Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Czym charakteryzują się spodnie wspinaczkowe? Odpowiadamy


Choć przypominają zwykłe sportowe spodnie, jest kilka istotnych szczegółów, którymi spodnie wspinaczkowe się wyróżniają. Od tych rozwiązań zależy, czy spodnie będą tak wygodne i funkcjonalne, że podczas wykonywania ewolucji na ściance prawie nie będziemy ich na sobie czuć. Czym się charakteryzują dobre spodnie wspinaczkowe? Odpowiadamy.


Spodnie wspinaczkowe na Ceneria.pl

Wybór spodni wspinaczkowych należy dostosować przede wszystkim do pory roku i sposobu, w jaki będą użytkowane. Jeśli szukasz odpowiedniego dla siebie modelu spodni wspinaczkowych, ten poradnik jest dla Ciebie. Oferta spodni wspinaczkowych w sklepach outdoorowych jest duża, wiele modeli znajdziesz także na Ceneria.pl. Wśród polecanych można wymienić m.in. takie marki jak: Ocun Salewa, La Sportiva, Millet czy Black Diamond. Jeśli zastanawiasz się, jakie spodnie wspinaczkowe wybrać, poniżej znajdziesz kilka pomocnych wskazówek.

 
Spodnie wspinaczkowe Ocun
 Spodnie wspinaczkowe marki Ocun - rewelacyjny stosunek ceny do jakości
Fot: Ocun/Snap


Spodnie wspinaczkowe - na co zwrócić uwagę?

Spodnie wspinaczkowe muszą być na tyle wygodne, żeby swoboda ruchów była nieograniczona i można było się skupić tylko na wspinaczce, by nic nie uciskało ani w niej nie przeszkadzało. Powinny także dobrze współpracować z uprzężą. Producenci wynaleźli kilka patentów, które to umożliwiają. Zobacz, na co trzeba zwrócić uwagę podczas wyboru modelu spodni.
 

Długość spodni

Generalnie polecane są spodnie dłuższe, zakrywające kolana. Podczas wspinaczki nogi narażone są na kontakt ze skałą i otarcia, dłuższe spodnie mogą je ochronić. Jednak w ofercie sklepów znaleźć można zarówno długie spodnie wspinaczkowe jak i krótkie szorty na upalne lato. Opcją pośrednią są spodnie z nogawkami o długości ¾ osłaniające kolana a przy tym zapewniające dobrą wentylację. Wybór długości uzależniamy od swoich preferencji oraz oczywiście od pory roku, podczas której aktywnie się wspinamy. 
 

Materiał

Miły w dotyku, lekki, wytrzymały, oddychający, szybko schnący a do tego rozciągliwy – taki powinien być materiał, z którego zostały uszyte spodnie do wspinaczki. Zarówno tkanina jak i szwy spodni powinny być odporne na przetarcia. W miejscach bardziej narażonych na kontakt ze skałą, materiał często jest dodatkowo wzmacniany. Powinien również dobrze odprowadzać wilgoć, co jest szczególnie istotne w ciepłych porach roku. Często stosowane są dodatkowe wstawki z materiału ułatwiającego wentylację. Najczęściej do produkcji spodni wspinaczkowych stosuje się bawełnę lub nylon z dodatkami elastanu lub spandexu. Niektóre modele spodni są wykonane z tkanin, które są bardziej odporne na zabrudzenia i nie płowieją na słońcu.    
 

Krój spodni

To sprawa indywidualna. Jedni lubią spodnie luźne z szerokimi nogawkami, które na dole mogą mieć ściągacze lub zamki, inni lepiej czują się w dopasowanych getrach, które są niczym druga skóra. Jedno jest pewne – spodnie wspinaczkowe nie mogą krępować naszych ruchów.


Klin w kroku

Niby niewiele, ale ten dodatkowy kawałek materiału pozwala na większy zakres i swobodę ruchów. Wykonanie szpagatu ( o ile giętkość ciała na to pozwoli) nie powinno być już problemem.
 

Profilowane i wzmocnione kolana

Uszyte w ten sposób spodnie wspinaczkowe pozwalają na pełne zginanie kolan, ograniczając przy tym niezbyt komfortowe w odczuwaniu, naciąganie się materiału. Wzmocnienia w tym miejscu mogą zapobiec dziurom, po kontakcie ze skałą oraz tym samym przedłużyć żywot spodni. 
 

Zapięcie

Wygodne zapięcie w pasie to gwarancja komfortu podczas wspinaczki. Powinno ono również dobrze współgrać z uprzężą. W zależności od preferencji część osób wybiera bardziej klasyczne zapięcia w postaci guzików, zatrzasków i pasków, inni wolą ściągacze lub rzepy. Jeśli ściągacz, to najlepiej szeroki, który dobrze dopasuje się do ciała, nie będzie się zwijał i przeszkadzał podczas użytkowania uprzęży. Dodatkowym wspomaganiem może być tasiemka ze stoperem, pozwalająca dopasować spodnie w talii.
 

Dodatkowe udogodnienia

Zaliczyć do nich możemy takie pomysłowe rozwiązania jak: specjalne pętelki na szczoteczkę do czyszczenia chwytów czy szlufki służące do przymocowania woreczka z magnezją.
 

Kieszenie

Są niezbędne, ale muszą być rozłożone w takich miejscach, by nie kolidowały z uprzężą wspinaczkową i by dostęp do nich był łatwy. Przyda się także kieszonka na telefon zapinana na rzep. 
 
Spodnie wspinaczkowe wyposażone są w wiele udogodnień, których na pierwszy rzut oka nie widać. Bogatszy w tę wiedzę, możesz teraz wybrać spodnie, w których wygodnie i komfortowo będziesz mógł pokonywać coraz trudniejsze drogi wspinaczkowe. Na Ceneria.pl znajdziesz bogaty wybór ofert z najlepszych sklepów górskich w Polsce Znajdziecie u nas zarówni spodnie wspinaczkowe damskie jak i spodnie wspinaczkowe męskie. Skorzystaj z najlepszych ofert!

tekst: zespół Ceneria.pl
fot: SNAP
 
 
 


ZOBACZ PRODUKTY