Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Polacy najszybsi w Elbrus Race

Polscy wspinacze Aleksandra Dzik i Andrzej Bargiel we wspaniałym stylu zwyciężyli w międzynarodowym biegu wysokogórskim „Elbrus Race” na najwyższy szczyt Kaukazu.
Reklama
 

Udział Polaków w biegu jest częścią programu Polskiego Związku Alpinizmu - "Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015", którego celem jest zdobycie 5 ośmiotysięczników zimą.

„Elbrus Race”, rozgrywany od 1989 roku, jest jednym z najpoważniejszych wyścigów tego typu na świecie. Najtrudniejsza trasa „extrem” prowadząca  na leżący na wysokości 5621 m n.p.m i pokryty śniegiem szczyt Elbrusa, liczy ponad 12 km długości. Trzeba na niej pokonać ponad 3 kilometry różnicy wzniesień. Dotychczasowy rekord tej trasy należał do jednego z najwybitniejszych himalaistów świata, Denisa Urubko, i wynosił 3:55 minut. Polak Andrzej Bargiel przebiegł tę trasę w niesamowitym czasie 3:23 minuty, bijąc rekord Urubko o ponad pół godziny! Andrzej (rocznik 1988) jest studentem AWF i wyczynowo uprawia narciarstwo wysokogórskie. Jest członkiem polskiej Kadry Narodowej w tej dyscyplinie.

Na trasie „extrem” świetnie wystartowała również Aleksandra Dzik, zwyciężając w rywalizacji kobiet. Aleksandra jest Mistrzynią Polski w narciarstwie wysokogórskim i zdobywczynią Pucharu Polski w tej dyscyplinie. W swoim dorobku ma także jako jedyna Polka tytuł „Śnieżnej Pantery” przyznawany za wejście na wszystkie pięć siedmiotysięcznych szczytów byłego Związku Radzieckiego.

Wojciech Słowakiewicz (www.wspinanie.pl)
Artur Hajzer (www.polskihimalaizmzimowy.pl)

Więcej informacji jest na stronie biegu pod adresem www.elbrusrace.ru

Ola Dzik testuje sprzęt dla naszego serwisu. Z jej recenzjami możecie zapoznać się w dziale "Posłuchaj eksperta".


"Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015"

Celem programu "Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015", zainicjowanego przez Polski Związek Alpinizmu i wspieranego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, jest wejście na 5 niezdobytych zimą ośmiotysięczników. Do tej pory zimą zostało zdobytych 9 z 14 ośmiotysięczników, w tym na 8 weszli Polacy (jeden szczyt z udziałem Włocha). Do zdobycia pozostały:
K2 (8611 m),
Nanga Parbat (8126 m),
Gasherbrum I (8068 m),
Gasherbrum II (8035 m),
Broad Peak (8047 m).
Wszystkie niezdobyte zimą ośmiotysięczniki położone są na terenie Pakistanu - w Karakorum i w Himalajach Zachodnich, a tu warunki są o wiele bardziej surowe niż w Himalajach Nepalu czy w Tybecie. Średnia temperatura w Pakistanie jest o 10 st. C niższa (średnio - 35 st. C), a wiatr wieje mocniej o 40 km/h (czyli średnio 120 km/h). Już zdobycie choćby jednego z pakistańskich ośmiotysięczników byłoby historycznym przełomem w dziejach alpinizmu i himalaizmu.