Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Jak wybrać dobry kask wspinaczkowy

Kask wspinaczkowy musi być jak najlżejszy, jak najmniejszy i jak najbardziej wytrzymały.

Do tego ma wytrzymać lata ekstremalnego użytkowania, powinien być przewiewny i oczywiście najważniejsze – dobrze prezentować się na zdjęciach z wyjazdu. Jak wygląda to w praktyce, na co zwrócić uwagę kupując nowy kask – przeczytaj użyteczny poradnik.

Wybór kasku wspinaczkowego jest zadaniem trudniejszym niż może się wydawać. Nie wystarczy zwrócić uwagę na kolor, kształt i dopasowanie kasku do głowy. Dobry kask musi nie tylko ładnie prezentować się na zdjęciach, ale przede wszystkim powinien chronić zdrowie i życie wspinacza lub turysty.

W ciągu ostatnich 10 lat zmieniła się zarówno konstrukcja, jak i samo podejście do kasków wspinaczkowych.

Do dyspozycji mamy olbrzymią ilość modeli o konkretnych, sprecyzowanych zastosowaniach. Powszechna jeszcze niedawno opinia, że żaden szanujący się łojant nie założy w skałkach kasku (cokolwiek innego, byle nie kask!) też zaczyna ulegać zmianie. Również coraz częściej po kaski sięgają doświadczeni turyści, którzy pragną zadbać o własne bezpieczeństwo na trudnych szlakach czy Via Ferratach.

Stając przed trudnym wyzwaniem kupna kasku wspinaczkowego dobrze jest zwrócić uwagę na parę, dość istotnych aspektów:

Wielkość

– czy damy radę założyć kaptur bluzy czy kurtki na kask, czy zmieścimy czapkę lub chustę pod kaskiem, czy wygodnie będzie przekładać pętle przez głowę w danym kasku. Wybierając się w góry te rzeczy będą miały dla nas znaczenie. Z drugiej strony grubsza czasza lepiej chroni przed spadającymi kamieniami i odłamkami lodu.

Kask Galaxy Climbing Technology

Głębokość – czy kask dobrze, zakrywa czoło, potylicę i skronie, przy czym nie ogranicza widoczności? Większa głębokość ma znaczenie w sytuacjach, gdy możliwe jest uderzenie o skałę w przypadku odpadnięcia.

Waga – oczywiście czym lżejszy, tym lepiej, jednak należy pamiętać, że bardzo wytrzymały głęboki kask przeznaczony na ciężkie akcje w górach nie może być tak lekki jak sportowy kask przeznaczony do wspinania w skałkach.

Kolor – nie ma w tym nic śmiesznego – kolor ma znaczenie. Po pierwsze ciemniejsze kolory nie odbijają promieni słonecznych, przez co bardziej się nagrzewają – należy wziąć to pod uwagę wybierając się w ciepłe rejony, szczególnie latem. Po drugie, należy pamiętać, że jaskrawe kolory ułatwiają ratownikom zlokalizowanie ofiar wypadków w górach.

Wentylacja

- szczególnie ważna w ciepłych warunkach, zimą też może okazać się przydatna w zestawieniu z czapką, jeśli ta zmieści się pod kaskiem.

Uchwyty na czołówkę – nieodzowne w górach i na dłuższych wspinaczkach. Nawet jeśli nie planujesz poruszać się w niebezpiecznym terenie nocą, nigdy nie możesz być pewny, że warunki Cię do tego nie zmuszą – w takiej sytuacji lepiej mieć możliwość założenia czołówki na kask.

Regulacja
– dobrze dopasowany kask ma wpływ zarówno na wygodę jak i bezpieczeństwo. Jeśli planujemy korzystać z kasku o różnych porach roku, w zmiennych warunkach pogodowych należy pamiętać, by pod kask mieściła się czapka, a system regulacji był dość wygodny, by umożliwić obsługę w każdych warunkach.

 


Kask Venus Climbing Technology


Wygoda

– nieraz będziemy spędzać wiele godzin bez ściągania kasku wspinaczkowego. Dobrze jest, jeśli nie będziemy cierpieć z tego powodu. Kask powinien być wyściełany miękką dopasowaną gąbką, a pasek pod brodą nie powinien ocierać skóry. Dodatkowym atutem jest możliwość odpięcia i wyprania wyściółki kasku.

Biorąc pod uwagę powyższe cechy kasków oraz teren, w jakim zamierzamy działać, możemy odpowiednio dobrać kask.

Źródło: SNAP



ZOBACZ RÓWNIEŻ
ZOBACZ PRODUKTY