Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Jak wybrać nosidło turystyczne dla dziecka?

Jakie nosidło turystyczne kupić, aby było bezpieczne i wygodne, zarówno dla dziecka jak i rodzica? Na jakie elementy nosidła zwrócić uwagę podczas wyboru? Od jakiego wieku dziecka można zacząć go używać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym poradniku.

Nosidło Kid Comfort III DEUTER

Gdy w rodzinie pojawia się dziecko a my do tej pory lubiliśmy aktywnie spędzać czas na łonie natury lub podróżować, w pewnym momencie pojawia się myśl, by zabierać dziecko ze sobą. Nie w każdych warunkach sprawdzi się wózek. Podczas wędrówek górskimi szlakami, wycieczek po leśnych duktach, spacerów po plaży czy nierównym terenie, dużo lepiej spisze się nosidło. Bywają też momenty, gdy starsze dziecko, choć chodzi już samo, w czasie wycieczki zaczyna narzekać i popłakiwać, że bolą je nóżki. Mając nosidło turystyczne pod ręką, można ulżyć małym stopkom i szybko zażegnać kryzys.
 

 Jakie nosidełko turystyczne? - w zależności od wieku dziecka

 
Dopóki dziecko jest malutkie ( do 3 m-cy) nosimy je w chuście lub nosidełku – gondoli. Trochę starsze maluchy, w wieku powyżej 3 m-cy, które potrafią już same utrzymać główkę, można nosić w nosidełku przednim, mając dziecko cały czas na oku. Pamiętamy oczywiście o robieniu przerw na rozprostowanie kręgosłupa dziecka, swojego przy okazji też.
Gdy dziecko ma około 7-8 miesięcy, jego mięśnie są mocniejsze, potrafi też samo siedzieć ze sztywno utrzymywaną główką. Dopiero wtedy można pomyśleć o zmianie nosidła na typowo turystyczne, na którym się poniżej skupimy. Jednak każde dziecko rozwija się w indywidualnym tempie. Na zmianę nosidła wybierzmy więc moment, gdy będziemy mieli pewność, że nie będzie to szkodliwe dla jego kręgosłupa. Mięśnie dziecka muszą być wystarczająco mocne. 
 

Kiedy odstawić nosidło turystyczne?


Tutaj granicą jest waga malucha albo…wytrzymałość kręgosłupa rodzica. Producenci podają informacje, do jakiej wagi dziecka można używać nosidła. Warto je sprawdzić przed zakupem i wybrać takie, żeby służyło nam jak najdłużej. 
 
Nosidło Kid Comfort III DEUTER

Gdzie kupić nosidło turystyczne?

Możliwości jest wiele. Można kupić nowe nosidło w sklepie, można kupić używane ale można też wypożyczyć nosidło w wypożyczalniach sprzętu turystycznego. Dobrej jakości nosidło posłużyć może kilku dzieciom. Na pewno na zakupy warto wybrać się z dzieckiem, by miało możliwość posiedzenia w nim, a rodzic sprawdzenia, choć przez chwilę, jak się czuje w nosidle z dzieckiem. Jeśli mamy znajomych, którzy posiadają już nosidło turystyczne, warto pożyczyć je od nich i przetestować.

Nosidła turystyczne. Jakie modele i jakie firmy?

Na rynku wybór jest całkiem spory. Nosidła oferują znane marki outdoorowe: Salewa, Vaude, Deuter, Neverland, Tatonka, Fjord Nansen, Jack Wolfskin, Neverland... Na bazie naszych rodzinnych doświadczeń polecamy zdecydowanie markę Deuter a szczególnie nosidło Deuter Kid Komfort  III
Jest to wysokiej jakości nosidło, które na pewno nas nie zawiedzie. Wysoka cena zakupu na pewno zostanie zniwelowana przy odsprzedaży.

Na rynku jest wiele modeli nosideł turystycznych, różniących się funkcjonalnością, wyglądem czy ceną,  jest w czym wybierać ale… na co zwrócić szczególną uwagę?
Przeglądając różne modele, zwróćmy uwagę na następujące elementy nosidła:
- materiał, z którego zostało wykonane powinien być wytrzymały a w miejscach kontaktu ze skórą dziecka, przyjemny w dotyku 
- szerokie, wyściełane i regulowane szelki
- pas biodrowy – wygodny i regulowany
- pas piersiowy – pomaga utrzymać stabilną pozycję nosidła
- regulacja siedziska dziecka, zarówno w pionie gdy dziecko rośnie, jak i w poziomie, gdy jest np. grubiej ubrane
- szelki - powinny dobrze zabezpieczać malucha, boki siedziska muszą być skonstruowane w ten sposób, by dziecko nie mogło z niego wypaść
- „oddychający” materiał w okolicy pleców  – w ciepłe dni przyniesie ulgę noszącemu
- waga nosidła – im lżejsze, tym lepsze dla rodzica
- podpórka dla nóżek – dziecku będzie wygodniej, jego nóżki nie będą zwisały  
- stelaż, dzięki któremu można postawić nosidło na podłożu i wygodnie włożyć do niego dziecko 
- większa kieszeń pod siedziskiem, w której zmieścimy pieluszki, kocyk czy dodatkowe ubranie
- dodatkowe małe kieszenie, w których można zmieścić niezbędne drobiazgi, typu chusteczki nawilżane, ulubione zabawki czy przekąski
- daszek przeciwsłoneczny – osłoni dziecko od słońca, można w razie potrzeby zdemontować
- pokrowiec przeciwdeszczowy – ochroni przed deszczem i wiatrem. Powinien przykrywać całe dziecko, zapewniając jednocześnie dobrą wentylację.

 
Nosidło Kid Comfort III DEUTER

Kilka uwag na koniec

Pamiętaj o tym, że dziecko od czasu do czasu musi zmienić pozycję. Trzeba je wyciągnąć z nosidełka, położyć, by mogło rozprostować kręgosłup. W czasie wędrówki powinno być odpowiednio ubrane, sprawdzajmy czy nie jest mu za zimno. Choć się przemieszcza ( na plecach rodzica) to sam się jednak nie porusza. Nie zapominajmy o kremie z filtrem i odpowiednim nakryciu głowy. Dziecko może przysypiać podczas wędrówki – przyda się w takich momentach poduszeczka – rogal na jego szyjkę.
Przy zakupie dobrego nosidła nie bójmy się dośc wysokiej ceny. Wysokiej jakości nosidło turystyczne  posłuży kilkorgu dzieciom, a gdy nasze wyrosną spokojnie uda nam sie sprzedać je kolejnym osobom. 

tekst: zespół Ceneria.pl


ZOBACZ PRODUKTY