Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Gogle narciarskie i snowboardowe - jak wybrać? Poradnik

Miłośnicy jazdy na nartach oraz snowboardzie dobrze wiedzą jak ważna jest ochrona oczu podczas tego typu aktywności. I choć początkujący narciarze czy snowboardziści nie zawsze od razu inwestują w gogle narciarskie, kwestią czasu ( zazwyczaj niezbyt odległego) jest, kiedy stwierdzą, że najwyższa pora je kupić. Gogle narciarskie chronią oczy nie tylko przed śniegiem, słońcem czy zimnym wiatrem ale zapewniają im ogólnie większe bezpieczeństwo na stoku – czy to podczas upadku, czy podczas jazdy po bardziej zalesionych terenach.
Jak więc dobrać gogle, by sprostały naszym wymaganiom? Na które elementy zwrócić uwagę podczas wyboru modelu? – tego dowiesz się z poniższego tekstu.

 

gogle narciarskie

 

Rozmiar gogli

Dobieramy je w zależności od wielkości głowy i twarzy, na co oczywiście wpływ ma płeć i wiek. Dziecięce modele gogli są mniejsze i lżejsze, natomiast te przeznaczone dla dorosłych będą większe i cięższe.
Aby gogle narciarskie zapewniły bezpieczeństwo i wygodę, powinny być tak dobrane, by dobrze przylegały do twarzy i nie uciskały w żadnym miejscu. Dzięki regulacji na pasku bez problemu dopasujemy je do obwodu głowy.
Ważną kwestią jest dopasowanie wielkości gogli do kasku, dlatego wybierając model trzeba to wziąć pod uwagę lub kupić od razu kask z pasującymi do niego goglami.

 

Jeśli nosisz okulary korekcyjne…

Osoby noszące okulary powinny szukać modeli z oznaczeniem OTG (Over The Glasses). Ich ramka posiada odpowiednią wielkość dostosowaną do okularów noszonych na co dzień.

 

Kolory szybek i filtry

Kolor szybki w goglach powiązany jest z ilością światła słonecznego, które przepuszcza. Z tego powodu powinniśmy dobierać gogle do warunków, w jakich zamierzamy jeździć.
Przy zakupie trzeba tylko sprawdzić czy gogle narciarskie o określonym kolorze szybki posiadają filtr UV. W tanich goglach, niewiadomego pochodzenia nie jest to takie pewne…

Wyróżniamy następujące kategorie kolorów szybek:

  • przezroczyste – do stosowania wyłącznie w nocy, przepuszczają od 80 do 100% światła
  • bursztynowe i złote – do jazdy, gdy widoczność jest bardzo ograniczona czyli w pochmurny dzień lub o zmierzchu, przepuszczają od 43 do 80% światła
  • żółte i pomarańczowe - dobrze sprawdzą się podczas jazdy w zachmurzony dzień, przepuszczają od 18 do 43 % światła
  • szare, brązowe, czerwone, niebieskie – do użytkowania w słoneczne dni, przepuszczają od 8 do 18% światła
  • czarne – do stosowania podczas bardzo słonecznych dni lub w turystyce lodowcowej, przepuszczają od 3 do 8% światła

W asortymencie sklepów znajdziemy również gogle z wymiennymi soczewkami.

 

Dodatkowe udogodnienia

W zależności od naszych potrzeb w bogatym asortymencie gogli możemy znaleźć takie, które zapewnią nam jeszcze większy komfort użytkowania.

Soczewki w goglach mogą posiadać:

  • filtr polaryzacyjny, który zlikwiduje odblaski i intensywność odbijającego się od wody czy śniegu światła.
  •  powłokę REVO czyli tzw. lustrzankę, która jest dodatkową ochroną oczu przed silnym promieniowaniem.
  •  powłokę fotochromową, dzięki której nie trzeba zmieniać szybek w goglach. Soczewka z taką
  • powłoką dostosowuje swój kolor w zależności od natężenia światła.
  •  powłokę anti fog, która zapobiega parowaniu szybek.

Kształt i materiał szybki

Do wyboru mamy soczewki sferyczne lub płaskie. Soczewki sferyczne zagwarantują nam ( za wyższą cenę) zdecydowanie większy kąt widzenia. Soczewki płaskie są tańsze, ale nie będziemy widzieli na stoku tego, co dzieje się z boku, co może mieć wpływ na bezpieczeństwo.
Gogle renomowanych marek zapewniają szeroki kąt widzenia dochodzący do 160 stopni.
Stojąc przed wyborem – szybki plastikowe czy poliwęglanowe warto wiedzieć, że te drugie są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne ale również droższe.

 

Aby gogle narciarskie nie parowały…

Bardzo mało komfortowa i niebezpieczna jest jazda z zaparowanymi goglami. Jakie więc gogle wybrać, by uniknąć tego problemu? Należy zwrócić uwagę na system wentylacji umożliwiający odpowiednią cyrkulację powietrza oraz na to, czy wybrany model posiada powłokę anti fog. Znajduje się ona na wewnętrznej warstwie soczewki. Po pewnym czasie może zaistnieć potrzeba nałożenia jej ponownie – można to zrobić samodzielnie lub oddać gogle w ręce fachowców.

 

Gogle narciarskie i snowboardowe na Ceneria.pl

Uvex, Julbo, Arctica, Salomon, Bolle czy Oakley to tylko niektórzy z renomowanych producentów gogli narciarskich i snowboardowych zaprezentowanych na Cenerii.pl. Znajdziesz tu zarówno gogle damskie, gogle męskie, młodzieżowe jak i dziecięce. Przejrzyj ofertę sklepów i wybierz gogle narciarskie  idealnie dopasowany do Twoich potrzeb.

 

 teskt: zespół Ceneria.plZOBACZ PRODUKTY