Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Butelki turystyczne SIGG - diabeł tkwi w szczegółach

Nazwa SIGG nie każdemu może coś mówić. Aluminiową butelkę z charakterystycznym szwajcarskim krzyżem w logo kojarzy już zapewne wielu z Was.

To właśnie firma SIGG w 1908 roku jako pierwsza stworzyła aluminiową butelkę na napoje z charakterystyczną nakrętką z otworem, w który można wpiąć karabinek. Obecnie tego typu butelki posiada w swej ofercie wiele firm produkujących sprzęt turystyczny. Przy porównywaniu na pierwszy rzut oka produkty SIGGA wyróżniają się głównie... ceną. Czy i tym razem płacimy wyłącznie za „markę”? Cóż, moim zdaniem, jak to mówią: „diabeł tkwi w szczegółach”.

Ekologia w butelce

Jak wspomniałem wyżej, wszystko zaczęło się ponad 100 lat temu. Po ponad wieku wszystkie butelki sygnowane logo SIGG nadal pochodzą ze szwajcarskiej fabryki i wykonywane są w procesie wytłaczania z jednego kawałka aluminium. Dzięki temu procesowi otrzymujemy trwałą aluminiową butelkę bez zbędnych łączeń mogących zmniejszyć jej wytrzymałość. Aluminium jest lekkie, trwałe i, wbrew pozorom, przyjazne dla środowiska, gdyż po zużyciu łatwo je ponownie przetworzyć. Poddane recyklingowi tworzywo to nie traci nic ze swoich właściwości. Między innymi dlatego helweci reklamują swoje produkty jako Simply Ecological;)

 

 
Oczywiście aluminium, gdy styka się z napojami bądź żywnością nie jest obojętne dla naszych organizmów. Aby uniknąć niepożądanych skutków, Szwajcarzy początkowo korzystali z żywicy epoksydowej jako bariery oddzielającej aluminium od cieczy. Okazało się jednak, że taka powłoka wydziela szkodliwe dla zdrowia ftalany i BPA (bisfenol A). Obecnie SIGG korzysta z wolnej od tych związków powłoki EcoCare. Warstwa ta, nie dość że wolna od szkodliwych substancji, nie zmienia smaku napojów zachowując ich naturalny smak i zapach. Dodatkowo nie łuszczy się, jest bardzo elastyczna i nie pęka, nawet gdy butelka jest wygięta od zewnątrz! To ważne, gdyż w przypadku butelek aluminiowych o wgniecenia naprawdę nietrudno;) EcoCare jest też odporna na kwasy owocowe. Dzięki temu bez problemu możemy wlewać do niej soki czy napoje izotoniczne.

Te butelki są po prostu piękne

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech butelek SIGG-a jest ich design. Także w tym przypadku szwajcarzy starają się tworzyć produkty jak najbardziej przyjazne środowisku stosując farby bez zawartości szkodliwych rozpuszczalników. Zresztą co będę się rozpisywał, zobaczcie sami proces produkcyjny:
 

W powyższy sposób otrzymujemy trwałą, odporną na uszkodzenia, przyjazną dla środowiska, nadającą się do recyklingu, butelkę wielokrotnego użytku. Zwykłe PET-y oczywiście też możemy używać prze pewien czas, ale nie przez wiele... lat. Butelki SIGGA, jeśli będziemy stosować się do kilku zasad, to naprawdę nabytek na wiele lat.

Butelki te nie służą do długotrwałego przechowywania cieczy, zawartość najlepiej wypić w ciągu jednego dnia, gdy napój jest jeszcze świeży. Można SIGG -a przechowywać w lodówce dla schłodzenia napoju, ale butelki nie służą do głębokiego zamrażania. Zamrożony płyn może zwiększyć swoją objętość i doprowadzić do pęknięcia butelki. Po każdym użyciu wnętrze należy umyć ręcznie (nie w zmywarce) i wysuszyć. Butelkę i nakrętkę przechowywać osobno. Nakrętki, szczególnie w butelkach dziecięcych, powinny być rozkręcone przynajmniej raz w miesiącu, a wszystkie części umyte. Można wlewać ciepłe napoje, ale nie jest wskazane wlewanie wrzątku. Ścianki mogą mocno się nagrzać i doprowadzić do poparzenia. Należy uważać na napoje gazowane. Wstrząsanie butelki może doprowadzić do wzrostu ciśnienia i rozszczelnienia nakrętki. Stosując się do tych zasad będziecie cieszyć się swoją ulubioną butelką przez wiele lat.

