Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Jak wybrać narty skiturowe ? Nasz poradnik dla początkujących.


Czym jest skituring? W kilku słowach można powiedzieć, że są to górskie wycieczki na nartach, odbywające się zarówno na górskich oznakowanych szlakach jak i w bardziej dzikim terenie. Jest to aktywność wymagająca dobrej kondycji fizycznej, ponieważ, żeby poczuć frajdę z jazdy na nartach, najpierw trzeba na nich pod górę podejść a nie wygodnie wjechać na wyciągu. Co bardziej zaawansowani skiturowcy wybierają ambitne i wymagające technicznie podejścia, czasami nawet z elementami wspinaczki ( skialpinizm) ale można też spacerować na nartach po łagodnie nachylonych zboczach lub przygotowanych trasach. W poniższym poradniku skupimy się na nartach skiturowych. 

narty skiturowe


Ktoś, kto nigdy nie słyszał o tym sporcie, przyglądając się narciarzowi podchodzącemu na nartach pod górę, zastanawia się jak to w ogóle możliwe? Narty na skitury różnią się od nart zjazdowych. Inne są także wiązania, które but trzymają tylko z przodu, natomiast pięta pozostaje luźna. Niezbędne są także foki – pasy specjalnego materiału, który nakleja się na spód narty. Dzięki nim można podchodzić na nartach pod górę, nie zsuwając się w dół.

Narty skiturowe

 Na co zwrócić uwagę podczas wyboru modelu? Jak dobrać odpowiednią długość nart? Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę nasze umiejętności oraz rodzaj preferowanej jazdy. Czy ważniejsze jest dla nas żwawe tempo podchodzenia czy lubimy podelektować się otaczającym krajobrazem. Czy chcemy jak najszybciej wejść na górę, by zjechać z dużą prędkością i znowu to powtórzyć, czy samo podchodzenie jest już dla nas atrakcją albo treningiem. Tylko odpowiednio dobrane do aktywności narty zapewnią nam przyjemne i komfortowe skiturowe wędrówki oraz bezpieczną jazdę. 

Ciężar nart

Narty skiturowe są przede wszystkim lżejsze od zjazdówek. Podczas podchodzenia każde dodatkowe 100 g przekłada się na konkretne obciążenie dla nóg. Optymalna waga jednej narty mieści się w przedziale 1100–1400 gramów. Bywa, że początkujący skiturowcy kupują sobie zbyt ciężkie narty i zniechęcają się już po pierwszej wyprawie.

Szerokość nart

I znowu dylemat przed kupującymi narty, który najlepiej rozstrzygnąć, biorąc pod uwagę rodzaj preferowanej aktywności. Czy bardziej będą nam potrzebne narty szerokie i nieco cięższe, dobre do chodzenia, nie zapadające się tak łatwo w śnieg czy wąskie i lekkie – lepsze do zjazdów? Szerokość uniwersalnych modeli nart skiturowych wynosi ok 90 mm.

Wzmocnione krawędzie

Side-Wall oznacza wzmocnienie bocznej ścianki nart. Zwiększona wytrzymałość nart i odporność na przypadkowe uszkodzenia potrzebna jest przede wszystkim skiturowcom jeżdżącym poza trasami, w nieznanym terenie, gdzie łatwo o przypadkowe uderzenie. Zabezpieczone boki nart lepiej absorbują wstrząsy.

Rdzeń narty

Wykonany jest najczęściej z odpowiednio wytrzymałego i lekkiego drewna. Często stosuje się tu drewno Paulowni, jesionu oraz topoli. W niektórych modelach znajdują się także kanały powietrzne, zmniejszające jeszcze bardziej ciężar nart.

Narta miękka czy twarda?

 Dla początkujących skiturowców polecane są narty miękkie - łatwiej dopasowujące się do stoku. Narty sztywne lepiej spiszą się w trudniejszych warunkach, wymagają jednak lepszej techniki zjazdu.

Jaka długość nart skiturowych?

Zanim zakupimy narty skiturowe warto mieć już z nimi jakieś doświadczenia. Chociażby w kwestii jaka długość nart skiturowych jest właściwa. Najczęściej narty skiturowe są krótsze od wzrostu o ok 10 cm. Jednak istnieje wiele wyjątków, zależnych od preferowanej aktywności oraz indywidualnych upodobań. Łatwiej podchodzi się i robi nawroty w nartach krótszych. Osoby lubiące wędrować wybiorą prawdopodobnie krótsze i lżejsze narty. Osoby początkujące także bezpieczniej będą się czuły w nartach krótszych. Nieco dłuższe od naszego wzrostu narty skiturowe są z kolei lepsze do zjazdów – zapewniają większą stabilność. Takie najczęściej wybierają narciarze freeride’owi, którym zależy na efektownym zjeździe. Tak więc nie ma jakiejś sztywnej reguły w tym temacie. Dobieramy je odpowiednio do naszego wzrostu, wagi i preferencji.

Rocker czy Camber?

  • Rocker - narta jest wygięta ku górze z przodu lub tyłu. Na takich nartach łatwiej jeździ się w puszystym śniegu, nieco trudniej na śniegu ubitym.
  • Camber – narta jest wygięta w środkowej części, co zapewnia lepszą amortyzację podczas jazdy poza trasą w wymagającym terenie.

Jak dobrać narty skiturowe?

Podsumowując, narty skiturowe dobieramy do rodzaju aktywności, jaką preferujemy oraz do naszych umiejętności. Jeśli nie mamy pewności, jakie narty skiturowe są optymalne dla Ciebie - warto skonsultować to z kimś bardziej doświadczonym. Można również konsultować się w sklepie lub z instruktorem. Dobry i doświadczony instruktor na pewno dużo rozjaśni Ci w głowie w kwestii  jak dobrać narty skiturowe tak by były optymalnie i dla Twoich potrzeb, umiejętności i preferencji.

Narty skiturowe w Ceneria.pl

Jeśli planujesz kupić narty skiturowe, zajrzyj na stronę Ceneria.pl. W ofercie sklepów znajdziesz narty renomowanych marek takich jak: Atomic, Majesty, Dynafit czy Volkl a wygodna wyszukiwarka pozwoli Ci dobrać narty do stylu jazdy oraz w odpowiedniej dla Ciebie cenie.

 

 tekst: zespół ceneria.pl

 ZOBACZ PRODUKTY