Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Jak wybrać bieżnię? Poradnik.

Bieganie pozwala utrzymać organizm w dobrej kondycji, wiadomo to nie od dziś. Nie każdy jest jednak twardzielem by biegać w deszczu, śniegu, mrozie lub co najgorsze w smogu. Czasami bywają dni, kiedy rezygnuje się z treningu w lesie z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych, wtedy rozwiązaniem może być bieżna

Dlaczego warto pomyśleć o bieżni?

Bo w domowych warunkach, przy każdej pogodzie, w dogodnym czasie, np. podczas oglądania filmu, możesz pokonywać kolejne kilometry na bieżni. To może być interesujące dla osób którym np. praca zawodowa nie pozwala na odwiedzenie klubu fitness a trening na zewnątrz z różnych względów jest niemożliwy.
 

Jaką bieżnię kupić?

Na które parametry techniczne należy zwrócić uwagę? W poniższym poradniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci kupić bieżnię dostosowaną do Twoich potrzeb. Jeśli zainwestujesz w porządny, dobrej jakości sprzęt, posłuży Ci długie lata. Na stronie Ceneria.pl znajdziesz duży wybór bieżni renomowanych producentów. 
Na początku warto ustalić do jakich celów będzie potrzebna bieżnia. Czy będą to intensywne codzienne ćwiczenia, czy może bieganie w umiarkowanym tempie, w celu zgubienia zbędnych kilogramów i odzyskania formy? A może planujesz tylko okazjonalnie korzystać z bieżni, żeby się czasami rozruszać? 
Bieganie na bieżni, dzięki zróżnicowanym programom treningowym i dodatkowym funkcjom, może być ciekawym urozmaiceniem Twojego dbania o kondycję fizyczną. Umożliwia dostosowanie obciążeń i zapewnia lepszą amortyzację niż bieganie w terenie. Należy jednak pamiętać, że rozłożone bieżnie zajmują sporo miejsca w pomieszczeniu.
 
 

Bieżnia magnetyczna czy elektryczna?

W przypadku bieżni magnetycznej, pas biegowy trzeba wprawić w ruch samodzielnie, nie jest napędzany silnikiem. Można w niej regulować pochylenie i opór, ale nie ma możliwości korzystania z programów treningowych. Takie bieżnie nie zapewniają również odpowiedniej amortyzacji stawów. 
Bieżnie elektryczne posiadają silnik a pas biegowy uruchamia się automatycznie. Zróżnicowane programy treningowe pozwalają dobrać go do możliwości użytkownika. Pracują głośniej od bieżni magnetycznych i są od nich droższe. 
 

Najważniejsze parametry bieżni na które sugerujemy zwrócić uwagę przy decyzji zakupowej

1.) Maksymalne obciążenie 
Przekroczenie maksymalnego obciążenia bieżni, które podaje każdy producent, może spowodować szybsze zużywanie się sprzętu. Wybierając więc model dla siebie, warto zostawić pewien margines w tym zakresie.

2.) Moc silnika ( w przypadku bieżni elektrycznych)
Bieżnie, które posiadają silnik z większą mocą, są bardziej trwałe i wytrzymałe. Podczas wyboru należy przede wszystkim zwrócić uwagę na moc trwałą (znamionową) silnika. Bieżnie do 2 KM mocy przeznaczone są głównie do marszu lub truchtu, a te powyżej 2 KM do biegania.

3.) Prędkość
W zależności od mocy silnika, poszczególne modele mogą posiadać różne zakresy prędkości. 

4.) Amortyzacja bieżni
Parametr istotny dla osób, które mają problemy ze stawami lub skłonność do kontuzji. Im lepsza amortyzacja, tym lepsza ochrona. 

5.) Rozmiar pasa biegowego 
Aby bieżnia była wygodna do biegania, nie za krótka oraz nie za wąska, dobieramy ją pod kątem naszego wzrostu. 

6.) Nachylenie bieżni
Im większą moc ma silnik, tym większy kąt nachylenia bieżni możemy uzyskać. W niektórych modelach może to być nawet 40 stopni.

7.) Programy treningowe
Bieżnie elektryczne oferują różne programy treningowe, wśród których możemy wybrać ten najbardziej odpowiedni dla nas. Istnieją też programy osobiste, w których sami ustawiamy poszczególne elementy treningu. Dostępne są w nich funkcje, które monitorują postępy, kontrolują puls, prędkość biegu, czas czy spalane kalorie.

8.) Sposób pomiaru tętna
Tętno może być mierzone na kilka sposobów: za pomocą klipsa na ucho, czujników w poręczach lub za pomocą bezprzewodowego pasa do pomiaru tętna zakładanego na klatkę piersiową, który jest najbardziej precyzyjny. 

9.) System wspomagania składania i rozkładania bieżni
Na ten aspekt również warto zwrócić uwagę podczas wyboru modelu, tym bardziej, jeśli bieżnia po skończonym treningu będzie za każdym razem składana.

Ceneria.pl prezentuje sprzęt fitness dobrych i cenionych za jakość marek, takich jak: Kettler, Reebok, HMS, Spokey, Body Sculpture, Sapphire, BH Fitness, Horizon Fitness, Insportline czy Hop Sport. Sprzęt fitness w domowej siłowni to przede wszystkim wygoda i niezależność.  W outdoorowej porównywarce cen Ceneria.pl w dziale ze sprzętem fitness znajdziesz nie tylko bieżnie ale również rowerki treningowe, orbitreki, wioślarze, ekspandery, steppery, twistery czy masażery.  Udanych zakupów!

tekst: zespół Ceneria.pl


ZOBACZ PRODUKTY