Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Beskidy wycieczki nasze propozycje

Beskidy wycieczki górskie i wędrówki

 

Beskidy to liczne pasma górskie o łącznej długości blisko 600 km. Wchodzą w skład łańcucha Karpat i są najmłodszymi górami w Polsce. Dzielą się na Beskidy Zachodnie, Środkowe i Wschodnie, w których wyróżniamy jeszcze mniejsze, dobrze znane osobom lubiącym wędrówki po górach pasma. I tak, w Beskidach Zachodnich znajdują się m.in.: najwyższe pasmo czyli Beskid Żywiecki z Babią Górą, Gorce z Turbaczem, Beskid Śląski ze szczytem Skrzyczne czy Beskid Sądecki z Radziejową. Beskid Mały to najmniejsze pasmo wysunięte najbardziej na północ, a Beskid Niski – jest… najniższy. Najdalej na wschód znajdują się Beskidy Wschodnie, czyli tak uwielbianie Bieszczady.

 

Tereny te są bardzo malownicze, bogate pod względem flory i fauny. W Beskidach utworzono aż jedenaście parków narodowych. Wiele jest tutaj szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności i długości, a także innych atrakcji wartych zobaczenia.

Szlaki w Beskidach

Jakie szlaki w Beskidach polecamy?

 

Poniżej prezentujemy nasz subiektywny wybór ciekawych tras turystycznych w Beskidach oraz miejsc wartych odwiedzenia. Zapraszamy do lektury.

 

Babia Góra

Królowa Beskidów czyli Babia Góra to absolutny top w kategorii „szlaki turystyczne Beskidy” Jest najwyższym szczytem tych gór, mierzy 1725 m n.p.m. i zaliczana jest do Korony Gór Polski. Do wyboru mamy kilka tras turystycznych na Babią Górę. Są i łatwiejsze, i trudne, z łańcuchami, które ze względu na strome podejście, zimą są zamykane. Babia Góra bywa kapryśna pod względem pogody, która potrafi szybko zmienić się, zarówno latem, jak i zimą, dlatego zawsze należy być przygotowanym na różne warunki meteorologiczne. Stąd wzięły się zresztą jeszcze inne nazwy tego szczytu: Matka Niepogód lub Kapryśnica. Jeśli jednak tam dotrzemy i trafimy na dobrą pogodę oraz widoczność, będziemy mieli okazję podziwiać niesamowitą panoramę Beskidów, Tatr a czasami nawet Gór Świętokrzyskich.

Turbacz

Kolejny ważny punkt na liście „Beskidy szlaki”. Jest najwyższym szczytem Gorców, o wysokości 1310 m n.p.m. i należy do Korony Gór Polski. Trasy turystyczne prowadzące na Turbacz nie są bardzo wymagające i w większości są to leśne lub polne ścieżki, którym sprostają nawet najmłodsze nóżki. Ze szczytu rozwidla się siedem górskich grzbietów, przy dobrej widoczności można podziwiać panoramę Tatr a nieco poniżej, na wysokości 1283 m n.p.m. znajduje się bardzo popularne schronisko PTTK im. Władysława Orkana na Turbaczu. Gorce to również świetny rejon dla tych co kochają rowery MTB. Piękne widoki, długie zjazdy, wyczerpujące podjazdy – wszystko to oferują Gorce miłośnikom kolarstwa górskiego.

Skrzyczne

Na ten szczyt Beskidu Śląskiego o wysokości 1257 m n.p.m. można wjechać kolejką linową. Znajdują się tam atrakcje dla najmłodszych. Szlaki piesze na Skrzyczne są nieco trudniejsze, ale ładne widoki przy dobrej pogodzie gwarantowane. Na górze można odpocząć w schronisku PTTK.

Klimczok

Drugi pod względem wysokości szczyt Beskidu Śląskiego, wznosi się na 1117 m n.p.m. Przebiega na nim historyczna granica pomiędzy Śląskiem i Małopolską. Trasa nie jest bardzo trudna, więc można wybrać się tam z dzieckiem. Na górze czekają na nas piękne widoki na Skrzyczne i okolicę, a posilić można się w schronisku na Klimczoku.

Góra Żar

W Beskidzie Małym znajduje się Góra Żar (761 m n.p.m.) z malowniczym widokiem na okolicę i najwyżej położonym zbiornikiem wodnym. Można na nią wjechać kolejką. Poza tym, jedna z dróg, którymi można dostać się na szczyt jest asfaltowa, więc jeśli ktoś chciałby wchodzić tam z dzieckiem w wózku, miałby ułatwione zadanie. Ponadto, dla dzieci są tam także przygotowane inne ciekawe atrakcje, jak np. tor saneczkowy czy pontonowa zjeżdżalnia.

Jaworzyna Krynicka

Na liście „Beskidy szlaki” nie może również zabraknąć Jaworzyny Krynickiej. Wznosi się ona nieopodal Krynicy-Zdroju, w Beskidzie Sądeckim. Jest to bardzo chętnie odwiedzany szczyt – Jaworzyna Krynicka (1114 m n.p.m.). Można na niego wjechać kolejką gondolową lub wejść szlakami pieszymi. Zimą do dyspozycji są wyciągi i trasy narciarskie. Na szczycie oprócz wspaniałych punktów widokowych, znajduje się także schronisko, ścieżka edukacyjno-przyrodnicza oraz Muzeum Turystyki Górskiej.

