Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Idealne prezenty dla prezenty dla narciarza - nasz top 10

Jeśli posiadasz w gronie bliskich Ci osób miłośnika nart a nie masz jeszcze pomysłu na prezent dla niego, śpieszymy z pomocą. W poniższym poradniku przedstawiamy kilka propozycji na prezenty dla narciarzy. Są one na tyle uniwersalne, że przydadzą się każdemu, kto z utęsknieniem czeka na sezon zimowy, by móc przypiąć narty i ruszyć w zaśnieżony teren na wyprawę skiturową lub na stok. 

Rękawice narciarskie

Szusowanie na nartach bez dobrych rękawic owszem, byłoby możliwe, ale… bardzo niekomfortowe. Zwłaszcza gdy kiepskie rękawice narciarskie zamokną i stracą swoje właściwości termiczne. Jeśli więc mamy wśród bliskich osobę lubiącą taką aktywność, odpowiednio dobrane a do tego funkcjonalne rękawice narciarskie będą bardzo trafionym prezentem. Dobre rękawice narciarskie powinny być wygodne, zapewnić swobodę poruszania palcami ale przede wszystkim - chronić dłonie przed zimnem i wilgocią oraz zabezpieczać je przed niektórymi urazami. Do wyboru mamy rękawice pięciopalczaste, łapawice oraz modele z nakładką na palce, potrafiącą zamienić rękawicę pięciopalczastą w łapawicę. Co ważne, w przypadku rękawic narciarskich – materiał, z którego zostały wykonane, powinien być odporny na przemakanie (np. rękawice z membraną), uszkodzenia mechaniczne (ze wzmocnionymi wstawkami) oraz zapewniać komfort termiczny. Jeśli dłonie szybko nam się pocą, warto postawić na materiał oddychający. Jest także kilka praktycznych elementów rękawic narciarskich, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru modelu, są to m.in.: przedłużane mankiety, regulowane zapięcia lub ściągacz, usztywnienie nadgarstka chroniące przed urazami, antypoślizgowy materiał, odblaskowe elementy czy panel do obsługi ekranów dotykowych znajdujący się na palcach.

Skarpety narciarskie

Dobre jakościowo i wygodne skarpety narciarskie przydadzą się każdemu narciarzowi. To od nich zależy komfort cieplny, amortyzacja stóp podczas jazdy na nartach oraz ochrona przed otarciami w sztywnych butach narciarskich. Różnica między specjalnymi, dedykowanymi narciarzom skarpetami a zwykłymi, jest bardzo duża. Przede wszystkim, istotną cechą skarpet narciarskich jest termoaktywność czyli odprowadzanie potu na zewnątrz, dzięki czemu stopa pozostaje sucha. Inaczej są też uszyte, w wielu miejscach znajdują się specjalne wzmocnienia i ściągacze, które chronią bardziej narażone na otarcia miejsca, ogrzewają a także utrzymują skarpetę na miejscu i nie pozwalają jej się zsuwać. Skarpety narciarskie najczęściej wykonane są z wełny merino o doskonałych właściwościach izolacyjnych i oddychających lub mieszanki włókien syntetycznych. Płaskie szwy i nieuciskające ściągacze zapewnią jeszcze większy komfort użytkowania. W asortymencie sklepów znajdziemy różne rodzaje skarpet o kroju dopasowanym do budowy stopy: skarpety narciarskie uniwersalne lub specjalnie dedykowane kobietom, mężczyznom lub dzieciom.

Gogle narciarskie

Gogle narciarskie nie zawsze są tym elementem stroju, który narciarz kupuje na początku swojej przygody z tym sportem. Chcąc więc obdarować prezentem miłośnika nart, warto wziąć je pod uwagę jako pomysł na prezent. Gogle narciarskie chronią oczy przed śniegiem, zimnym wiatrem ale też słońcem. Zapewniają również większe bezpieczeństwo dla oczu podczas upadku oraz jazdy po bardziej dzikich czy zalesionych terenach. Powinny być dobrane odpowiednio do wielkości głowy i twarzy, z możliwością regulacji, by dobrze przylegały i nie uciskały w żadnym miejscu. Wybierając model gogli narciarskich, zwróćmy uwagę, czy posiadają filtr UV oraz powłokę anti fog czyli specjalną warstwę, zapobiegającą parowaniu soczewek. Warto również wiedzieć, że szybki poliwęglanowe są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne niż plastikowe, ale także od nich droższe. Kolor szybek dobieramy do warunków w których planujemy jeździć na nartach, ponieważ jest on ściśle związany z przepuszczaną ilością światła. Niektóre modele gogli narciarskich zapewniają bardzo szeroki kąt widzenia – nawet do 160 stopni.