Nie bez kozery użyłem zwrotu „ulubioną butelką”.

Wystarczy wejść na stronę producenta, by przekonać się, ile wzorów i modeli szwajcarzy przygotowali. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Zarówno w kwestii modelu jaki wzoru na butelce. W ofercie znajdziemy klasyczne modele z wąskim wlewem, jak i linię sportową z szerokim wlewem (WMB - Wide Mouth Bottles) ułatwiającym przygotowywanie napojów izotonicznych czy wsypywanie kostek lodu. Mamy bogatą kolekcję mniejszych butelek dla dzieci i młodzieży z grafikami przygotowanymi specjalnie dla najmłodszych klientów. Która dziewczynka nie będzie chciała różowej butelki z konikiem czy Hello Kitty?:) „Czachy” i piłki dla chłopców też się znajdą;) Oprócz wykonania, design to rzeczywiście najmocniejsza strona SIGG-a. Marka co roku wprowadza nowe wzory, często projektowane przez znanych projektantów czy artystów jak Vivienne Westwood czy Keith Haring. Oczywiście zwolennicy klasycznych, stonowanych, jednokolorowych wzorów też znajdą coś dla siebie. O klasie naniesionych wzorów najlepiej świadczy to, że dwie butelki znalazły się w stałej ekspozycji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku.

Kolejnym atutem odróżniającym szwajcarskie butelki od konkurencji jest wybór akcesoriów. Do wyboru mamy klasyczną nakrętkę z otworem na karabinek, taki sam korek z pętlą zapobiegającą zgubieniu, wersję dla dzieci z blokadą oraz opcję do butelek z szerokim wlewem znaną z klasycznych rowerowych bidonów. To wszystko w wielu kolorach. Nie ma problemu ze zgubioną nakrętką, w każdej chwili możecie dokupić nową.

W pełni szczelna butelka

Dzięki zastosowaniu uszczelek nakrętki są w pełni szczelne. Uszczelki, wiadomo, mogą się popsuć. W przypadku SIGG-a zawsze dokupicie zapasową. Dla zwiększenia izolacji zawsze możecie użyć pokrowców nylonowych bądź neoprenowych pasujących na wszystkie rozmiary butelek. Macie dziecko uczące się wiązać buty? Oto pomoc dydaktyczna:

 

Boicie się, ze dziecko zgubi butelkę? Zawsze możecie dokupić smyczkę. Znajdziecie także butelki z pozytywką dla małych dzieci i elastyczny, bezpieczny uchwyt umożliwiający dziecku trzymać butelkę oburącz. Z wnętrza pojemnika ulatnia się nieprzyjemny zapach?

Nie możesz pozbyć się go klasycznymi detergentami? Użyj tabletek do czyszczenia butelek (przydadzą się też do czyszczenia termosu). Żadna ze znanych mi firm produkujących tego typu butelki nie ma tylu dodatkowych akcesoriów i zamiennych elementów, a to cechuje tylko najlepsze marki.
 
Uff, ale się rozpisałem. Niby zwykła butelka, ale tyle można o niej napisać:) Jak napisałem wyżej, diabeł tkwi w szczegółach, a butelka, butelce nie równa;) Kupując SIGG-a otrzymujemy wielokrotnego użytku, trwałą, przyjazną dla środowiska, gotową do recyklingu, nie przeciekającą, i co nie najmniej ważne, ładną butelkę z łatwym dostępem do akcesoriów i części zamiennych;) 
 

Łukasz Rogala / Strefa Gór


ZOBACZ RÓWNIEŻ
ZOBACZ PRODUKTY