Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Czy warto wybrać plecak turystyczny przeznaczony dla kobiet?

Czy warto wybrać typowod damski plecak turystyczny?

Oferta sprzętu turystycznego stale się poszerza i specjalizuje. Od dobrych kilku lat bardzo ściśle w sprzęcie turystycznym rozróżnia się podział na plecaki damskie i męskie.

Kiedy rozmawiamy z klientkami, często na początku widzimy podejrzany uśmiech, czy przypadkiem nie wprowadzamy ich w błąd lub czy nie robimy sobie żartów. Drogie Panie, żarty lubimy, ale sprzęt staramy się dobierać odpowiedni! Mocno rozbudowaną kolekcję damskich plecaków posiada m.in. firma Deuter. Od ponad 5 lat specjalizuje się w linii kobiecych plecaków, nazwanej wspólną nazwą SL (Slim Fit).

W Deuter nad konstrukcją plecaków, rozwiązaniami, kolorystyką pracuje specjalny zespół kobiet zawodowo związanych z górami, mtb, narciarstwem. Ich doświadczenie i pomysły, możemy odnaleźć w każdej nowej kolekcji plecaków.

Dlaczego kobiety powinny wybierać plecaki turystyczne specjalnie skonstruowane dla nich?

Różnica nie leży tylko w kolorze, choć kolor jest bardzo ważny. Damskie plecaki uwzględniają różnice w długości pleców kobiecych i męskich. Kobiety w odróżnieniu od mężczyzn mają krótsze plecy i dłuższe nogi, mężczyźni na odwrót mają dłuższe plecy i krótsze nogi. Dlatego damskie plecaki w porównaniu z męskimi charakteryzują się krótszym systemem nośnym.Plecak damski

 

 

Plecak męskiPlecak damski na kobiecych plecach dzięki takiej różnicy lepiej leży, właściwiej przenosi ciężar na pas biodrowy, można go lepiej dopasować.

Kobiety mają węższe ramiona tym samym pasy nośne w damskich plecakach turystycznych są krótsze.

bliżej siebie osadzone na wysokości karku, dodatkowo od strony wewnętrznej obszyte materiałem eliminującym obtarcia. Bliższe osadzenie pasów nośnych eliminuje również ryzyko obsuwania się pasów nośnych z kobiecych ramion. Taka różnica w konstrukcji pasów nośnych wpływa również na wyeliminowanie obtarć powstających przy używaniu przez kobietę turystycznego plecaka męskiego o klamry służące ściąganiu pasów nośnych.

Inny kształt pasów biodrowych: damskie pasy mają bardziej eliptyczny kształt, skierowany ku dołowi z dodatkowymi wewnętrznymi klinami z miękkiej pianki na wysokości kości biodrowych.

 Damski plecak turystyczny

 

Pas piersiowy posiada większą możliwość regulacji w pionie, dzięki temu można go lepiej dostosować do różnych kobiecych sylwetek. Jego konstrukcja nie powoduje również ucisku na piersi.

Zasadą jest, że czym plecak ma większą pojemność, tym bardziej kobiety powinny zwracać uwagę na właściwe dopasowanie systemu do ich budowy. O ile mały plecak nie ma aż tak dużego wpływu na odczuwanie komfortu, o tyle plecak specjalistyczny – wspinaczkowy lub duży plecak trekkingowy o pojemności od około 50 litrów wzwyż powinien być specjalnie dostosowany do kobiecej sylwetki.

 
Ta zasada nie jest ostateczna, gdyż w sytuacji gdy mężczyzna jest drobnej budowy ciała lub na odwrót kobieta jest wysoka, mocno zbudowana wówczas istnieje możliwość również zamiennego stosowania plecaków damskich i męskich. Niektórzy producenci np. Deuter umożliwiają również wymianę pasów nośnych w plecakach męskich na damskie i na odwrót, wówczas osoby o nietypowej sylwetce mogą jeszcze lepiej dopasować plecak do swoich potrzeb.
 
Podczas decyzji jaki plecak turystyczny wybrać warto również zwrócić na konstrukcję pleców. Myślę tu o systemie wentylacji, który ważny jest przede wszystkim w ciepłe dni. Systlem Lowe Alpine AirZone świetnie się sprawdza w plecakach do 45-55 litrów. Dosłownie "czuć wiatr" na plecach. System ten sprawdza się również w zimie kiedy mamy założoną kurtkę. Nie ogranicza od dodatkowo oddychalności przez co pot znacznie szybciej wydostaje się na zewnątrz.
 
 


ZOBACZ PRODUKTY