facebook
 
    drukuj
2018-08-02

14. Spotkania z Filmem Górskim: Favrese, Karo, McDonalds, Ballard, Bielecki, Wielicki i inni

Reklama

Tegoroczna edycja Spotkań z Filmem Górskim zbliża się wielkimi krokami. 30 sierpnia do Zakopanego zjadą znamienici goście, wśród nich: Nicolas Favrese, Silvo Karo, Bernadette McDonalds, Tom Ballard, Adam Bielecki, Krzysztof Wielicki. Z kolei w jury konkursowym zasiądą Krzysztof Zanussi, Kinga Baranowska, Piotr Pustelnik, Peter Horky i Dariusz Załuski.


W tym roku wpłynęło ponad 1500 filmów do konkursu, które oceniać będzie jury składające się z filmowców i osób związanych z górami: Dariusz Załuski, wspinasz i reżyser, zdobywca licznych nagród za swoje filmy, legenda polskiego kina Krzysztof Zanussi, zdobywczyni dziewięciu ośmiotysięczników Kinga Baranowska, reżyser, dziennikarz i podróżnik Peter Horky oraz jeden z trzech polskich zdobywców wszystkich ośmiotysięczników, Piotr Pustelnik.

Na festiwalu pojawią się także liczni goście. Wśród nich Adam Bielecki, jeden z czołowych polskich himalaistów młodego pokolenia, bohater akcji ratunkowej, w której razem z Denisem Urubko uratował Elisabeth Revol na Nanga Parbat. Kilka dni temu w ramach międzynarodowego zespołu Bielcki zdobył szczyt Gaszerbrum II wytyczając nową drogę. Bielecki to himalaista, alpinista, taternik i podróżnik. Jest członkiem kadry narodowej we wspinaczce wysokogórskiej. Pochodzi z Tychów, mieszka w Wielkopolsce. Wspina się od 20 lat. Lider kilkudziesięciu wypraw w różne góry na 5 kontynentach. Zdobywca wyróżnienia w konkursie Kolosy 2000 za dokonanie w wieku siedemnastu lat, najmłodszego, samotnego wejścia na Khan Tengri (7010 m) w stylu alpejskim. Jesienią 2011 roku zdobył piąty szczyt świata Makalu 8463 m bez użycia tlenu. 9 marca 2012 wraz z Januszem Gołąbem dokonał pierwszego zimowego wejścia na Gasherbrum I 8068 m, co zostało uhonorowane Kolosem i nagrodą Travelera National Geographic, a także uznane zostało za największe osiągniecie w dziedzinie eksploracji w 2012 roku przez prestiżowy portal amerykański explorersweb. Bielecki poprowadzi prelekcję „Od Beskidów po Himalaje, czyli historia o spełnianiu marzeń”, która ilustruje drogę, jaką pokonał Adam, aby zostać jednym z czołowych himalaistów młodego pokolenia. Podczas pokazu autor postara się przybliżyć zjawisko himalaizmu zimowego, a także za pomocą zdjęć i filmów opowie o swoich najważniejszych górskich osiągnięciach.

Kolejny gość, Nicolas Favresse, to wspinacz nietuzinkowy, który od wielu lat zdobywa wybitne ściany i pierwsze wejścia na całym świecie. Znany nie tylko ze swojej działalności górskiej, ale również z zamiłowania do muzyki i koncertowania w trakcie wypraw. Wszystkie te pasje oraz surrealistyczne poczucie humoru dzieli ze swoimi kolegami (Seanem Villanuevą, Benem Ditto i bratem Olivierem), z którymi m.in. tworzył ekipę statku Dodo’s Delight, podczas żeglarsko-wspinaczkowej ekspedycji na Ziemię Baffina. Przygody tej dzikiej bandy mogliśmy oglądać w zeszłym roku na festiwalu. Podczas spotkania Nico opowie o swoich górskich i muzycznych eksploracjach – o tym jak stał się “big wall rock star”.

Silvo Karo ze Słowenii to twórca i dyrektor Mountain Film Festival Domžale oraz himalaista z 40-letnim stażem. Odbył szereg zakończonych sukcesem wypraw m.in. w góry Patagonii, w Himalaje, zdobywając wiele wybitnych szczytów i pierwszych wejść. Przyczynił się do rozwoju i stworzenia alpinizmu w obecnym kształcie. Swoje doświadczenia i przeżycia opisał w eseju w książce “Voices from the Summit”, wydanej przez National Geographic. Silvo ma też niezwykły talent filmowy – w 1987 r. po raz pierwszy zabrał ze sobą kamerę na południową ścianę Cerro Torre, gdzie nakręcił film, który został nagrodzony na festiwalu w Trento za najlepszy film górski. Pracował jako operator przy programie Gore in Ljudje, w słoweńskiej telewizji publicznej.

