Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Gdzie na skitury w Polsce ? Nasz subiektywny ranking miejsc.

Górskie wędrówki na nartach, odbywające się zarówno na szlakach oznakowanych jak i w terenie bardziej dzikim, to nic innego, jak coraz bardziej popularny skituring. Potrzebne tutaj są specjalne narty skiturowewiązaniafoki, które pozwolą na podejście na nartach pod górę, a następnie zjazd. Inne trasy wybiorą skiturowcy początkujący, a inne ci bardziej zaawansowani, szukający wyzwań i adrenaliny. Dla jednych satysfakcjonujący będzie nieśpieszny spacer po łagodnych zboczach i podziwianie krajobrazu, dla drugich - ambitne i szybkie podejście z elementami skialpinizmu czy zjazd w dzikim terenie. Jedno jest pewne, dobra kondycja fizyczna podczas wyprawy na skitury jest niezbędna.

 

Skitouring dla początkujących

Jeśli przez większość roku siedzimy za biurkiem, niewiele się ruszamy i nagle zimą, postanawiamy wybrać się na skituring, lepiej jeszcze raz to przemyśleć. Brak kondycji fizycznej może spowodować, że skiturowa wycieczka będzie drogą przez mękę. Do sezonu powinniśmy zacząć przygotowywać się odpowiednio wcześniej. Systematyczne ćwiczenia wzmocnią nasze mięśnie, organizm będzie przygotowany do wysiłku fizycznego, a serce nie będzie biło jak oszalałe, podczas podchodzenia pod górę. Bez przygotowania jesteśmy bardziej narażeni na przeciążenia i urazy – warto wziąć to pod uwagę, zanim ruszymy na szlak. Jeśli chcesz więcej dowiedzieć się jak przygotować się do sezonu skiturowego , zajrzyj do naszych poradników.

Wyprawy skiturowe - by wycieczka była bezpieczna

Każdy, kto planuje jakąkolwiek aktywność w górach zimową porą, musi być do tego dobrze przygotowanym. Lawiny, załamanie pogody, zgubienie się czy kontuzja na szlaku – różne sytuacje mogą się wydarzyć. Choć najbezpieczniej wychodzić na wyprawy skiturowe w kilka osób, to każdy skiturowiec powinien posiadać przy sobie zestaw lawinowy, który potrafi obsługiwać oraz naładowany telefon z GPS-em i wpisanym numerem alarmowym TOPR-u. Ważna jest także odpowiednia odzież, mini apteczka i prowiant. Więcej o tym, jak zaplanować wycieczkę skiturową, przeczytasz w naszych poradnikach. 

Jakie narty skiturowe wybrać?

Narty skiturowe dobieramy tak, by były optymalnie dopasowane do naszych potrzeb, stylu jazdy i umiejętności. Istotne kwestie to m.in.: długość nart, szerokość, ich ciężar, który szczególnie dla osób początkujących nie może być zbyt duży. Gdyby bardziej wniknąć w samą budowę narty, w pewnym momencie staniemy przed decyzją: narta miękka czy twarda, o jakim rdzeniu czy krawędziach. Jeśli to wszystko wydaje się nam czarną magią, najlepiej skonsultować się z profesjonalnym sprzedawcą lub instruktorem, który doradzi jaki model będzie dla nas najlepszy. W dobrym sklepie na pewno profesjonalny sprzedawca odpowie na Twoje wszystkie pytania jak wybrać narty skiturowe oraz pomoże Ci wybrać model najbardziej optymalny dla Ciebie.

 

Gdzie w Polsce na skitury

W polskich górach znajdziemy wiele malowniczych tras skiturowych, zarówno dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z tym sportem, jak i dla tych, którzy niejeden szlak mają za sobą. Oczywiście trasę należy dobrać do warunków panujących w górach, zagrożenia lawinowego i swoich (nieprzecenianych) umiejętności.

Przedstawiamy wam nasze propozycje na trasy skiturowe w Polsce, poniżej kilka propozycji:

  • Beskidy. Jeśli tylko pogoda dopisze i beskidzkie szlaki pokryje biały puch, warto wybrać się tam na skitury. Jest kilka pięknych miejsc, trasy skiturowe dla początkujących, ale też dla bardziej zaawansowanych amatorów tej aktywności, lubiących poszusować pomiędzy drzewami.
    Szczyt Pilsko w Beskidzie Żywieckim znany jest chyba wszystkim narciarzom zjazdowym, ale oprócz wielu wyciągów i tras zjazdowych są tutaj także miejsca dla skiturowców. Propozycjami dla początkujących są niektóre trasy wiodące na Skrzyczne czy Rysiankę. Skiturowcy bardziej zaawansowani mogą wybrać się na całodniową wycieczkę rozpoczynającą się we wsi Ostre i dotrzeć na Skrzyczne. Inne opcje to np. trasa z Jaworek do Przełęczy Obidza czy z Istebnej do Kubalonki.

