Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Jak się przygotować do nocnego biegania?


Latem bieganie nocą to coraz popularniejsza forma spędzania czasu. Wpływ na to mają m.in. niższa temperatura i mniejszy ruch. Warto jednak pamiętać, że zanim wyruszymy w trasę trzeba się odpowiednio przygotować i wyposażyć.

Coraz więcej osób rezygnuje z biegania za dnia wiosną i latem. Jest ku temu kilka powodów, które zostały potwierdzone nawet badaniami naukowymi.

Dlaczego warto biegać nocą?

Powodów jest kilka:
 
  • Część biegaczy uważa, że nocny trening to najlepszy sposób na odstresowanie się po ciężkim dniu. Taka aktywność zapewnia też spokojny i zdrowy sen.
  • Badania jednego z amerykańskich ośrodków badawczych dowodzą, że organizm podczas wieczornej aktywności fizycznej wchodzi na zdecydowanie wyższe obroty niż rano. Mięśnie i płuca pracują wtedy efektywniej.
  • Wielu biegaczy docenia też bardziej sprzyjające warunki ? jest mniej ludzi, jest również niższa temperatura.
  • Bieganie w nocy zmniejsza ryzyko wystąpienia urazów mięśniowych. Nasze mięśnie są wstępie rozgrzane po całym dniu.
  • Oszczędzamy czas, który za dnia możemy przeznaczyć na inne czynności. 
     
 


Odpowiednie przygotowanie

Komfort i bezpieczeństwo to podstawa. Trzeba jednak pamiętać, żeby dobrze się przygotować do nocnych biegów. Można wybrać oświetlone i znane nam trasy w mieście, ale czasami jednak warto zboczyć ze znanych ścieżek i urozmaicić trening. 
Biegacz musi być widoczny dla innych uczestników ruchu. Konieczne jest zatem założenie opasek odblaskowych na ramionach i nogach lub kupienie stroju sportowego z odblaskowymi elementami. Nocą jest chłodniej niż w dzień, można więc pomyśleć o dodatkowej warstwie ubrania.
Do biegania poza oświetlonymi trasami, przyda się także latarka czołowa. - Przenośne oświetlenie wysokiej jakości, stworzone z myślą o biegaczach, umożliwia trenowanie bez względu na porę doby i warunki atmosferyczne ? przekonuje Tomasz Kłak z Mactronic, największego w Polsce producenta oświetlenia przenośnego. - Warto wybrać latarkę z czerwonymi diodami tylnymi, które sygnalizują obecność biegacza innym uczestnikom ruchu ? podkreśla. 
 

Gwarancja bezpieczeństwa

Latarka czołowa zwiększa nasze bezpieczeństwo. Na jakie cechy i parametry zwrócić uwagę przy wyborze czołówki? - Latarka powinna być lekka i odporna na wstrząsy ? wymienia Tomasz Kłak. ?
 Powinna świecić przez kilka godzin tak, żeby można było przebiec nawet maraton tam i z powrotem. Czołówka do biegania musi być niewyczuwalna na głowie i rzucać światło zawsze w pożądanym kierunku.

Jaką latarkę czołową wybrać?

Na rynku dostępne są latarki czołowe dla biegaczy, ważące zaledwie 77 gramów, świecące z mocą 140 lumenów i pracujące w różnych trybach nawet do 7 godzin. Właśnie takie parametry ma ładowalna latarka czołowa Freeq stworzona nie tylko z myślą o biegaczach, ale o wszystkich, którzy fascynują się outdoorem.
Propozycja polskiej firmy Mactronic szybko zdobyła uznanie biegaczy, którzy szczególnie doceniają jej moc, intuicyjność obsługi oraz perfekcyjne trzymanie się głowy lub czapki.
Czołówka Freeq MACTRONIC
 

Mactronic istnieje od 1989 roku. W ciągu blisko trzech dekad firma zbudowała pozycję europejskiego lidera produkcji oświetlenia przenośnego. Produkuje sprzęt oświetleniowy dla służb mundurowych, przemysłu oraz sportowców i turystów ? głównie biegaczy, rowerzystów, miłośników gór, a także pasjonatów strzelectwa. Wrocławski producent nieustannie rozbudowuje ofertę i podbija nowe rynki. Obecnie produkty firmy są dostępne w Europie, Azji i Afryce.
www.mactronic.pl