Ceneria logo
 

Strona główna   »  
Testeria   »  

Buty jak nowe...przez lata - poradnik marki Hanwag

Od butów trekkingowych wymagamy wiele. Powinny być wygodne, trwałe, idealne dopasowane, stabilne oraz chronić nasze stopy przed przemoczeniem, zimnem lub przegrzaniem. Gdy już wybierzemy te dostosowane do wybranej aktywności górskiej, zależy nam, by utrzymać je w idealnej kondycji jak najdłużej. Marka Hanwag, bawarski producent wytwarzanego ręcznie obuwia trekkingowego, przygotowała zestaw porad, które sprawią, że Twoje buty zachowają swoje właściwości i będą służyć przez lata.

CZYSZCZENIE
Wyjmij z butów wkładki i sznurówki.
NA ZEWNĄTRZ: Wszystkie zabrudzenia dokładnie wyczyść szczotką. Jeśli są one trudne do usunięcia – użyj bieżącej wody. Specjalne środki do czyszczenia skóry powinny być stosowane w momencie, kiedy inne metody nie pomagają. Próba użycia mydła może jedynie zaszkodzić impregnacji i większości typów skóry. 

WEWNĄTRZ: Wnętrze buta najlepiej czyścić za pomocą gąbki lub miękkiej szczotki przy użyciu zimnej lub letniej wody.

SUSZENIE: Po czyszczeniu dokładnie wysusz buty stawiając je w suchym i zacienionym miejscu o dobrej cyrkulacji powietrza. Jeśli są bardzo mokre, do środka włóż papier, kilkakrotnie zmieniając go (mogą to być ręczniki lub papier toaletowy, nie należy używać gazet) - wymieniaj papier raz na pół godziny.
UWAGA: Nigdy nie przetrzymuj mokrego lub wilgotnego obuwia w plastikowych torbach, czy piwnicy. Nie susz butów przy kaloryferze, ogniu lub innych źródłach ciepła. Skóra może się spalić, zacząć pękać oraz odkształcić się.
IMPREGACJA
Regularnie stosuj środki impregnacyjne w sprayu – przed pierwszym użyciem, a później zawsze na suchym i czystym obuwiu. Warto pamiętać, że impregnacja osiąga pełną skuteczność po 24 godzinach. By uzyskać zadowalający efekt pojemnik z preparatem w spray’u należy trzymać w odległości około 30 cm od buta, a w przypadku emulsji, do jej nałożenia użyć miękkiej gąbki i pozostawić do wyschnięcia na co najmniej dobę. Nie należy zapominać także o sznurowadłach, języku i trudno dostępnych miejscach.
PIELĘGNACJA SKÓRY

Sucha skóra potrzebuje nawilżenia. Kolistymi ruchami wmasuj w buty warstwę specjalnego wosku (bez smaru lub oleju). Pamiętaj, że przy każdym użyciu tego preparatu do nubuku lub zamszu skóra nieznacznie ciemnieje. Jeśli chcesz uniknąć tego efektu możesz usunąć nadmiar wosku przy użyciu specjalnej szczoteczki.

DODATKOWE WSKAZÓWKI

Buty należy przechowywać w pozycji pionowej, nie ściśnięte, w suchym, dobrze wentylowanym miejscu.
Unikaj kontaktu obuwia z wszelkiego rodzaju samarami i olejami, a w przypadku zabrudzenia  od razu go wyczyść. Po każdym użyciu obuwia obowiązkowo wyszczotkuj je.
Więcej informacji na stronie:
http://www.hanwag.com/