 Bielizna termoaktywna

 Oddychająca bielizna termoaktywna jest najlepsza do wszelkich zimowych aktywności fizycznych. Od niej zależy komfort termiczny, dlatego powinniśmy dobierać ją odpowiednio do warunków w jakich będzie używana oraz preferowanej aktywności. Jako pierwsza warstwa odzieży, leżąca najbliżej ciała, powinna do niego dobrze przylegać. Zagwarantuje to dobre odprowadzanie potu i wilgoci na zewnątrz oraz utrzymanie suchej skóry nawet podczas intensywnego wysiłku. Na zimę najlepsza będzie termoaktywna bielizna ciepła, która zapewni komfort cieplny nawet w bardzo niskich temperaturach oraz bielizna średnia, nadająca się na niskie i średnie temperatury, najbardziej uniwersalna, stworzona dla osób aktywnych fizycznie. Do wyboru mamy włókna naturalne ( np. wełna merino czy włókna bambusa) a także włókna syntetyczne o doskonałych właściwościach termoizolacyjnych. Bawełna pochłaniająca wilgoć i nie wysychająca tak szybko, nie jest odpowiednim materiałem. Najbardziej komfortowa jest bielizna bezszwowa lub ze szwami płaskimi, nie podrażniającymi skóry. W asortymencie sklepów znajdziemy także bieliznę z jonami srebra, neutralizującą nieprzyjemne zapachy. 

Ogrzewacze termiczne na stopy

 To praktyczny a do tego niedrogi gadżet, który może przydać się każdemu zimowemu turyście, nie tylko narciarzowi. Przebywając dłużej na zewnątrz, czy to na stoku narciarskim, podczas wyprawy skiturowej a nawet podczas zwykłego spaceru, nadchodzi taki moment, gdy robi się nam zimno w stopy i chcielibyśmy jak najszybciej je rozgrzać. Rozwiązaniem są jednorazowe termiczne ogrzewacze, które szybko i sprawnie rozwiążą ten problem. Pod wpływem kontaktu ogrzewacza z powietrzem zachodzi reakcja, która podwyższa temperaturę ogrzewacza a nam dostarcza ciepło przez następne kilka godzin. Ogrzewacze na stopy mają różne kształty, są cienkie, więc nie będą uwierały w bucie. Wkłada się je pomiędzy but a skarpetkę. Często mają warstwę kleju, dzięki czemu nie będą się przesuwały i ogrzeją to miejsce, które tego najbardziej wymaga. Dzięki ogrzewaczom, komfortowa jazda z ciepłymi stopami gwarantowana jest przez wiele godzin. 

Termokubek

 Kubek termiczny to typ prezentu, który zawsze się przyda – w domu, w pracy, podczas podróży, jazdy samochodem a nawet na dłuższym spacerze. Jeśli lubimy mieć pod ręką ciepły lub zimny napój, ten praktyczny, nieduży przedmiot doskonale się sprawdzi, ponieważ zmieści się nie tylko w plecaku, ale nawet w damskiej torebce. Wybór wzorów i kolorów kubków jest ogromny. Jego pojemność najlepiej dostosować do potrzeb osoby, która będzie go używała. Zazwyczaj mają pojemność ok 500 ml ale są także kubki mniejsze. Co najważniejsze, powinny być szczelne, za co odpowiada rodzaj zamknięcia. Nakrętki kubków termicznych najczęściej posiadają wygodny ustnik oraz przycisk. Naciskając go, sprawiamy, że możemy się napić, zwalniając – z powrotem blokujemy przepływ płynu. Ponadto niektóre modele kubków mają dodatkową specjalną blokadę, która uniemożliwia przypadkowe otwarcie się kubka. Przy wyborze kubka, zwróćmy uwagę na dane producenta, informujące, przez ile godzin powinien utrzymywać ciepło i zimno oraz czy będzie pasował do uchwytu w samochodzie, jeśli w ten sposób będzie użytkowany. 

Czapka/ kominiarka

Kominiarka to idealne rozwiązanie na zimowe aktywności. Zapewniają termoizolację dla głowy, części twarzy oraz szyi, przy okazji służąc jako maska ochronna. Oddychający, elastyczny materiał, najlepiej bezszwowy bez problemu zmieści się pod kaskiem, nie uciskając w żadnym miejscu, co jest istotne dla narciarzy. Dobrej jakości modele są uszyte w taki sposób, by dopasowywać się do kształtu głowy i oferować jak najwięcej komfortu podczas użytkowania. Do wyboru mamy wiele rodzajów tkanin, ważne jest, by odprowadzały wilgoć od skóry na zewnątrz, tylko wtedy unikniemy nieprzyjemnego uczucia mokrej tkaniny i wyziębienia. Wśród zimowych kominiarek, dużą popularnością cieszą się te wykonane z delikatnej wełny merino o doskonałych właściwościach oddychających oraz antybakteryjnych.

