Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Kurtka Fortitude Berghaus - funkcjonalna i niezawodna

Od przeszło roku korzystam z technicznej kurtki kultowej marki Berghaus, model Fortitude. Jest to topowy model brytyjskiej marki, która rozpoczęła swoją działalność w 1966 r. i od wielu dziesięcioleci kreuje nowe standardy w dziedzinie sprzętu i odzieży outdoorowej.


Fortitude jest wykonany z 3-warstwowego Gore-Tex Pro Shel, dzięki czemu posiada dużą odporność na ścieranie i nie powoduje wsiąkania wody. Dodatkową zaletą są wzmocnienia w miejscach szczególnie narażonych na przetarcia (ramiona i rękawy). Wszystkie szwy kurtki są oczywiście laminowane. Kurtka posiada dwie główne, zewnętrzne kieszenie, zapinane na wodoodporne zamki YKK, które są dodatkowo kryte patką. Ich wysokie osadzenie pozwala na swobodne rozpinanie, niezależnie czy mamy na sobie uprząż wspinaczkową czy plecak z zapiętym pasem biodrowym. Na lewym rękawie kurtki znajdziemy trzecią zewnętrzną kieszeń na ski-pass, która, jak poprzednie, jest zapinana na wodoodporny zamek kryty patką.

Tył kurtki jest mocno przedłużony, dzięki czemu dolna część naszych pleców jest dobrze chroniona przed wiatrem. Do regulacji dolnego obwodu została wykorzystana gumka ze stoperami. Dwukierunkowy zamek główny także wykonany z wodoodpornego zamka YKK z listwą ochronną pod spodem, po zewnętrznej stronie kryty jest patką zapinaną na rzepy. Patka kryjąca zamek główny posiada dodatkowo na obu końcach guziki zatrzaskowe. Pod patką główną znajdziemy suchą kieszeń na dokumenty, zapinaną na wodoodporny zamek YKK, do której dostaniemy się bez rozpinania zamka głównego. Po bokach kurtki znajdują się wywietrzniki zamykane na dwukierunkowe, wodoodporne zamki, dodatkowo kryte patką po zewnętrznej stronie. Producent podaje, że waga kurtki to jedynie 600 g (rozm. L), co jest zgodne ze stanem faktycznym. Na dodatkowym wyposażeniu po wewnętrznej stronie kurtki znajdują się 2 wysokie kieszenie. Pierwsza z nich, znajdująca się po prawej stronie, jest płaską kieszenią zapinaną na suwak, gdzie zmieścimy kilka niedużej wielkości drobiazgów lub mapę. Druga kieszeń została zrobiona z rozciągliwego materiału wykończonego gumką, dzięki czemu zmieścimy w niej zarówno niedużą butelkę z wodą jak i gogle, czapkę czy latarkę czołową.

Na oddzielny akapit zasługuje kaptur Raptor, który jest na stałe zintegrowany z kurtką. W połączeniu z bardzo wysoką gardą stanowi przeszkodę nie do pokonania dla wiatru. Regulacja w dwóch płaszczyznach, wokół twarzy i w obwodzie pozwala na zasłonięcie całej twarzy i pozostawiania jedynie linii oczy, co jest nieocenione przy opadach deszczu lub śniegu, którym towarzyszy bardzo silnym wiatr. Warto dodać, że kaptur został wyposażony w usztywniony daszek i jest w pełni kompatybilny z kaskiem. Ciekawym rozwiązaniem jest ściągacz z ociepliną PRIMALOFT wszyty w kołnierz kurtki na karku, chroniący przed zapruszeniem. Wysoka garda została zaprojektowana w taki sposób, aby kaptur nie krępował ruchów głowy.

Kolejną  zaletą Fortituda jest sposób wszycia rękawów. Przy podnoszeniu rąk nad głowę kurtka pozostaje na swoim miejscu i nie odsłania nam pleców, co jest częstą wadą wielu kurtek. Na zakończeniu rękawów znajdują się zapięcia na rzepy, umożliwiające szczelne dopasowanie rękawów do nadgarstka, tak aby przy wykonywaniu ruchów nie odsłaniały naszych rąk. Ten techniczny model marki Berghaus spisuje się świetnie w każdej porze roku. Jego krój pozwala na założenie dodatkowej warstwy termicznej (sweter puchowy, bądź gruby polar), jednocześnie nie ograniczając naszych ruchów.

 

Muszę  przyznać, że kurtka rzeczywiście oddycha i odprowadza nadmiar pary wodnej, powstałej w skutek wysiłku, na zewnątrz. Oczywiście, przy szybkim pokonywaniu stromego podejścia podczas ulewy najprawdopodobniej kurtka nie nadąży z odprowadzaniem wody, powstałej na skutek naszego pocenia. W takim wypadku pozostaje nam rozpięcie częściowe kurtki, aby poprawić wentylację. Kurtkę wykorzystywałem wielokrotnie w Tatrach Wysokich latem i zimą oraz w Alpach, i jak do tej pory jeszcze mnie nie zawiodła w żadnych warunkach atmosferycznych. Przeznaczeniem modelu Fortitude jest alpinizm, wspinaczka wysokogórska oraz wszelkiego typu wyprawy, gdzie potrzebny jest niezawodny sprzęt. Kurtka będzie się na pewno świetnie spisywać również w trakcie uprawiania innych aktywności.

 

Podsumowanie:

Zalety:
- duża ilość kieszeni na drobiazgi;
- wysoka garda chroniąca przed wiatrem;
- zintegrowany wysoki kaptur regulowany w 2 płaszczyznach, który pomieści kask;
- wszystkie zewnętrzne suwaki zapinane na wodoodporne zamki YKK;
- mocno przedłużany tył kurtki chroniący dół pleców przed wiatrem;
- krój niekrępujący ruchów;
- rękawy nie powodujące unoszenia się kurtki podczas podnoszenia rąk.

Wady:

- cena.

Testował: Paweł Gościński - uczestnik wyprawy "Mount Elbrus Winter Expedition 2013" pod patronatem Ceneria.pl.




ZOBACZ RÓWNIEŻ