Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Mountain House i Therm-a-rest na wyprawie PZA Na Dhaulagiri

Firma Paker wspiera wyprawę unifikacyjną PZA Na Dhaulagiri. W czasie wyprawy uczestnicy będa mogli uzupełniać braki energetyczne żywnością liofilizowaną marki Mountain House.
Reklama
 

Jest to dla nas duże wsparcie, gdyż żywność ta jest lekka w transporcie, wygodna w przygotowaniu i dostarcza dużej ilości tak potrzebnych w górach kalorii. Co ważne, produkty poddane liofilizacji niemal całkowicie zachowują swoje wartości odżywcze i witaminy. Ponadto firma Mountain Housezajmuje sie produkcją liofilizatów od 50 lat, także liczymy, że dania zostały dopracowane do perfekcji.

Dodatkowo, dzięki uprzejmości firmy Paker, otrzymaliśmy to testów maty Therm-a-Rest XTherm - super lekkie, a jednocześnie z bardzo dobrymi parametrami izolacyjności. Wierzymy, że doskonale sprawdzą się w Himalajach, gdzie liczy się każdy gram, a komfort cieplny w nocy jest niezmiernie ważny dla zapewnienia dobrego snu i właściwej regeneracji sił.
Sprawdzimy i z chęcia podzielimy się naszymi spostrzeżeniami po powrocie.


Tamara Styś & Darek Załuski
 



Zadaniem unifikacyjnej wyprawy PZA jest zdobycie siódmej co do wysokości góry świata, bez wspomagania tlenem z butli. Polscy himalaiści będą zdobywać górę drogą uznawaną za normalną – pierwszych zdobywców, poprowadzoną północno - wschodnią granią w stylu klasycznym. Celem wyprawy jest przygotowanie do wypraw zimowych w latach następnych.

Zawodnikami unifikantami - są przede wszystkim Piotr Tomala, Jacek Żyłka Żebracki i Agnieszka Bielecka, kierownikiem Jerzy Natkański, a jego zastępcą Dariusz Załuski.


Droga klasyczna na Dhaulagiri. Fot. polskihimalaizmzimowy.pl

Poza tym w skład wchodzą bardzo doświadczeni himalaiści i wspinacze jak Marcin Miotk czy Tamara Styś, którzy stanowią dodatkowe wzmocnienie zespołu. Robert Cholewa będzie wsparciem dla wyprawy w parze z jednym Szerpą.

Baza wyprawy znajduje się na lodowcu na wysokości 4750 m n.p.m. Planowane jest założenie trzech obozów. Obóz pierwszy na wysokości 5850 m n.p.m. obóz drugi na wysokości 6600 m n.p.m. oraz obóz trzeci na wysokości 7400 m n.p.m. Droga prowadzi z bazy do obozu pierwszego uszczelinionym lodowcem i dalej od obozu pierwszego do obozu trzeciego północno – wschodnią śnieżną granią masywu, powyżej obozu trzeciego droga trawersuje w terenie śnieżno mikstowym pod wierzchołkiem na jego prawą stronę i dalej prowadzi do szczytu.