydziestokilogramowym plecakiem, wilgotnej odzieży. Optymalne odprowadzanie potu chroniło nas bowiem przed wychłodzeniem. Utrzymanie ciepła zapewniały oprócz samej bielizny kolejne warstwy odzieży –  getry i bluzy z elastycznych materiałów typu polarowego, zaś na zewnątrz kombinezony puchowe.

Dzięki minimalnej ilości szwów bielizna termoaktywna nawet będąc noszona non-stop przez kilka a nawet kilkanaście dni i nocy nie powodowała otarć.

Nie był także zbyt uciążliwy pojawiający się w takich warunkach przykry zapach. W bazie czy po powrocie na niziny przepranie w niewielkiej ilości wody w misce wystarczyło, by przywrócić bieliźnie czystość, zaś po praniu odzież schła nad piecem w ciągu kilku godzin. Oprócz wymienionych tu walorów funkcjonalnych nie sposób pominąć także ciekawego kroju bielizny termoaktywnej. Jej żywą i „niebieliźnianą” kolorystykę docenią nie tylko esteci, lecz także ci, którzy miminalizując jak my ilość zabieranych na wyprawę ubrań, używają bluz i getrów również jako nieformalnej odzieży, noszonej podczas wyjazdu w pomieszczeniach.

Drobnym, choć bardzo istotnym elementem wyposażenia uczestników „Belukha Winter Expedition 2010” były kominiarki. Również one służyły nam bardzo dobrze każdego dnia trwania akcji górskiej. Dzięki niezwykle wysokiej jakości i technice wykonania okazały się bardzo funkcjonalne i wygodne. Wykonane z miękkiej elastycznej dzianiny umożliwiały dopasowanie sposobu noszenia do panującej w danym momencie temperatury oraz nasilenia aktywności. Gdy było zimno, nosiliśmy je nasunięte na nos, gdy cieplej lub podczas bardzo intensywnego wysiłku tak, by twarz była odsłonięta. W najzimniejszych momentach można było oprócz kominiarki założyć maskę windstopperową. A jednak przez większość czasu nasunięta na nos kominiarka ODLO wystarczała, by zapobiec odmrożeniom twarzy, a jednocześnie nie przeszkadzać w aktywności poprzez tak charakterystyczne dla masek z nieprzewiewnych tkanin utrudnianie oddychania czy zaparowywanie okularów bądź gogli.

Podsumowując stwierdzić można, iż testowane podczas „Belukha Winter Expedition 2010” modele bielizny termoaktywnej ODLO warte są polecenia, zarówno dla celów wyprawowych – letnich i zimowych - jak innych form aktywności sportowej.

Ola Dzik
(Ceneria.pl)


Aleksandra Dzik
Urodzona w 1982 r. Obecnie doktorantka socjologii na UJ, kursuje między Krakowem, Katowicami a górami. Należy do Ternua Team oraz HiMountain Team. W skialpinizmie i w górach wysokich reprezentuje Klub Skialpinistyczny "KANDAHAR". W rajdach przygodowych team Navigator Suunto. W dziedzinie rowerowej - KTM Women Racing Team. Międzynarodowy przewodnik górski UIMLA oraz przewodnik beskidzki, należy do SKPB Katowice.



ZOBACZ RÓWNIEŻ
ZOBACZ PRODUKTY