Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Odzież HiMountain z primaloftem: kurtka Belay Jacket oraz spodnie

Wszystkie trzy uczestniczki „HiMountain Tien-Shan 2009 – Polish Female Expedition” zostały wyposażone w komlety odzieży wspinaczkowej wypełnionej primaloftem – kurtki Belay Jacket oraz spodnie.

Zarówno kurtka, jak i spodnie były najważniejszymi elementami ubioru na wyższych wysokościach. Szczególnie sprawdziły się podczas ataku szczytowego na Chan Tengri (7010 m n.p.m) oraz podczas działalności na Piku Pobiedy (7439 m n.p.m.), gdzie warunki panowały, łagodnie mówiąc, straszne. A jednak przydawały się nie tylko wysoko. Zwłaszcza kurtki były naszym ulubionym ubiorem nawet w bazie, zapewniając ciepło i komfort. To jak bardzo doceniłyśmy primaloftową odzież podczas wyprawy, oddaje wypowiedź jednej z uczestniczek, która stwierdziła, że w kurtce Belay się zakochała.


Zarówno kurtka jak i spodnie wypełnione są materiałem Primaloft One, czyli najlepszą wersją primaloftu

Primaloft to syntetyczny odpowiednik puchu, mającego nad naturalnym tę przewagę, że zajmuje znacznie mniej miejsca (co w przypadku odzieży przekłada się na nie krępowanie ruchów), mniej namaka, a nawet gdy jest wilgotny, zachowuje właściwości grzewcze. Obie części primaloftowego kompletu mają krój dopasowany do ciała, a zarazem umożliwiający swobodę poruszania się. Z zewnątrz pokryte są miękką, a zarazem mocną, tkaniną Ultralite Nylon Microripstop. Zarówno kurtka, jak i spodnie, są bardzo lekkie (np. waga kurtki w rozmiarze L to zaledwie 700 g). Wyposażono je w praktyczne kieszenie – dwie w spodniach, w kurtce natomiast aż sześć: cztery na klatce piersiowej, tak, że nie kolidują z uprzężą, oraz dwie siatkowe wewnętrzne. Wszystkie zewnętrzne kieszenie kurtki chronione są zamkiem wodoszczelnym, ten sam charakter mają także pozostałe zamki w kurtce. Belay Jacket wyposażona jest w stały kaptur, również wypełniony primaloftem, na tyle duży, że wygodnie mieści się na kask, a zarazem regulowany w dwóch płaszczyznach, dzięki czemu przy założeniu go bez kasku nie jest zbyt duży. Pod pachami, na wąskich pasach materiału pozbawionych wypełnienia primaloftem, znajdują się wywietrzniki, również zamykane na zamek błyskawiczny. Rękawy zakończone są elastycznym lycrowym mankietem z otworem na kciuk, co zapobiega podwijaniu się rękawów i sypaniu się do nich śniegu. Dużym plusem spodni jest natomiast to, że są rozpinane po bokach na całej długości, można je więc zakładać i zdejmować mając na sobie buty i raki. Całości pozytywnego wrażenia, jakie pozstawia po sobie testowanie kompletu odzieży, dopełnia ciekawy design.



Podsumowując, odzież primaloftowa HiMountain jest ze wszech miar godna polecenia dla różnych form działalności wspinaczkowej wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z niskimi temperaturami, a zarazem zależy nam na swobodzie ruchów. Jedynym minusem jest to, że póki co odzież ta istnieje tylko w wersji męskiej. Miejmy nadzieję, że wersja damska wkrótce powstanie. Najpierw jednak musi pojawić się liczniejsze grono pań, które swoją działalnością górską wygeneruje popyt na tak profesjonalne produkty.

Aleksandra Dzik
(Ceneria.pl)


Aleksandra Dzik
Urodzona w 1982 r. Obecnie doktorantka socjologii na UJ, kursuje między Krakowem, Katowicami a górami. Należy do Ternua Team oraz HiMountain Team. W skialpinizmie i w górach wysokich reprezentuje Klub Skialpinistyczny "KANDAHAR". W rajdach przygodowych team Navigator Suunto. W dziedzinie rowerowej - KTM Women Racing Team. Międzynarodowy przewodnik górski UIMLA oraz przewodnik beskidzki, należy do SKPB Katowice.


Więcej o wyprawie „HiMountain Tien-Shan 2009 – Polish Female Expedition” 
Zapraszamy na stronę Oli Dzik: http://ola-dzik.pl.

 



ZOBACZ RÓWNIEŻ