Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Jak wybrać dobry orbitrek? Poradnik

Orbitrek czyli trenażer eliptyczny to wszechstronne urządzenie będące połączeniem rowerka treningowego, steppera oraz bieżni. Dzięki zaangażowaniu wielu partii mięśni, ćwiczenia na nim pomogą poprawić kondycję, wytrzymałość, wydolność układu oddechowego, serca a także zrzucić nadprogramowe kilogramy i wymodelować sylwetkę. Dodatkowo, przeciążenia stawów podczas ćwiczeń nie są duże, gdy wykonywane są one prawidłowo i gdy utrzymuje się właściwą postawę ciała. Treningi na orbitreku są bardzo efektywne, ważna jednak jest, jak w przypadku każdej aktywności sportowej - systematyczność. 

Orbitrek


Jeśli planujesz zakupić orbitrek, przed wyborem modelu dobrze jest pogłębić swoją wiedzę o tym sprzęcie i jego istotnych parametrach. Pomoże Ci w tym poniższy tekst. Należy również zastanowić się, jaki budżet możemy na niego przeznaczyć i czy wymarzony model bez problemu zmieści się w pomieszczeniu.

Podział orbitreków ze względu na rodzaj hamowania 

Orbitrek mechaniczny

W przypadku orbitreka mechanicznego, który posiada dość prostą konstrukcję, regulacja oporu odbywa się manualnie za pomocą pokrętła. Może być to regulacja płynna lub stopniowa. Modele mechaniczne należą do najtańszych ale przy intensywnych i częstych treningach, paski klinowe szybciej ulegają zużyciu – coś za coś. Minusem jest także głośna praca sprzętu, co dla niektórych osób może być na dłuższą metę nieco uciążliwe.

Orbitrek magnetyczny

Koło zamachowe wyposażone jest w magnesy, które generując pole magnetyczne, stwarzają opór. Istnieją modele, w których można go regulować pokrętłem ale również takie, w których odbywa się to za pomocą panelu elektronicznego. Ten rodzaj orbitreków należy do najbardziej popularnych ze względu na komfort użytkowania, większą żywotność urządzenia, zdecydowanie cichszą pracę i mniejsze drgania. Cenowo, orbitreki magnetyczne plasują się gdzieś pośrodku.

Orbitrek elektromagnetyczny

To zaawansowany sprzęt, którego działanie opiera się o pole elektromagnetyczne a opór reguluje się za pomocą silnika elektrycznego. Dzięki wbudowanemu komputerowi, można dowolnie ustawiać m.in.: parametry ćwiczeń, czas pracy, zakresy obciążeń, dystans, ilość spalonych kalorii oraz korzystać z różnych programów treningowych. Orbitreki elektromagnetyczne wymagają podłączenia do prądu, pracują cicho i są bardzo trwałe. Należą do najdroższych urządzeń w tej grupie sprzętów.

Na zwrócić uwagę przy zakupie orbitreka?

 • Koło zamachowe
  Odpowiada za obciążenie i płynność ruchów. Optymalna jego waga mieści się w granicach 6-12 kg. Nie do końca prawdą jest stwierdzenie, że im większe i cięższe koło zamachowe tym lepiej. Zbyt duże i ciężkie koło zamachowe może nie być odpowiednie dla osoby o niskiej wadze – trzeba to mieć na uwadze.
 • Maksymalne obciążenie
  Należy tak dobrać model orbitreka, by jego maksymalne obciążenie odpowiadało wadze użytkownika. Niektóre urządzenia mają nośność ograniczoną do 100 kg, w innych parametr ten będzie osiągał 150-200 kg .
 • Długość i wysokość kroku
  Aby ćwiczenia na orbitreku były jak najbardziej komfortowe i efektywne, należy dobrać go także pod względem wysokości osoby ćwiczącej. Wiele modeli posiada możliwość regulacji długości i wysokości kroku. W taki sprzęt warto zainwestować, tym bardziej, jeśli miałyby ćwiczyć na nim także inne osoby.
 • Rozstaw stóp
  Warto na to zwrócić uwagę podczas wyboru urządzenia, ponieważ zbyt szeroki rozstaw stóp może być niewygodny i niekorzystny dla stawów. Lepiej unikać rozstawu większego niż 20 cm. Ideałem byłby naturalny, kilkucentymetrowy rozstaw pedałów, ale nie zawsze jest to możliwe ze względu na budowę sprzętu.
 • Sensory dotykowe
  Pozwalają mierzyć puls osoby trenującej. W niektórych modelach programy treningowe automatycznie zmniejszają opór przy zbyt wysokim tętnie.

Orbitreki na Ceneria.pl

Orbitreki są produkowane przez HMS, BH Fitness, Reebok, Hammer, Sapphire, York czy Finnlo. To naprawdę  renomowani producenci orbitreków.  Na Ceneria.pl wybór jest szeroki, więc bez problemów można znaleźć tu sprzęt dopasowany do swoich potrzeb i możliwości finansowych.

 

Tekst: zespół Ceneria.plZOBACZ PRODUKTY