Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Śpiwory   »  

ŚPIWORY SYNTETYCZNE

Wydawałoby się, że letnie noce zazwyczaj są bardzo ciepłe i nie trzeba się zbytnio pochylać nad tematem zakresu temperatur śpiwora. Warto jednak zastanowić się jaki śpiwór na lato wybrać, by uniknąć rozczarowania zakupem. Dobrze dobrany śpiwór letni powinien zapewnić nam komfort termiczny podczas snu, co zapewne przełoży się na zdrowy i regenerujący nocny wypoczynek. Zanim wybierzemy śpiwór, powinniśmy zastanowić się w jakich warunkach chcemy z niego korzystać, czy noclegi będą miały miejsce w krajach, gdzie temperatura nocą osiąga ponad 20 stopni czy w Polsce, gdzie średnia nocna temperatura latem to 14 stopni a czasami może spaść nawet do kilku stopni. Z tego powodu dobrze byłoby sprawdzić najniższe i średnie nocne temperatury miejsca, do którego się udajemy. Waga i gabaryty śpiwora będą miały duże znaczenie dla osób podróżujących z plecakiem, choć letnie śpiwory nie należą do najcięższych. Ponadto, wybierając model śpiwora na lato trzeba zwrócić także uwagę na jego kształt oraz materiał i jakość wykonania. 

Śpiwór syntetyczny ? Idealny na lato

Dobrym wyborem na letnie noce są śpiwory syntetyczne: dosyć lekkie i proste w budowie śpiwory letnie ( schroniskowe) lub nieco cieplejsze, śpiwory dwusezonowe. Wypełnienie syntetyczne jest zdecydowanie bardziej odporne na wilgoć niż puchowe. Szybciej również wyschnie w razie przemoczenia. Śpiwory syntetyczne są jednak cięższe od śpiworów puchowych. Latem, gdy nie spodziewamy się ekstremalnie niskich temperatur, w których najlepiej radzą sobie śpiwory puchowe, syntetyki sprawdzą się doskonale. Warto również wspomnieć o tym, że ich ceny są niższe od śpiworów puchowych oraz, że są dobrym wyborem dla alergików, ponieważ nie uczulają.

Komfort cieplny i termika śpiwora

Na indywidualne odczuwanie ciepła ma wpływ szereg czynników związanych nie tylko z budową ciała, wiekiem czy ogólnym samopoczuciem. Warunki w których planujemy spać, jak choćby rodzaj namiotu, karimaty czy materaca także mają znaczenie. Niektórzy są zmarzluchami a innym zawsze jest gorąco. Dzieci, kobiety czy starsze osoby zazwyczaj szybciej marzną. Z tego powodu powinni oni wziąć pod uwagę śpiwory z nieco wyższą temperaturą komfortu.
Rzetelni producenci śpiworów przestrzegają i podają normy temperatury oznakowane symbolem EN 13537. Do badań dotyczących odczuwania temperatur w śpiworze przez potencjalnego użytkownika używa się manekinów żeńskich i męskich, z rozmieszczonymi czujnikami. Na tej podstawie wyznacza się poniższe parametry. 
T-max (temperatura maksymalna) - to temperatura, po przekroczeniu której użytkownikowi (na podstawie badań z udziałem manekina męskiego) w śpiworze jest zbyt gorąco i grozi mu przegrzanie. Nie zawsze jest przez producentów podawana. 
T-comfort (temperatura komfortowa) - to temperatura, przy której przeciętna kobieta (badania z udziałem manekina żeńskiego) śpiąca w swobodnej pozycji, nie będzie w nocy odczuwała chłodu.
T-limit (temperatura graniczna) - to temperatura, przy której mężczyzna (badania z manekinem męskim) śpiący w skulonej pozycji prześpi całą noc, osiągając termiczną równowagę.
T-min (temperatura ekstremalna) - to temperatura, poniżej której kobieta ( badania z użyciem manekina żeńskiego) może dostać hipotermii a więc stanu zagrażającemu życiu. 

Jaki kształt śpiwora wybrać?

W asortymencie sklepów znajdziemy śpiwory o kształcie mumii lub kołdry. Jedni lubią więcej luzu w śpiworze, gdyż często się wiercą, innym śpi się lepiej, gdy są ciasno otuleni śpiworem. Ważne, by śpiwór nie był zbyt krótki. W zależności od tego, w jaki sposób lubimy spać, kształt śpiwora dobieramy do swoich preferencji.   
Śpiwory w kształcie mumii są lekkie, kompaktowe i bardzo popularne. Posiadają kaptur, kołnierz i przylegają do ciała, dlatego straty ciepła w nich są mniejsze.  
Śpiwory w kształcie kołdry mają kształt prostokąta, zamek znajduje się z boku. W środku jest sporo wolnej przestrzeni ale trudniej w tego typu śpiworze utrzymać ciepło. 

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze śpiwora?

