Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Jak w kalejdoskopie! Historyczny jarmark bożonarodzeniowy w Weimarze

Jesień i zima to w położonym w Turyngii mieście akademickim Weimarze tradycyjnie czas świętowania i festiwali.
Reklama

Gdy tylko przeminie odbywający się zawsze w październiku największy turyński jarmark, Weimarski Targ Cebulowy, nazywany także Zippelmarkt, już od końca listopada na objętej ochroną konserwatorską starówce słychać tupot reniferów i hałas sań. 27 listopada św. Mikołaj wraz ze swoją załogą bierze miasto wielkich niemieckich poetów, Goethego i Schillera, oficjalnie we władanie. Odjazd św. Mikołaja jest tym razem planowany dopiero na 5 stycznia 2019.

W mgnieniu oka wyrasta malowniczy weimarski jarmark bożonarodzeniowy z dziesiątkami rzęsiście rozjarzonych i często krytych strzechą kramów. Od Marktplatz i Herderplatz po Theaterplatz wszędzie pełno turyńskich tradycji i historycznych kostiumów. Oczywiście nie może zabraknąć oryginalnych świątecznych wypieków z treściwym ciastem drożdżowym na bazie masła (niem. Butterstollen) na czele. Bardzo długą tradycję mają w Turyngii wykonywane metodą dmuchaną i ręcznie zdobione bombki choinkowe z huty szkła w Lauscha. W roku 1847 pewien ubogi dmuchacz szkła z Lauscha wpadł na pomysł wytwarzania bombek choinkowych z kolorowego szkła. Na drogie wtedy orzechy i jabłka do dekorowania drzewek nie każdy mógł sobie pozwolić.


Zimowo i romantycznie: jarmark bożonarodzeniowy w Weimarze
Copyright / Foto: © Weimar GmbH / Maik Schuck


Informacje o jarmarku bożonarodzeniowym w Weimarze

Niemiecki: https://www.weimar-weihnachtsmarkt.de/
Niemiecki: https://www.weimar.de/kultur/veranstaltungen/maerkte-und-feste/weimarer-weihnacht/
Angielski: https://www.weimar.de/en/culture/events/markets-festivals/christmas-market/

Podróże po Weimarze

Niemiecki: https://www.weimar.de/tourismus/
Angielski: https://www.weimar.de/en/tourism/

Turyngia dla turystów
Niemiecki: https://www.thueringen-entdecken.de
Angielski: https://www.visit-thuringia.com