Adam Gomola i Bartek Golec
w trakcie spotkania "Narciarski Trawers Alp" opowiedzą o swoim projekcie szybkich, jednodniowych trawersów, które realizowali w Tatrach od 2015 roku, oraz w rozszerzonej formie w Austrii.

Na festiwalu pojawi się też Karl Gabl, austriacki alpinista i meteorolog, którego precyzyjne prognozy pogody uratowały życie wielu alpinistom i pomogły im ukończyć wyprawy bez nieprzewidzianych sytuacji. Jest konsultantem dla wszystkich profesjonalnych wypraw. Pracował dla Simone Moro (który nazwał go "guru" od prognozy pogody z Innsbrucku), Artura Hajzera, Krzysztofa Wielickiego, Gerlinde Kaltenbrunner (m.in. podczas jej wspinaczki północnym filarem K2 z Darkiem Załuskim), Ralfa Dujmovitsa i Ueliego Stecka.

O motywacji, drogach które najbardziej zapadły jej w pamięć, o tym jak to jest spędzić 6 dni w ścianie i i zrealizować marzenie jakim było przejście klasyczne El Capa usłyszycie w prezentacji Karoliny Ośki, która wspina się od ośmiu lat, a na koncie ma m.in. pierwsze kobiece przejścia klasyków tatrzańskich: Filara Kazalnicy i Wariantu R, wspinaczkę w Parku Narodowym Yosemite.

Joanna Lipowczan i Bartosz Malinowski
opowiedzą o tyle pięknym, co trudnym trekkingu przez Himalaje Indii i Kaszmiru. Para podróżników z Polski od 2015 roku realizuje ambitny projekt przejścia kolejnych pasm Himalajów, znany pod nazwą Wielki Szlak Himalajski. W pierwszym jego etapie przeszli wymagające, miejscami niemal nieprzebyte szlaki Nepalu. W drugim etapie – między czerwcem a wrześniem 2017 roku – ruszyli w góry ciągnące się przez Kaszmir i Indie. I tym razem zamiast ruszyć popularnymi szlakami komercyjnych wypraw i odwiedzać miejsca sfotografowane przez wielu turystów, Asia i Bartosz podjęli się podróży pod prąd podróżniczych trendów i pod prąd rwących górskich rzek, których przekroczenie mogło nawet powodować ciarki na skórze. ?

Natalia Tomasiak pochodzi z Krynicy-Zdroju i choć biega w górach dopiero od 2014 roku, ma na swoim koncie liczne sukcesy krajowe oraz zagraniczne. Reprezentantka Polski w biegach górskich i skyrunningu. Reprezentowała nasz kraj na Mistrzostwach Świata w Trailu i Mistrzostwach Europy w Skyrunningu, ukończyła jako pierwsza Polka Puchar Świata Skyrunningu Extreme zajmując wysokie 5. miejsce w klasyfikacji generalnej.

Szymon Stryczula to polski narciarz freeride'owy, człowiek wielu górskich i sportowych pasji. Rocznik 1984. Góral z Kościeliska. Gdy się dowiedział, że jest chory na raka, trafił do fundacji Rak'n'Roll. We współpracy z fundacją i firmą Oshee powstał film "Back on Trail" dokumentujący jego walkę z chorobą nowotworową. Szymon opowie o swoich pasjach i wygranej walce o życie.

Tom Ballard
zimą, solo pokonał kilka największych i najbardziej spektakularnych ścian świata: Cima Grande di Lavaredo, Piz Badile, Matterhorn, Grandes Jorasses, Petit Dru i Eiger. W styczniu tego roku razem z Andrzejem Marciszem i Krzysztofem Rychlikiem dokonali pierwszego klasycznego zimowego przejścia Superścieku na Kotle Kazalnicy. Podczas 14. Spotkań z Filmem Górskim opowie w swoich wyczynach w górach całego świata, wspinaniu w Tatrach i o tym jak się żyje w camperze u stóp Dolomitów.

