Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Ekskluzywna i niepowtarzalna fotowyprawa 17-20 stycznia 2018, Święto Jordanu na Ukrainie

Święto Jordanu to jedno z największych świąt cerkiewnych, obchodzone według kalendarza gregoriańskiego 19 stycznia, na pamiątkę chrztu Jezusa w Jordanie.
Reklama

Na naszych fotowarsztatach będziemy podglądać jak wygląda Święto Jordanu na Ukrainie, odwiedzimy najciekawsze cerkwie, przejedziemy się też pociągiem najpiękniejszą linią kolejową północnych Karpat.

Jest to edycja niepowtarzalna, możliwa do realizacji tylko raz w roku. Łączymy na niej trzy tematy ukraińskie: Święto Jordanu, kresowe pamiątki architektury oraz fotoreportaż z przejazdu najpiękniejszą linią kolejową Karpat.

Święto Jordanu na wschodzie łączy się z uroczystością Objawienia Pańskiego, będącą jednym z najstarszych świąt w Kościele katolickim, w Polsce nazywaną dniem Trzech Króli. W kręgu kultury cerkiewnej tego dnia kapłan święci wodę w jej naturalnym środowisku (rzece, a gdy nie ma jej w okolicy, to w stawie, jeziorze itp.). Uroczystość poświecenia (Hagiasmas) do V stulecia celebrowano tylko nad historycznym Jordanem. W samo święto Jordanu w cerkwiach odprawia się uroczyste nabożeństwa. Dzień wcześniej wierni przygotowują miejsce, gdzie będzie się odbywać poświęcenie wody. Gdy rzeka jest zamarznięta, wyrąbują w lodzie przerębel w kształcie krzyża. Obok stawiają krzyż oraz ołtarz z lodu. Po nabożeństwie wierni udają się nad wodę. Obrzęd kończy pokropienie obecnych poświęconą wodą. Po odejściu procesji wierni piją tę wodę i zabierają w naczyniach do domu, by potem przez cały rok służyła jako lekarstwo.

Święto Jordanu to jednak nie wszystko. Fotografować będziemy miasteczka kresowe, wsie malowniczo położone wśród gór, najstarsze ukraińskie drewniane cerkwie – słowem odbędziemy sentymentalną podróż na wschód, na historyczne Kresy.

Niezapomnianym punktem programu będzie również przejazd linią kolejową trasą Wołosianka - Sianki (i dalej do Starego Sambora), która została nazwana „najpiękniejszą linią kolejową północnych Karpat”. Pociąg na odcinku 18 kilometrów ma aż 6 tuneli i 27 wiaduktów, ciągle podziwiamy wijące się serpentyny (!!!) torów, pokonujące 370 m różnicy poziomów. Na warsztatach będziemy realizować fotograficzny reportaż z podróży.

Jako przewodnik towarzyszyć nam będzie Bogdan Augustyn – pomysłodawca, założyciel i pierwszy wokalista kultowego punkrockowego zespołu KSU, z wykształcenia i zamiłowania historyk, związany z Centrum Turystyki Kulturowej „Carpathia”.

Cena fotowyprawy będzie wynosić około 950 zł / osoba, biorąc pod uwagę ekskluzywność i niepowtarzalność tej edycji, oraz fakt że łączy ona aż trzy różne tematy naszych zajęć, cena jest bardzo atrakcyjna.


Źródło: fotowarsztaty.com

Więcej informacji na stronie:
http://fotowarsztaty.com/