Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Wybór przyrządu asekuracyjnego - Click Up wg opinii instruktorów

W obecnych czasach kupując przyrząd asekuracyjny stajemy przed sporym dylematem - na rynku znajduje się ogromny wybór przyrządów asekuracyjnych.
Reklama
 

Obok tradycyjnego sprzętu bazującego na prostej konstrukcji płytki czy kubka, mamy możliwość zakupu przyrządu samoblokującego, automatycznego lub pół-automatycznego. Przyrządy tego typu „wyręczają” w pewnym stopniu asekurującego oraz z założenia powinny zapewniać wyższy poziom bezpieczeństwa..

Czołowi producenci sprzętu wspinaczkowego proponują nam różnie wyglądające, mniej lub bardziej skomplikowanie oraz mniej lub bardziej zrozumiałe w działaniu przyrządy, takie jak: Cinch, Gri Gri, Smart, SRC, Yo-Yo oraz Click UP. 

Oto, co mają do powiedzenia na  temat przyrządu Click UP marki
Climbing Technology znani i cenieni instruktorzy wspinaczki:

„Używam Click Up'a od ponad dwóch lat. Przyrząd bardzo przypadł mi do gustu poręcznym kształtem i tym, że obsługuje się go jak zwykły kubek. Nie wymaga on zmiany nawyków, co występuje w innych "automatach". Co istotne, odwrotne wpięcie  liny nie stanowi większego zagrożenia, bo przyrząd zachowuje się wtedy jak klasyczny kubek. Bardzo płynnie podaje się z niego linę (szczególnie te nowoczesne cieńsze). Click Up w mojej ocenie jest jednym z najlepszych przyrządów do asekuracji przy zastosowaniach rekreacyjnych i sportowych. Automatyczne blokowanie i intuicyjne odblokowywanie pozawalają na praktycznie natychmiastowe, bezpieczne używanie tego przyrządu nawet przez osoby początkujące. Zadecydowanie jedna z najciekawszych nowinek ostatnich lat na rynku. Na zachodzie Europy Click Up jest  już bardzo popularny.”

Krzysztof Wróbel - Szkoła wspinaczkowa „ABC Wspinania”


„Click up jest bardzo wygodnym przyrządem. Ani razu nie miałem z nim problemu. W skałach czy na ścianie, przy prowadzeniu czy na wędkę. Zawsze blokuje linę i pomaga wyłapać lot. Jest lekki i kompaktowy, to też mi się podoba. No i nie ma żadnych elementów ruchomych – linę wkłada się jak w zwykły kubek, a sposób wybierania oraz podawania liny jest identyczny. To bardzo dobry przyrząd. Z czystym sumieniem mogę polecić go początkującym oraz zaawansowanym wspinaczom. Ciekawa jest również wersja tego przyrządu pozwalająca na asekurację liną podwójną. Nazywa się Alpine UP i jest to jedyny przyrząd automatyczny, który sprawdza się w górach, na drogach wielo-wyciągowych. Mieliśmy go ze sobą na Trango Tower - sprawdził się bardzo dobrze! Na zachodzie przyrządy Climbing Technology są bardzo popularne i używane zarówno we wspinaniu sportowym jak i w górach. W Polsce trudno niestety przekonać wspinaczy do nowości, a szkoda, bo niektóre z nich, tak jak Click Up naprawdę sprawdzają się w akcji.”

Marcin „Yeti” Tomaszewski  - Geronimo


„Wspaniały przyrząd asekuracyjny. Lekki, wygodny, doskonale prowadzi się w nim linę. Dzięki innowacyjnej konstrukcji zwiększone zostało bezpieczeństwo wspinacza, natomiast sposób użycia podobny do zwykłego kubka pozwala kształtować dobre nawyki asekurowania u kursantów. Jest łatwy w użytkowaniu – dzięki podobnej do zwykłych przyrządów technice asekurowania, nie trzeba się „przestawiać”, aby asekurować Click-Up'em. Asekuracja jest płynna, nawet przy wysokich wpinkach nie występuje zjawisko zacinania się liny w przyrządzie. Dzięki rysunkom nie ma możliwości pomylenia się z wpięciem do niego liny, a nawet jak już się ktoś postara i to zrobi, Click-Up działa wtedy jak zwykły kubek. Z czystym sumieniem mogę polecić Click-Up'a zarówno zaczynającym przygodę ze wspinaczką jak i doświadczonym wspinaczom.”

Jacek Czech – Szkoła wspinaczkowa „W Skale”



Jak widać, opinie instruktorów są zgodne i jednoznaczne. Ale czy oznacza to, że warto kupić Click Up'a lub inny przyrząd samoblokujący? Co z różnicą w cenie? Przyrządy tego typu są przecież dużo droższe. Druga sprawa to kwestia bezpieczeństwa – czy przyrządy samoblokujące są faktycznie bezpieczniejsze?

Po pierwsze, przyrząd asekuracyjny kupujemy na kilka lat. Po miesiącu lub dwóch nie będziemy już pamiętać tego wydatku – biorąc pod uwagę cały okres użytkowania danego przyrządu, różnice w cenie pomiędzy różnymi typami i modelami, nie powinny mieć znaczenia i wpływać na nasz wybór.

W kwestii bezpieczeństwa należy pamiętać o tym, że żaden przyrząd nie będzie asekurował sam i używanie nawet najlepszego przyrządu nie upoważnia nas do wyłączenia myślenia. Przyrządy, o których mowa są bezpieczne, ułatwiają wyłapanie lotu, minimalizują ryzyko błędów oraz mogą uratować życie w sytuacjach awaryjnych (asekurujący stracił przytomność na skutek uderzenia kamieniem), jednak działają poprawnie tylko wtedy, kiedy są używane poprawnie, zgodnie z zaleceniami producenta.


Film instruktażowy można obejrzeć tutaj:

http://www.youtube.com/watch?v=_qO41RxsZVk