Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Click-Up Climbing Technology - opinie testerów

Wiosna tuż, tuż, a więc także sezon łojenia w pięknych okolicznościach przyrody się zbliża radując serca wszystkich entuzjastów przemieszczania się w pionie.Mając na uwadze powyższe, a także pamiętając o tym, żeby radość nie rozpraszała i nie powodowała powstawania niebezpiecznych sytuacji – pragniemy przypomnieć o przyrządzie asekuracyjnym, który wybacza najdłuższe nawet chwile nieuwagi...


CLIMBING TECHNOLOGY
CLICK-UP

Ten rewelacyjny przyrząd mający swoją premierę w 2009 roku został od razu zauważony i doceniony przez środowisko wspinaczy z całej Europy i nie tylko.

Wystarczy choćby przypomnieć nagrodę przyznaną przez redaktorów renomowanego austriackiego portalu www.freizeitalpin.at: „Editors Choice Award”, którą to przyrząd zdobył już po pierwszym sezonie swojej obecności na rynku.


Click-Up zyskał uznanie dzięki kilku zaletom podstawowym zaletom:

* lina umieszczona jest jak w standardowym kubku; to sprawia, że nawet pierwsze użycie jest intuicyjne i bezproblemowe – używanie przyrządu nie musi być poprzedzane długim szkoleniem;
* przy odpadnięciu przyrząd blokuje się automatycznie;
* zwalnianie blokady, a także opuszczanie osoby wspinającej się nie wymaga praktycznie nakładu siły. 

W opinii Austriaków – Click-Up to przyrząd, który wprowadził więcej kontroli i bezpieczeństwa w sportowym wspinaniu.

W tym roku – Click-Up dostał się w ręce „testerów” z portalu www.ukclimbing.com. Click-Up testowany był w towarzystwie GriGri 2 Petzl, Eddy Edelrid, Smart Belay Mammut i Cinch Trango.

Otóż co sądzą o Click-Upie Panowie zrzeszeni:
„Mimo niezwykłego wyglądu – przyrząd jest bardzo prosty w obsłudze, intuicyjny i pozwala na pewne asekurowanie osoby prowadzącej, oraz na delikatne i w pełni kontrolowane opuszczanie.Bardzo łatwo można przyzwyczaić się do jego obsługi, a w naszej opinii jest to najlepszy z testowanych przyrządów, szczególnie jeżeli między asekurowanym a asekurującym jest duża różnica w wadze. Opuszczanie oferuje wysoki poziom kontroli przy minimalnym nakładzie siły. Istnieją także dwie pozycje, w których możliwe jest opuszczanie: zablokowanej, oferującej większy współczynnik tarcia oraz odblokowanej – idealny w przypadku opuszczania lżejszych osób lub w momencie kiedy lina jest przekrzywiona i już samo to sprawia, że tarcia jest aż nadto. Przeznaczony jest dla lin o średnicach od 9 mm do 10,5 mm i bardzo dobrze pracuje w tym zakresie. Praca z liną 11 mm także jest możliwa, jednakże tarcie w tym przypadku daje się we znaki. Sama asekuracja działa na podobnej zasadzie jak w konwencjonalnych przyrządach asekuracyjnych (jak np. kubek), co powoduje, że bardzo łatwo przejść z używania jednego w drugi.
Podsumowując: Doskonałe urządzenie, które jest szczególnie polecane i oferuje doskonałą kontrolę podczas wyłapywania lotu oraz podczas opuszczania. Proste, lekkie, wytrzymałe.”


Jak widać Click-Up przypadł naszym brytyjskim kolegom do gustu i trudno się dziwić. Przyrząd naprawdę jest kompaktowy i niezawodny, a przy tym łatwy w obsłudze.
Wspomniane pozostałe przyrządy w porównaniu okazywały się albo cięższe, albo praca z linami zbyt cienkimi lub zbyt grubymi nie zapewniała zadowalającego poziomu kontroli, albo wreszcie do ich używania potrzeba było doświadczenia i praktyki. Click-Up, ze swoją charakterystyką, okazywał się bardzo udanym kompromisem pomiędzy nimi wszystkimi.

Ostatnim (póki co), a zarazem najnowszym testem zajęli się koledzy redaktorzy - łojanci zza oceanu. Amerykański magazyn „Climbing” wziął na warsztat podobny zestaw przyrządów co jego europejscy, anglojęzyczni koledzy z UK Climbing, poszerzając go o SRC Wild Country.

