Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Buty biegowe - jak wybrać buty dla początkującego biegacza?

Każdy, kto chciałby rozpocząć swoją przygodę z bieganiem, powinien zakupić odpowiednie buty biegowe dedykowane właśnie dla tej aktywności. Na półkach sklepowych sieciówek czy nawet dyskontów znajdziemy buty noszące miano: „buty do biegania”, lecz tu powinna zapalić się lampka ostrzegawcza. Początkującego biegacza, który jeszcze nie wie, czy bieganie okaże się czymś, co polubi, może przyciągnąć ich niższa cena. Skusi się na takie obuwie i… zniechęci po pierwszych treningach. Stopy, nie nawykłe do biegania mogą być poodbijane i poobcierane a kolana mogą boleć. Jak tego uniknąć? Jak wybrać buty do biegania, by były wygodne i komfortowe w użytkowaniu? W poniższym tekście znajdziesz pomocne wskazówki.

Jakie buty będą odpowiednie dla początkującego biegacza?

Technologii i rozwiązań stosowanych w butach dla biegaczy jest wiele. Im bardziej jest się w tym temacie zagłębionym, tym większe pojawia się pole możliwości wyboru odpowiednich i bardziej zaawansowanych technicznie butów. Początkujący biegacz powinien skupić się jednak na tak podstawowych kwestiach jakimi są:

 • rodzaj stopy (pronująca czy supinująca),
 • ustalenie po jakim terenie zamierza się biegać.

Dobrze wybrane buty biegowe mogą zmniejszyć ilość kontuzji, które u amatorów, niestety, dość często się pojawiają. 

Źle dobrane buty biegowe mogą zniechęcić do treningów.

Dopasowanie butów do stopy

Jeśli poznamy rodzaj swojej stopy, łatwiej będzie nam dobrać odpowiednie i dostosowane do niej obuwie a tym samym zmniejszyć ryzyko pojawienia się kontuzji podczas biegania. Terminy: „supinator”, „pronator” czy „ neutral” przewijają się przez wiele stron poświęconych bieganiu. Cóż więc oznaczają i jakie buty do biegania wybrać na stopę pronującą, a jakie na supinującą?

 • Stopa neutralna – wykonuje prawidłowy ruch podczas biegu, ani nie przetacza się zewnętrzną krawędzią ani nie skręca do wewnątrz. Osoby z taką stopą mogą używać butów amortyzujących bez stabilizatora stopy.
 • Stopa supinująca – podczas poruszania się, bardziej obciążona jest jej zewnętrzna krawędź. Dla takich osób najbardziej odpowiednie będą buty biegowe z mocną amortyzacją.
 • Stopa pronująca – podczas biegania obciążana jest wewnętrzna część stopy. Pronator albo hiperpronator ( osoba z płaskostopiem podłużnym) przetacza stopę na całej szerokości. Buty do biegania dla pronatora powinny posiadać wsparcie od strony wewnętrznej oraz stabilizację pięty.

W jaki sposób sprawdzić rodzaj stopy?

Najprostszy domowy sposób, to wziąć kartkę papieru, zwilżyć stopę i odcisnąć ją na kartce.
Pronator – pełny zarys stopy
Supinator – pojawia się zarys pięty i palców, może być także odciśnięta zewnętrzna krawędź stopy
Neutral – wyraźne odbicie palców i pięty wraz ze zwężoną częścią środkową

Dobór butów do biegania w zależności od terenu

Buty biegowe mają różne konstrukcje. To jakie buty do biegania wybrać, zależy od tego, po jakim podłożu planujemy biegać. Możemy je dobrać w taki sposób, by treningi były dla naszych stóp jak najbardziej komfortowe i jak najmniej kontuzjogenne.

 • Buty do biegania po twardych nawierzchniach
  Asfalt, chodnik czy ubity leśny dukt wymagają butów, które zapewnią dobrą amortyzację. Zazwyczaj są lekkie i elastyczne. Płaski bieżnik zapewnia lepszą przyczepność do asfaltu.

Buty biegowe Cloudswift / ON RUNNING
Buty biegowe Cloudswift / ON RUNNING

 • Buty do biegania po miękkich nawierzchniach
  W przypadku nawierzchni miękkich, nieutwardzonych jak np. polne czy leśne ścieżki, szlaki w górach, najlepsze będą buty trailowe. Bieżnik w nich jest dość agresywny z dużą ilością wypustek, które zwiększają przyczepność i stabilizację. Posiadają też twardszą amortyzację.


Buty biegowe X-talon Ultra 260 Lady / INOV-8

 • Buty do biegania po nawierzchniach mieszanych
  Jeśli nie wiesz jeszcze, które miejsca do treningu bardziej przypadną Ci do gustu, możesz wybrać buty uniwersalne do różnych nawierzchni. Mają one średnią amortyzację a sam bieżnik też plasuje się gdzieś pomiędzy powyższymi dwoma typami butów.


Buty biegowe damskie Cloud X / ON RUNNING

Jak dobrać rozmiar buta biegowego?

Nawet najlepsze buty do biegania nie będą spełniać swojej funkcji, jeśli rozmiar nie będzie dobrze dopasowany. Nieodpowiednio zmierzona stopa to podstawowy błąd podczas doboru butów biegowych. Należy zmierzyć zarówno długość jak i szerokość stopy, dobrze byłoby również wykonać pomiar długości podbicia. Obuwie biegowe powinno być wygodne już podczas pierwszego przymierzania. W tym przypadku nie należy myśleć życzeniowo : „na pewno się rozejdą”. But biegowy nie powinien być ani zbyt ciasny ani zbyt luźny, najlepiej, żeby był większy o pół albo i cały rozmiar. Palce muszą mieć swobodę ruchu. Najlepszą porą dnia na mierzenie butów są godziny popołudniowe, kiedy stopy są lekko opuchnięte.

Buty biegowe na Ceneria.pl

Dobre buty biegowe powinny być wykonane z wysokiej jakości, oddychających materiałów, które zapewnią stopie wentylację i odprowadzą nadmiar wilgoci na zewnątrz. Co jakiś czas (500-800 wybieganych kilometrów) buty powinno się wymienić. Początkujący biegacz, który nie poznał jeszcze swoich preferencji biegowych, nie musi od razu kupować butów z najwyższej półki. Pierwsza zakupiona para butów biegowych na pewno pomoże mu je określić a wtedy kolejna będzie już bardziej wycelowana w jego indywidualne potrzeby. Na stronie Ceneria.pl znajdziesz buty do biegania damskie i męskie renomowanych producentów, w różnych przedziałach cenowych, więc z łatwością wyszukasz modelu idealnego dla siebie.

tekst i foto: zespół Ceneria.plZOBACZ PRODUKTY