  • Tatry. W tych najwyższych w Polsce górach znajdziemy trasy skiturowe przeznaczone przede wszystkim dla bardziej zaawansowanych narciarzy. Częstsze jest także ryzyko zejścia lawin, więc wybierając się na wędrówkę na skiturach, powinniśmy posiadać już jakieś doświadczenie w tym temacie. Trasy skiturowe dla początkujących w Tatrach to te wiodące z Kuźnic na Kalatówki, Halę Gąsienicową czy Kondratową. Trudniejsze, przykładowe trasy skiturowe zaczynają się w Dolinie Chochołowskiej i wiodą na kilka okolicznych szczytów, a te przeznaczone dla najbardziej zaawansowanych to m.in. trasy prowadzące z Kuźnic na Kozią Przełęcz czy Zawrat, a także z Morskiego Oka na Rysy czy Szpiglasowy Wierch.

  • Bieszczady. Bezkresne, bieszczadzkie połoniny pokryte śniegiem, to wspaniałe miejsca na wycieczki skiturowe. Polecane szlaki to m.in.: Połonina Wetlińska i Caryńska, Mała i Wielka Rawka, Tarnica czy wycieczka na Krzemień. W rozległych Bieszczadach znajdą się także bardziej dzikie tereny z dostępnymi, choć mniej uczęszczanymi trasami. Zawsze jednak należy mieć na uwadze, że choć nie są to bardzo wysokie góry, to jednak długość wielu tras wymaga dobrej kondycji i przygotowania fizycznego. Poza tym gęste lasy porastające zbocza mogą wymóc na nas zjazd slalomem między nimi, do czego potrzeba bardziej zaawansowanych umiejętności.

  • Gorce. Gdzie na skitury w Gorcach? Oczywiście na Turbacz! To najwyższy szczyt Gorców, wznosi się na wysokość 1310 m n.p.m. i można na niego wejść z wielu różnych miejsc. Przy pięknej, śnieżnej pogodzie za każdym razem będzie to udana wyprawa skiturowa. Gorce oferują nam idealne trasy skiturowe dla początkujących.

  • Pieniny. W Pieninach znajdują się tereny z łagodnymi zboczami, jak chociażby Małe Pieniny, ale także bardziej skaliste, np. w okolicach Trzech Koron, więc każdy skiturowiec powinien znaleźć tu coś dla siebie.

  • Karkonosze. Skiturowcy znajdą tu wiele malowniczych tras o różnym stopniu trudności i długości. Góry te to idealne miejsce na kilkudniowe wyprawy skiturowe. Wędrówkę na skiturach można rozłożyć na kilka dni, ponieważ jest tu sporo schronisk, w których można przenocować. Popularnymi trasami są m.in. ta wiodąca ze Szklarskiej Poreby do Śnieżnych Kotłów czy na Łabski Szczyt oraz łatwa z Kopy do świątyni Wang.

  • Masyw Śnieżnika. To atrakcyjne miejsce dla narciarzy biegowych, skiturowców i turystów pieszych. Znajdujący się tutaj Śnieżnik to najwyższy szczyt Sudetów Wschodnich o wysokości 1424 m n.p.m. Bardzo dobrą propozycją dla początkujących skiturowców będzie wędrówka na Śnieżnik z Czarnej Góry. Nieco bardziej zaawansowanym można polecić trasę od wschodniej strony Śnieżnika.

Sprzęt do skituringu na Ceneria.pl

Warto zainteresować się tą wspanaiałą aktywnością zimową jaką jest skituring. Swoją przygodę jednak warto zaczynać od skorzystania z doświadczeń innych, chociażby na specjalnych szkoleniach. Jeśli już wiesz, że chcesz wędrować po górach z nartami i zaczynasz kompletować sprzęt skiturowy, warto zagądać na Ceneria.pl. W ofercie sklepów prezentowanych na stronie Ceneria.pl znajdziesz szeroki wybór sprzętu oraz nart skiturowych takich marek jak: Atomic, Majesty, Dynafit czy Volkl.

 

tekst: zespół Ceneria.pl
foto: photogenica.plZOBACZ PRODUKTY