Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Jak wybrać buty skiturowe? Poradnik Ceneria.pl

W dużym skrócie, skituring to górskie wycieczki, łączące zjazdy i podchodzenie na nartach z turystyką górską. Mogą odbywać się one zarówno na przygotowanych trasach jak i poza nimi, w dzikim terenie, ze świeżym puchem. W zależności od tego, co kto lubi – jedni wybiorą widoki i nieśpieszny zachwyt dziką przyrodą podczas zjazdów, inni - szybkie tempo i walkę o jak najlepsze wyniki. Niezależnie od rodzaju skituringu, aktywność ta wymaga dobrej kondycji fizycznej.

 

Wybieramy buty skiturowe

Kompletowanie sprzętu skiturowego najlepiej zacząć od butów. To od nich przede wszystkim zależy komfort podczas wyprawy skiturowej, która czasami może potrwać wiele godzin. Dlatego tak ważne jest, by buty skiturowe były wygodne ale dopasowane, by nie uciskały, nie obcierały oraz były odpowiednio ciepłe.
Buty skiturowe posiadają na pierwszy rzut oka cechy butów narciarskich, róznią się jednak od nich znacząco.  Są zdecydowanie lżejsze od butów narciarskich zjazdowych a podeszwę mają gumową i bieżnikowaną, przystosowaną do wędrówki po górach. Dzięki specjalnym wiązaniom, za pomocą kijka przepina się je i szybko można przejść z trybu zjazdowego do podejściowego. Podczas obu tych czynności ( zjazdów i podejść) staw skokowy może być albo ruchomy albo unieruchomiony – to kolejna, bardzo istotna różnica pomiędzy butami skiturowymi a zjazdowymi.
Dobranie idealnie dopasowanych butów może wydawać się trudne, ale jest kilka możliwości, by tak się stało. Można wypożyczać różne modele butów skiturowych w wypożyczalniach, aż trafi się na ten „idealny”. Można również korzystać z rad doświadczonych sprzedawców, którzy sprawdzą jaki mamy rodzaj stopy i dobiorą do niej odpowiedni but. Można też samemu, bogatszemu o wiedzę w jaki sposób dobrać buty skiturowe idealne, metodą prób i błędów przymierzać buty różnych producentów, aż do trafienia na ten najwygodniejszy. Niezbyt dobrym pomysłem wydaje się kupowanie butów skiturowych używanych. Jeśli jednak zdecydujemy się na taką opcję, powinny one być jak najmniej używane i niewygrzane.

Dobór butów skiturowych do aktywności

Buty skiturowe różnią się między sobą wagą, konstrukcją, systemem przepinania i zapięcia, oraz rodzajem podeszwy, dlatego różne modele będą dedykowane do konkretnych aktywności.
W zależności od preferowanego rodzaju skituru buty dzielimy na:

Buty freeridowe
Przeznaczone są do długich, wielokilometrowych zjazdów, w zmiennych warunkach i w dzikim terenie. Powinny być wygodne podczas zjazdów i ściśle przylegać do stopy. Są to buty dość masywne i sztywne. Mogą ważyć ok. 2 kg a ruchomość w stawie skokowym wynosi do 30 stopni. Większość modeli posiada 4 klamry.

Buty skiturowe
Ten rodzaj butów należy do najbardziej uniwersalnych. Sprawdzają się podczas podchodzenia pod górę i zjazdów. Są lekkie, ważą zazwyczaj poniżej 1,5 kg, ale bywają też modele o wadze ok. 700 g. Powinny być wygodne i w miarę sztywne, posiadają 1 lub 2 klamry. Ruchomość w kostce może wahać się pomiędzy 30-60 stopni. 

Buty zawodnicze
Buty dla profesjonalistów z dodatkowymi elementami poprawiającymi usztywnienie. Posiadają niską wagę ( często poniżej 1 kg) i dużą ruchomość w stawie skokowym.
Jeśli planujesz zimą także wspinaczkę, warto sprawdzić, czy możliwe będzie przypięcie do butów skiturowych raków automatycznych.

Na co zwócić uwagę przy wyborze butów skiturowych?

Wewnętrzny botek
Botki służą do zapewnienia stopom komfortu cieplnego. Powinny również dobrze odprowadzać wilgoć. Wyróżniamy dwa rodzaje botków – klasyczne, które są grubsze, często wiązane oraz termoformowalne, cieńsze i lekkie, które po pewnym czasie dopasowują się idealnie do stopy. Klasyczne botki sprawdzają się w turystyce narciarskiej, podczas pokonywania wielokilometrowych tras a także jako obuwie schroniskowe.
Kompatybilność z wiązaniami
Podczas wyboru modelu należy zwrócić uwagę, czy buty będą kompatybilne z rodzajem wiązań. O wiązaniach butów skiturowych pisaliśmy w innym poradniku. Dzielimy je na szynowe, do których pasuje większość butów i wiązania typu TLT ( inaczej szczękowe lub kłowe), do których będą pasowały buty ze specjalnymi gniazdami.
Optymalny rozmiar
W pierwszej kolejności należy dokładnie zmierzyć długość obu stóp. Obu, ponieważ czasami różnią się one wymiarami. Najprościej jest odrysować stopy na kartce papieru i zmierzyć odległości pomiędzy skrajnymi punktami. Dodajemy 0,5 cm i otrzymujemy wymiar buta, od którego zaczynamy przymierzanie. Buty skiturowe powinny być wygodne ale dość mocno dopasowane, bez zbędnego luzu, który może okazać się problematyczny. Z tego powodu warto również zmierzyć but pół numeru mniejszy. Częstym błędem jest zakup butów zbyt dużych. Podczas wyboru modelu należy wziąć także pod uwagę szerokość stopy, wysokość podbicia oraz grubość łydki i pięty. 

Buty skiturowe na Ceneria.pl

Jeśli szukasz dla siebie odpowiedniego modelu butów skiturowych, sprawdź ofertę sklepów na Ceneria.pl i wybierz takie, które będą dla Ciebie optymalne zarówno pod względem przeznaczenia jak i ceny.

 

tekst: zespół Ceneria.pl

foto: photogenica.pl

 

 
.

 

 ZOBACZ PRODUKTY