Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Super Kolos Janusza Kurczaba w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie

W marcu otrzymał Super Kolosa za całokształt osiągnięć.
Reklama
 

Z powodu ciężkiej choroby nie mógł go jednak odebrać osobiście w Gdyni. Planowaliśmy przekazać mu go jak najszybciej. Nie zdążyliśmy. Janusz Kurczab zmarł 11 kwietnia 2015 roku. Statuetka przypominająca o wybitnych dokonaniach jego życia trafiła do Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.
   

Przekazanie Super Kolosa miało uroczystą oprawę i odbyło się podczas otwarcia XXII Przeglądu Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz. Statuetkę z rąk Janusza Janowskiego odebrał dyrektor Muzeum, Tomasz Jagodziński. Sylwetkę zmarłego miesiąc temu laureata oraz jego wybitny dorobek przypomniał natomiast publiczności festiwalu Leszek Cichy.     
     
Ważąca prawie dziesięć kilogramów miniatura posągu z Wyspy Wielkanocnej uzupełniona o biogram Janusza Kurczaba trafi na wystawę obok kilku innych eksponatów przypominających o złotej erze polskiego himalaizmu i wybitnych – sportowych i eksploracyjnych - osiągnięciach Polaków w górach wysokich. Mamy nadzieję, że kolekcja z czasem będzie się rozrastała, bowiem historia polskiej obecności na najwyższych szczytach świata, jak mało co, zasługuje na należyte wyeksponowanie.  


  Od lewej: Leszek Cichy, Tomasz Jagodziński i Janusz Janowski | Fot. Konrad Moniewski
          
 
Janusz Kurczab, wybitny alpinista oraz niestrudzony popularyzator i kronikarz polskich osiągnięć w górach całego świata. Urodził się w Warszawie, w młodości był jednym z najlepszych szermierzy w kraju, wielokrotnym mistrzem Polski w szpadzie i uczestnikiem Igrzysk Olimpijskich w Rzymie. Sukcesy wspinaczkowe zaczął odnosić we wczesnych latach 60. Wytyczył wiele nowych skalnych i lodowych dróg w Tatrach, Alpach, Hindukuszu i Karakorum. W roku 1971 dokonał pierwszego zimowego przejścia Wielkim Filarem Narożnym Mont Blanc. Trzy lata później kierował wyprawą, której uczestnicy jako pierwsi zdobyli Shishpare Sar w Karakorum, dwukrotnie próbował też wytyczyć nową drogę na K2 (osiągając wysokość 8400 m i 8250 m). Był autorem wielu książek i przewodników, m.in. serii Polskie Himalaje, stanowiącej niezastąpione kompendium wiedzy na temat historii eksploracji najwyższych gór świata. W marcu 2015 roku otrzymał Super Kolosa za „wytyczenie nowych dróg w Tatrach, Alpach, Hindukuszu, Karakorum i Himalajach oraz wybitny wkład w popularyzację polskiego alpinizmu”. We wrześniu skończyłby 78 lat.


fot. z archiwum Janusza Kurczaba

Więcej informacji na stronie:
http://www.kolosy.pl/