Na większy komfort spania i użytkowania mają wpływ również takie elementy śpiwora jak:  
- wyściółka wewnętrzna ? najlepiej, by była wykonana z przyjemnego w dotyku materiału
- dobra jakość tkaniny zewnętrznej ( najczęściej impregnowany nylon lub poliester) ? od niej zależy podatność na zabrudzenia i odporność na wilgoć
- kaptur ze ściągaczem - powinien być wygodny, otulać głowę i zapewniać ciepło w chłodniejsze noce, posłuży również jako poduszka
- kołnierz - w niższej temperaturze chroni przed wychłodzeniem i dostawaniem się zimnego powietrza do środka śpiwora
- zamek - dobrej jakości zamek ułatwia zapinanie i rozpinanie śpiwora. Bardziej funkcjonalne są zamki dwustronne, które można rozpiąć od dołu zapewniając sobie wentylację stóp lub od góry
- kieszenie - można w nich, w czasie snu, przechowywać przy sobie portfel lub ważne dokumenty
- paski kompresyjne przy pokrowcu ? pozwolą zminimalizować wielkość śpiwora po spakowaniu.

Pranie i przechowywanie śpiwora

Syntetyczne śpiwory można prać w pralce, zalecenia dotyczące temperatury najlepiej sprawdzić na metce producenta. Istotne jest dokładne wysuszenie go przed spakowaniem. Aby ograniczyć konieczność prania, zalecane jest stosowanie wkładek do śpiwora. Gdy śpiwór nie jest używany najlepiej przechowywać go w stanie rozwieszonym na wieszaku. 

Śpiwory letnie na Ceneria.pl

Jeśli szukasz śpiwora na letnie wojaże, na Ceneria.pl znajdziesz szeroki wybór modeli. Warto zainwestować w produkt dobrej jakości, dobrany do Twoich potrzeb, który posłuży Ci przez wiele sezonów. 
 
sortuj po:   cenie / nazwie / liczbie sklepów
Śpiwór Micro II 800 / SALEWA
od 422,99 zł
Porównaj ceny
Śpiwór Micro II 600 / SALEWA
od 332,99 zł
Porównaj ceny
Śpiwór Rozes Mild / SALEWA
od 1 016,99 zł
Porównaj ceny
Śpiwór Moraine I / ROBENS
od 399,00 zł
Porównaj ceny
Śpiwór Moraine II / ROBENS
od 435,00 zł
Porównaj ceny
Śpiwór Dundee 4 / HIGH PEAK
od 395,20 zł
Porównaj ceny
Śpiwór Highlander / TRIMM
od 245,00 zł
Porównaj ceny
Śpiwór Polaris II / TRIMM
od 506,00 zł
Porównaj ceny
Śpiwór Exosphere - 10 / DEUTER
od 1 019,99 zł
Porównaj ceny
Śpiwór damski Exosphere -6 SL / DEUTER
od 900,99 zł
Porównaj ceny
Śpiwór Ultralite Pro 100 / VANGO
od 489,00 zł
Porównaj ceny
Śpiwór Ember Single / VANGO
od 99,00 zł
Porównaj ceny
Śpiwór Ultralite Pro 200 / VANGO
od 579,90 zł
Porównaj ceny
Śpiwór dziecięcy Starlight Pro / DEUTER
od 445,00 zł
Porównaj ceny
Śpiwór dziecięcy Starlight SQ / DEUTER
od 445,00 zł
Porównaj ceny
Śpiwór damski Wilderness 250S / VANGO
od 199,90 zł
Porównaj ceny
Śpiwór Yukon Pro / FERRINO
od 268,00 zł
Porównaj ceny
Śpiwór Smoozip +3 / JACK WOLFSKIN
od 449,99 zł
Porównaj ceny
Śpiwór Latitude 200 / VANGO
od 339,90 zł
Porównaj ceny
Śpiwór Atlas Junior / VANGO
od 109,90 zł
Porównaj ceny
Śpiwór Fision 200 / COLEMAN
od 285,70 zł
Porównaj ceny
Śpiwór Breckenridge Single / COLEMAN
od 210,00 zł
Porównaj ceny
Śpiwór Active 0 3 in 1 / LAFUMA
od 586,41 zł
Porównaj ceny
Śpiwór Yukon 5 Junior / LAFUMA
od 223,20 zł
Porównaj ceny
Śpiwór Active 10 / LAFUMA
od 269,91 zł
Porównaj ceny
Śpiwór Scout 120 / HANNAH
od 269,00 zł
Porównaj ceny
Śpiwór Pathfinder / COLEMAN
od 330,00 zł
Porównaj ceny
Śpiwór Active 10 Lady / LAFUMA
od 280,00 zł
Porównaj ceny
Śpiwór syntetyczny Topas / PINGUIN
od 432,00 zł
Porównaj ceny
Śpiwór Nordic Oti Spring / MAMMUT
od 620,99 zł
Porównaj ceny
Śpiwór Harmony Single / VANGO
od 249,90 zł
Porównaj ceny
Śpiwór Serenity Double / VANGO
od 519,00 zł
Porównaj ceny