Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Bieganie   »  

SKARPETY BIEGOWE

 Odpowiednio dobrane skarpety biegowe potrafią znacząco polepszyć komfort podczas biegania. Wydawałoby się, że to "tylko" skarpety, zajmujące dość odległe miejsce w odzieżowej hierarchii biegacza, jednak warto poświęcić im chwilę uwagi. Skarpety biegowe powinny być jak "druga skóra" czyli dobrze przylegać do stopy, nie przesuwać się i nie rolować oraz odprowadzać nagromadzoną wilgoć. Jeśli będziemy biegali w skarpetach dobrze dobranych, będą tak wygodne, że zupełnie o nich zapomnimy, i o to właśnie chodzi. Jeśli natomiast skarpetka będzie się podczas treningu zsuwała, uciskała a do tego nasiąknie wilgocią, komfort biegu zdecydowanie spadnie. W takiej sytuacji możemy nabawić się odcisków i obtarć, które oprócz tego, że bolesne, na jakiś czas mogą nas wyłączyć z treningów.

Na co więc zwrócić uwagę, wybierając skarpety do biegania? Który materiał będzie najlepszy? Czy pory roku mają znaczenie? Jaką rolę odgrywają skarpety kompresyjne? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego poradnika.

Zalety skarpet biegowych

Skarpety biegowe różnią się od skarpetek codziennych. Wielu początkujących biegaczy nie przykłada należytej uwagi do tej części garderoby a warto to zrobić. Jeśli masz wątpliwości, czy inwestować w profesjonalne skarpety biegowe, poniżej wymieniamy kilka ich atutów:
- dobrze odprowadzają pot na zewnątrz
- przylegają do stopy i nie przesuwają się w bucie, dzięki czemu lepiej chronią ją przed otarciami
- odpowiednio dobrane, dają komfortowe ciepło zimą i dobrą wentylację latem
- są dopasowane do anatomicznej budowy stóp, lewej lub prawej (stąd oznaczenia na skarpetkach)
- dzięki zastosowaniu niektórych materiałów lub specjalnych "poduszeczek" poziom amortyzacji stopy jest lepszy
- zastosowane płaskie szwy lub technologia bezszwowa zwiększają komfort użytkowania
- strefowość tkanin oraz ściągacze skutecznie utrzymują skarpetę na miejscu.
 

Z jakiego materiału?

Skarpety biegowe powinny dobrze odprowadzać pot, ponieważ mokra skarpetka to ryzyko obtarcia stopy podczas biegu. Z tego względu, już na starcie powinny zostać wykluczone tak lubiane na co dzień skarpetki bawełniane. Choć jest to materiał bardzo przyjemny dla skóry, nie nadaje się na intensywne treningi, gdyż chłonie wilgoć i wolno wysycha. Najbardziej popularne skarpety biegowe wykonane są z dobrze odprowadzających pot tkanin syntetycznych (poliamid, poliester, nylon lub ich mieszanek), które ponadto charakteryzują się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Polecanym materiałem jest także wełna merino, dobra i na zimę i na lato. Jest jednak mniej trwała, dlatego skarpety z wełny merino często posiadają dodatek tkanin syntetycznych. Czasami do włókien dodaje się jony srebra posiadające właściwości antybakteryjne. Dzięki temu skarpetki nie chłoną przykrych zapachów.  
Skarpety biegowe posiadają strefy lub wstawki, wykonane z odpowiednio dobranych tkanin o różnej gramaturze. Tam, gdzie najłatwiej o obtarcia czyli np. w okolicy palców, tkaniny są grubsze, tam gdzie wskazana jest lepsza wentylacja, struktura materiału może przypominać siateczkę. Zastosowane ściągacze, nie tylko na górze skarpet ale także w okolicach śródstopia, lepiej trzymają ją na miejscu, dzięki czemu nie przemieszcza się podczas biegu. Niektóre modele posiadają specjalne wypustki przypominające małe poduszeczki, które zwiększają komfort i mogą nieco redukować wstrząsy podczas biegu. Szczególnie pomaga to na dłuższych dystansach.
 

Jakie skarpety na lato a jakie na zimę?

Skarpety przeznaczone na zimę są zazwyczaj grubsze i cieplejsze. Często do ich produkcji wykorzystywana jest wełna merino, posiadająca całe mnóstwo zalet: skutecznie odprowadza pot na zewnątrz, grzeje nawet wtedy, gdy jest mokra, nie chłonie zapachów i jest przyjemna w dotyku. Wiele zimowych skarpet biegowych posiada wyższą cholewkę, dzięki czemu dość wrażliwe na zimno ścięgno Achillesa jest przykryte i nie zostanie przewiane. 
W skarpetkach letnich najczęściej wykorzystywane są cieńsze i dobrze oddychające tkaniny syntetyczne. Ważne jest sprawne odprowadzanie potu na zewnątrz.
 
Długie czy krótkie?
Krótkie czyli tzw. "stopki" najlepiej sprawdzają się w cieplejszych porach roku. Podczas biegów w trudniejszych warunkach, gdzie bardziej narażeni jesteśmy na kontakt z piaskiem, błotem czy drobnymi kamykami lepiej ochronią nogę skarpety wyższe. 
 
Skarpety wodoodporne
Sprawdzają się w trudnych warunkach i niskich temperaturach, podczas biegania w deszczu, śniegu czy podczas pokonywania płytkich strumieni na trasie. Przydają się na zimowych biegach ultra. Zazwyczaj zbudowane są z kilku warstw, z czego zewnętrzna to membrana nie przepuszczająca wody a wewnętrzna, przylegająca do skóry, to warstwa odprowadzająca nagromadzony pot.
 
Skarpety kompresyjne
Coraz powszechniej używane, szczególnie na długich dystansach skarpety kompresyjne (lub opaski), uciskają łydki w odpowiedni sposób, przez co wpływają na poprawę metabolizmu mięśni, stabilizują je oraz zwiększają wydolność krążenia. Pomagają lepiej znieść łydkom długotrwały wysiłek i przyśpieszają regenerację po biegu.
 
sortuj po:   cenie / nazwie / liczbie sklepów
Męskie skarpety  Trail Runner Sock / REGATTA
od 37,23 zł
Porównaj ceny
Skarpety biegowe Runner 3D / EXPANSIVE
od 17,99 zł
Porównaj ceny
Skarpety biegowe ultra training / SALEWA
od 79,99 zł
Porównaj ceny
Skarpety Winter Compression / SALOMON
od 105,00 zł
Porównaj ceny
Skarpety Runner / EXPANSIVE
od 13,99 zł
Porównaj ceny
1-8