Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Mohawk Montane testowana podczas Chang Tang Absurdexpedition 2011

Reklama
 

Brytyjska firma Montane wsparła wyprawę Chang Tang Absurdexpedition 2011 przekazując Piotrowi Milaniakowi odzież do testów. Podczas kilkumiesięcznej wyprawy Pepe sprawdzi ich produkty w najróżniejszych warunkach.




Będzie pustynia, będą wysokie góry, będzie zimno, będzie mokro i wietrznie – mówiąc krótko da tym produktom popalić. Jednym z testowanych modeli jest kurtka Mohawk. 

 
 
 
Kurtka eVent Mohawk Montane
 
Prezentowany model, według producenta, przeznaczony jest dla osób poruszających się w górach szybko i szukających lekkiej, wytrzymałej i wygodnej ochrony przed najtrudniejszymi warunkami. Kurtka została wyprodukowana z dwóch różnych materiałów. W korpusie użyto lekkiego, trójwarstwowego laminatu eVent Super Lightweight 3 Layer, a jako wzmocnienie na rękawach, barkach i kapturze posłużył elastyczny, trójwarstwowy Dermizax EV Stretch 3 Layer. Dermizax zastosowano z dwóch powodów. Po pierwsze, dzięki wyższej gramaturze służy za wzmocnienia, po drugie - dzięki swej elastyczności - nie krępuje ruchów podczas, na przykład, wspinaczki. Dzięki zastosowaniu tych lekkich laminatów i przemyślanemu krojowi kurtka jest wytrzymała i lekka zarazem – w rozmiarze L waży 460 g.Mohawk ma techniczny, dopasowany krój (Active Mountain według kategoryzacji Montane) z lekko przedłużonym tyłem. 
 
Mohawk
 
Zintegrowany, obszerny kaptur mieści kask wspinaczkowy czy nawet rowerowy. Kaptur można zrolować, gdy nie jest nam potrzebny, ściągacze bez problemu można obsłużyć jedną ręką, linka ściągacza znajduje się w osobnym tunelu dzięki czemu ściągnięty kaptur doskonale przylega i obraca się wraz z naszą głową nie zawężając pola widzenia. Także ściągacze regulujące kaptur zostały wszyte w tunele i podczas silnego wiatru nie będą uderzać nas po twarzy. Kaptur posiada daszek z elastycznym „drutem”, dzięki któremu możemy uformować go zgodnie z naszymi potrzebami. Streczowy materiał na szyi i kapturze powoduje lepsze dopasowanie kaptura i poprawia „współpracę” z kaskiem.
 
Kaptur Mohawka na kasku rowerowym
 
Mohawk ma dwie duże kieszenie piersiowe i jedną, elastyczna kieszeń wewnętrzną. Wszystkie ściągacze można obsługiwać jedną ręką. Ściągacz w pasie został ukryty wewnątrz kurtki i dostęp do niego mamy przez duże kieszenie napoleońskie. Dla zwiększenia bezpieczeństwa zostały dodane odblaskowe elementy. Profilowane rękawy są ściągane taśmą velcro. W opisywanym modelu, zarówno w zamku głównym, jak i w kieszeniach piersiowych, dla zwiększenia bezpieczeństwa i lepszej ochrony przez wodą użyto zamków Riri Aquazip. 
 
Zamek Riri Aquazip
 
 
W odróżnieniu od popularnych zamków bryzgoszczelnych z poliuretanową powłoką te wydają się być eksponowane i nieszczelne. Nic bardziej mylnego! Szwajcarska marka Riri słynie z doskonałych zamków z tworzyw sztucznych używanych głównie w odzieży żeglarskiej. Zamki z powłoką z PU to w gruncie rzeczy klasyczne zamki pokryte na zewnątrz powłoką. Warstwy PU nachodzą na siebie, ale pośrodku zostaje niewielka przestrzeń, przez którą w niesprzyjających warunkach woda może przedostać się do wnętrza. Dodatkowo, suwak przesuwając się po powłoce może ją uszkodzić. Szwajcarskie zamki posiadają plastikowe, odlewane zęby, które podczas zapinania zachodzą szczelnie na siebie, nie pozwalając wodzie na przedostanie się do wnętrza. W tym przypadku suwak przesuwa się tylko po plastikowych zębach, a nie poliuretanowej powłoce, która znajduje się po obu stronach ząbków zamka. Bardzo dobrze obrazuje to grafika ze strony www.crux.uk.com.
Źródło: www.crux.uk.com
 
Zamki Riri wydają się także być łatwiejsze w obsłudze, nie zacinają się i wszystko wskazuje, że będą prostsze do obsługiwania w trudnych warunkach. Zamek główny jest dwubiegunowy, pozwala to na łatwy dostęp do kieszeni w odzieży znajdującej się pod kurtką. Dla większego bezpieczeństwa pod zamkiem głównym umieszczono listwę ochronną. Laminowane kieszenie piersiowe umieszczone są wysoko nie kolidując tym samym z pasem biodrowym plecaka czy uprzężą wspinaczkową. 
 
Elastyczna kieszeń wewnętrzna
 
 
Na uwagę zasługuje także bardzo dobre wykonanie kurtki. Brak odstających nitek, szwy są równo poprowadzone, zamki posiadają „parkingi”. Szwy podklejone są wąską taśmą o szerokości 15 mm.
 
Laminowana kieszeń piersiowa z "parkingiem" na zamek
 
 
Kurtka sprawia doskonałe wrażenie. Lekka, wytrzymała i doskonale oddychająca. Jak sprawdzi się w ciężkich, zmiennych warunkach Tybetu? O tym będziecie mogli przeczytać po powrocie Piotra;)
 
Mohawk Jacket
Waga: 460 g (r. L)
Materiał: eVent Super Lightweight 3 Layer (89g/m2, wodoszczelność 30 000 mm/H2O, oddychalność 16 000g/m2/24h);
Toray Super Lightweight Dermizax EV Stretch 3 Layer (1o7g/m2, wodoszczelność 20 000 mm/H2O, oddychalność 20 000g/m2/24h)

Kurtka dostępna jest w trzech wersjach kolorystycznych niebieskiej, pomarańczowej i czarnej.
 
Piotr Milaniak, Łukasz Rogala / Strefa Gór

Więcej: strefagor.blogspot.com