 Chusta wielofunkcyjna typu buff

 Kolejny pomysł na prezent bardzo uniwersalny, który przydać się może każdemu, kto nie stroni od aktywności fizycznej i lubi przebywać na świeżym powietrzu. Więcej niż pewne jest, że narciarze, którym dedykowane są wymieniane tutaj prezenty, wykorzystają ją nie tylko na stoku. Chusty wielofunkcyjne to tylko kawałek bezszwowej tkaniny w kształcie tuby, ale jej uniwersalność polega przede wszystkim na mnogości zastosowań. Można je nosić na wiele różnych sposobów, które ogranicza tylko nasza wyobraźnia. W łatwy sposób dostosujemy ją do naszych potrzeb, może być szalem, kominiarką, czapką, opaską, maską na twarz czy gumką do włosów. Wykonane są z różnych tkanin (mikrofibra, wełna merino, polar), w rozmaitych kolorach i wzorach, dlatego nie będziemy mieć problemu z dobraniem chusty do gustu przyszłego właściciela. Są wygodne i wytrzymałe. Nadają się na każdą pogodę i do każdej aktywności fizycznej. W przypadku narciarzy, istotne jest to, że bez problemu zmieszczą się pod kaskiem, ogrzeją dodatkowo głowę a do tego nic nie powinno ich uciskać i sprawiać dyskomfortu. 

Maska na zimę

 W czasach, gdy maski na twarz stały się obowiązkowym elementem każdego stroju, chroniących nas przed wirusami, warto mieć ich w zanadrzu co najmniej kilka. Zimową porą, podczas dłuższego przebywania na zewnątrz czy uprawiania zimowych sportów przydadzą się maski na twarz wykonane z grubszych tkanin – idealnych na chłodne dni i zapewniających większy komfort termiczny. Powinny zapewnić swobodę oddychania, dobrze filtrować powietrze i być odporne na zawilgocenie. W asortymencie sklepów znajdziemy wiele modeli masek o różnych fasonach, kolorach i wykonanych z rozmaitych tkanin. Niektóre nie posiadają tasiemek zakładanych za uszy, uszyte są w kształcie komina i chronią zarówno część twarzy oraz nos i szyję. Warto zwrócić uwagę czy taka maska jest bezszwowa i posiada bezuciskowe ściągacze. 

Plecak skiturowy

 Podczas uprawiania sportów zimowych przyda się funkcjonalny i komfortowy w użytkowaniu plecak skiturowy. Przy wyprawach skiturowych, biegach narciarskich oraz innych aktywnościach, warto mieć pod ręką, a raczej na plecach, kilka przydatnych rzeczy, jak choćby ciepły napój czy przekąskę energetyczną. Najwygodniej umieścić je w przystosowanym do tego typu sportów plecaku. Różnią się one od zwykłych plecaków dodatkowymi udogodnieniami, m.in. możliwością przypięcia do niego nart za pomocą pasków kompresyjnych lub uchwytów. W niektórych modelach istnieje możliwość zamocowania ich, nawet bez zdejmowania plecaka. Przy wyborze plecaka, zwróćmy także uwagę, czy istnieje możliwość przymocowania na zewnątrz kasku, raków lub kijów skiturowych. Narciarstwo to spory wysiłek fizyczny, dlatego tak ważny jest dobry system wentylacyjny plecaka. Podstawą, jak w każdym plecaku jest dobry system nośny z regulowanymi pasami piersiowymi i nośnymi. Plecak dla narciarza powinien być uszyty z materiału wytrzymałego i odpornego na uszkodzenia mechaniczne, powinien także dobrze przylegać do pleców, nie przesuwać się oraz mieć małą wagę. W sklepach dostępne są również plecaki z systemem ABS czyli powietrznymi poduszkami, które w razie czego, pomogą utrzymać narciarza na powierzchni lawiny i zwiększyć jego szanse na przeżycie.


A więc, Szanowni Mikołajowie i Mikołajki: czas na zakupy! Ceneria.pl pomoże znaleźć Wam prezenty w możliwie najlepszych cenach!

 

tekst: zespół Ceneria.pl
foto: photogenica.pl, Arc'teryx, Marmot



ZOBACZ PRODUKTY