Także w tym przypadku, grono doświadczonych testerów doceniło atrybuty Click-Upa uznając go za „najlepszy przyrząd łączący klasyczne i automatyczne przyrządy asekuracyjne”.

Click-Up został dobrze oceniony m.in. za prostotę – asekuracja przypomina używanie prostego kubka z tym zastrzeżeniem, że w momencie odpadnięcia osoby wspinającej się – blokuje się on automatycznie, pozwalając na wyłapanie lotu przy minimalnym nakładzie siły. Oceniając „automatyczność” przyrządu na 6 w 10-cio punktowej skali, zaznaczyli, iż ma to pozytywny wpływ na dynamikę asekuracji (koniec lotu nie objawia się dotkliwym szarpnięciem i trzeszczeniem kręgosłupa :-) ). Zaznaczyli także, iż jedną z zalet Click-Upa jest jego odporność na dekoncentrację – przyrząd działa nawet w momencie założenia liny niezgodnie z piktogramami umieszczonymi na nim samym (o tak – zdarza się nawet najlepszym! :-) ) - w takim przypadku Click-Up zachowuje się jak zwykły kubek.

Również w Polsce Click-Up spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem. Po krótkim okresie niepewności przyrząd obronił się sam pokazując, że nie wszystko co nowe gryzie. :-)


Click-Up to dowód na to, że można w dzisiejszych czasach wymyślić nowy przyrząd, który okaże się rewolucyjny i rewelacyjny zarazem – z jednej strony hołdując klasycznej formie asekuracji, co sprawia, że nawet osoby początkujące nie nabierają niebezpiecznych nawyków związanych z używaniem przyrządów automatycznych, a drugiej zaś strony – oferuje pewność i bezpieczeństwo, co stanowi poważny argument dla wszystkich wspinających się pasjonatów.

Ja już mam swojego Click-Upa!
...a Ty?!

Click-Up
Producent: Climbing Technology


Rewolucyjny przyrząd asekuracyjny! Łatwy w obsłudze, intuicyjny, bezpieczny! Jednym słowem – IDEALNY!
Click-Up – półautomatyczny przyrząd, opatentowany i wprowadzony do sprzedaży przez włoską firmę
Climbing Technology. Przeznaczony do wspinaczki sportowej (skałki, sztuczne ścianki) przy użyciu liny pojedynczej.
Podstawą działania jest to samo rozwiązanie co w każdym nieautomatycznym przyrządzie, czyli poprowadzenie liny pod odpowiednimi przegięciami tak, aby uzyskać wystarczające tarcie, umożliwiające wychwycenie lotu i opuszczanie partnera.
To rozwiązanie pozwala, nawet osobie zupełnie początkującej, bezpiecznie asekurować partnera ze świadomością, iż w razie nieprzewidzianych okoliczności czy chwilowej dekoncentracji, przyrząd posiada możliwość samoczynnego zablokowania. Jest to zdecydowana przewaga nad przyrządami typu kubek czy działającymi na zasadzie kubka
Producent przewidział również, iż osoba mało doświadczona, może popełnić błąd i "założyć" linę w odwrotny sposób niż w instrukcji. Pomimo tego, iż takie zastosowanie jest zabronione, przyrząd będzie wówczas działał jak zwykły kubek asekuracyjny. W przyrządzie umieszczono nawet odpowiednie wcięcia do zwiększenia tarcia liny podczas takiej "odwrotnej" asekuracji. Należy jednak pamiętać, iż nie jest to zastosowanie polecane, a ma na celu jedynie umożliwienie bezpiecznego i praktycznie bezstresowego wyjścia z sytuacji, na co nie pozwalają konkurencyjne przyrządy w pełni automatyczne.
Click-Up pracuje na dużym zakresie średnicy lin – od 9,0 do 10,5 mm, co docenią szczególnie wspinacze preferujący średnicę poniżej 10,0 mm. Dodatkowym atutem jest jego waga – 115 g to tylko ok. 10% więcej niż klasyczny ekspres wspinaczkowy, a mniej niż połowa popularnych przyrządów automatycznych.

Waga: 115 g

Cena sugerowana: 169.00 zł


Więcej: www.8a.pl


ZOBACZ PRODUKTY