Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Filtry i tabletki do wody w podróży

Filtr do wody czy tabletki uzdatniające do wody?

 

Wybierając się w daleką podróż szczególnie w rejony tropikalne lub tam, gdzie prawdopodobnie będą problemy z zaopatrzeniem w czystą wodę, musimy zabezpieczyć się wcześniej w odpowiedni ekwipunek. Woda może zawierać bakterie, pierwotniaki, wirusy, cząstki stałe, których negatywne działanie może zmienić każdy wyjazd w koszmar lub zakończyć nawet w szpitalu. Dużo łatwiej jest pomyśleć o rozwiązaniu, które uchroni nas przed takimi niepożądanymi ewentualnościami.


Do odkażania wody możemy zastosować jedno z trzech rozwiązań:

    * tabletki uzdatniające
    * filtry mechaniczne i chemiczne
    * filtry UV

 

Tabletki uzdatniające do wody


Po dodaniu do wody poprzez swoje chemiczne działanie oczyszczają wodę z bakterii, pierwotniaków i wirusów (np. MicroPure Forte Katadyn). Minusem tego rozwiązania jest mało przyjemny chemiczny posmak oraz brak możliwości oczyszczenia wody z cząstek stałych. Stosując takie rozwiązanie należy pamiętać, że gdy wodę weźmiemy z brudnej rzeki lub kałuży, cząstki stałe nadal w wodzie pozostaną wpływając na jej smak i zapach. Zaleca się stosowanie zarówno tabletek jak i filtra mechanicznego.


Filtry mechaniczne i chemiczne

 

Filtry mechaniczne pozwalają oczyścić wodę z cząstek stałych będących w wodzie, bakterii i pierwotniaków (np. Katadyn Vario, HyperFlow Microfilter MSR, AutoFlow Gravity Filter MSR) poprzez przepompowywanie wody ze źródła poprzez układy filtrów do naczynia. Stosowane w niektórych filtrach wkłady z aktywnym węglem usuwają także niepożądany smak lub zapach (np. Katadyn Vario). Wadą takiego filtru jest brak zabezpieczenia przed wirusami, dlatego zaleca się stosowanie zarówno filtra mechanicznego jak i tabletek przy oczyszczaniu wody.

Filtry wyposażone także w moduł filtra chemicznego eliminują oprócz wcześniej wspomnianych także wirusy dzięki zastosowanemu filtrowi z warstwą jodyny (np. AquaPure Traveller Pure Hydration). Smak wody nie ulega zmianie, gdyż jodyna jest ponownie wyłapywana przez ten sam wkład filtru.


Filtry UV

Najnowsze rozwiązania wykorzystują wbudowaną lampę UV, która usuwa z wody bakterie, wirusy oraz pierwotniaki (np. Journey LCD Steripen, Adventurer Steripen). Lampę wkłada się do naczynia z odmierzoną ilością wody na określoną ilość czasu w celu uzdatniania wody.

Rozwiązanie to wymaga jednak stosowania baterii, która jest potrzebna do zasilania lampy UV. Są dostępne zestawy z bateriami słonecznymi, dzięki którym można być niezależnym od stałego zasilania. Drugim ważnym aspektem jest to, że ten rodzaj filtru nie oczyszcza wody z cząstek stałych, smaku czy zapachu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
ZOBACZ PRODUKTY