Główny Szlak Beskidzki. 

Absolutny król listy „szlaki górskie Beskidy”. Jest najdłuższym szlakiem turystycznym nie tylko w Beskidach, ale i w całych polskich górach, mierzy aż 496 km. GSB Rozpoczyna się w Ustroniu w Beskidzie Sądeckim, a kończy w Wołosatym w Bieszczadach. Został zaprojektowany przez Kazimierza Sosnowskiego w okresie międzywojennym. Jeśli ten wymagający szlak chcielibyśmy przejść cały, za jednym podejściem, trzeba liczyć ok 2-3 tygodni wędrówki. Można oczywiście pokonywać go także etapami, biegnąc lub na rowerze górskim. Wiedzie przez wiele atrakcyjnych miejsc i szczytów.

 

Beskid Śląski wycieczki na szlaki dla dzieci

W Beskidach wiele szczytów można zdobyć, wjeżdżając na nie kolejkami. Jest to duże udogodnienie dla najmłodszych, albo może nawet bardziej, dla ich rodziców… nie każdy ma ochotę na wnoszenie zmęczonej pociechy „na barana”;) Jeśli chcielibyśmy zapewnić dzieciom nieco inne atrakcje, w Beskidach można znaleźć wiele tego typu miejsc. Przykładami mogą być:

Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu.

To doskonałe miejsce na rodzinne spędzenie czasu w Beskidzie Śląskim. Moc atrakcji dla dzieci, ale nie tylko. Na przestrzeni 15 ha znajduje się ogród zoologiczny z wieloma interesującymi zwierzętami, te bardziej przyjazne dzieci będą mogły nawet pogłaskać. Warto zajrzeć także do Centrum Edukacji Przyrodniczo Leśnej, Sowiarni i Sokolarni, gdzie w określonych godzinach odbywają się pokazy lotów ptactwa.

Kolej liniowa na Czantorię.

 W Beskidzie Śląskim na zboczu Wielkiej Czantorii (995 m n.p.m.) znajduje się czynna przez cały rok kolej linowa wjeżdżająca na wysokość 851 m n.p.m.. To bardzo wygodny sposób, żeby dostać się w wyższe partie gór zarówno dla rodzin z dziećmi jak i dla narciarzy czy snowboardzistów. Oczywiście, do wyboru jest także kilka szlaków pieszych wiodących na tę górę. Dodatkową atrakcją dla najmłodszych będzie tor saneczkowy na Czantorii, o długości 710 m.
Aby zaplanować wycieczkę i szczegółowo – przyda nam się mapa Beskidu Śląskiego.

Geopark Glinka. 

To kompleks sportowo – rekreacyjny mieszczący się w Ujsołach, w Beskidzie Żywieckim. Jeśli będziemy mieli ochotę na spędzenie czasu nieco inaczej, niż na szlaku, warto tu zajrzeć. Parki linowe, tyrolka o długości 220 m, baseny, ścianki wspinaczkowe, place zabaw – to tylko niektóre z licznych atrakcji. Inne warte uwagi najpiękniejsze szlaki w Beskidzie Żywieckim pomoże znaleść nam mapa Beskidu Żywieckiego.

Wycieczki w Beskid Sądecki - szlaki dla dzieci

W Beskidzie Sądeckim, w Krynicy-Zdroju znajduje się niezbyt wysoka ( 742 m n.p.m.), ale idealna dla dziecięcych zabaw Góra Parkowa. Do wyboru jest wejście piechotą lub wjazd kolejką a na górze znajdziemy różne rodzaje zjeżdżalni, punkty widokowe, ścieżki spacerowe oraz ścieżki zdrowia.

Jak przygotować się na wycieczkę w Beskidy?

Choć góry te nie należą do bardzo wymagających i czasami nazywane są „górami dla początkujących”, trzeba pamiętać, że zawsze należy dostosowywać dobór trasy do umiejętności piechura z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Tym bardziej, jeśli w trasę wychodzimy z dziećmi. Góry, jak to góry, bywają niebezpieczne, a pogoda w nich bywa zmienna. Wyruszając na kilkugodzinną wycieczkę w Beskidy, trzeba być przygotowanym na wszystko. Ważna jest odpowiednia odzież, nieprzemakalna kurtka w plecaku lub softshell, wygodne buty trekkingowe lub buty podejściowe czy spodnie turystyczne które zawsze warto mieć na sobie sobie, wybierając się na szlak. Cały ekwipunek możesz skompletowa z naszą pomocą.

Jeśli szukasz informacji Co warto zobaczyć w Beskidzie Niskim to przeczytaj ten artykuł.
tekst i zdjęcia: Ceneria.pl

 

Sprawdź również najciekawsze szlaki turystyczne w Tatrach

 ZOBACZ PRODUKTY