Wojtek Szatkowski
jest skialpinistą i przewodnikiem tatrzańskim. W ciągu jednego sezonu zimowego przemierzył w polskich górach 1046 kilometrów na nartach skiturowych, z łącznym przewyższeniem 55.501 metrów. Przeszedł następujące pasma: Bieszczady Wysokie, Bieszczady Zachodnie, Beskid Niski, Pieniny Spiskie, Gorce, Tatry Wysokie, Tatry Zachodnie, Magurę Witowską i Karkonosze. Plan zakładał zdobycie na nartach 100 szczytów polskich gór i udał się. Projekt związany był z setną rocznicą niepodległości Polski. „Narciarstwo Wolności” – tak nazywał się projekt skiturowy, którego efektem jest też wydawnictwo, przewodnik skiturowy „Polskie góry na nartach 01”, wydawnictwa Góry Books. Wojtek Szatkowski opowie o szczegółach swojego projektu, czy znalazł tytułową wolność, jakie góry przemierzył i z kim.

W programie znajdą się także spotkania z Grzegorzem Foltą, Apoloniuszem Rajwą, Andrzejem Marciszem i Moniką Witkowską.

W dniach 30 sierpnia – 2 września w Zakopanem odbędzie się 14 edycja festiwalu Spotkania z Filmem Górskim. W ramach festiwalu poza filmami pokazywanymi w kinie Sokół można będzie spotkać się z wybitnymi wspinaczami, alpinistami, himalaistami, ratownikami TOPR, lekarzami, filmowcami oraz autorami książek. Odbędą się także zawody biegowe – Bieg Przedni, spotkania z blogerami – BloGÓRsfera, a także Akademia Górska w ramach której zorganizowane zostaną warsztaty wspinaczki, pierwszej pomocy, nawigacji i wiele innych. Karnety na festiwal trafiły już do sprzedaży.


Karnety:

Karnet na wszystkie dni i płatne bloki 100 zł - II pula (do 31.07)
Karnet na wszystkie dni i płatne bloki 110 zł - III pula (do 29.08)
Karnet na wszystkie dni i płatne bloki 120 zł - IV pula (w dniu festiwalu)     

Dostępne:
http://bit.ly/2tkc98F

Akredytacje:
http://bit.ly/2u5w7TQ

Szczegóły:

spotkania.zakopane.pl
facebook.com/spotkania.zfilmemgorskim/

moja Ceneria
Podobno recykling staje się jednym z głównych nurtów mody XXI wieku. Produkuje się już buty ze starych zużytych opon, delikatne jak jedwab ubrania ze skórek pomarańczy, mokasyny z odzyskanego korka, a nawet ekskluzywne torebki ze skóry uzyskanej z grzybni. Brzmi trochę futurystycznie...
 
Okazje
tylko 149.00 zł !
Siulagrande.pl
tylko 723.00 zł !
ProfesjonalneWspinanie.pl
tylko 224.92 zł !
wypad.com.pl
Nowości
Buty trekkngowe marki Asolo model Greenwood GV jest następcą znanego i bardzo dobrze przyjętego modelu Tribe GV.
Polecane
 Alpha Set firmy Sea To Summit to zestaw 2 garnków najwyższej jakości wykonanych z anodyzowanego aluminium.
  Współpraca
 • 100 sklepów
 • 360stopni.org
 • 5kierunek
 • Activelifedvd
 • Akademicki Klub Górski ?Halny
 • aktywni
 • Bezdroża
 • Biegaczki
 • Biegamy po górach
 • Brzoza - Fotowarsztaty.com
 • Climb.pl
 • CUT - Centrum Usług Turystycznych (cut travel
 • Dawcom w Darze
 • drytooling.com.pl
 • Dzieciaki w plecaki
 • e-gory
 • Fantasia
 • Fundacja im. Anny Pasek
 • Gekosale
 • Hybryda
 • Imprezy Podróżnicze
 • imprezydlapodroznikow
 • Isport
 • kww
 • Lawiny.com
 • Na biegówkach
 • nanarty.info
 • Nasze Sudety
 • Natatry.pl
 • net- 4risk
 • nieznane tatry
 • Planeta Gór
 • Platforma cStore
 • Platforma iai-shop
 • Platforma Selly
 • Platforrma QSHOP
 • Polska Turystyczna
 • Portal górski
 • Prowing
 • Skauting.pl
 • Skilalpinistyczny klub kandahar
 • Sklep internetowy AptusShop
 • Sportowy Styl
 • Śródziemie
 • Świat z bliska
 • testy outdoorowe
 • Trail.pl
 • TRAMP
 • Traseo
 • Travelbit
 • Turit.pl
 • wagab
 • Warszawskie SKG
 • Witaj w podróży
 • Zaktywowani