Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Jak wybrać sakwy rowerowe? Poradnik.

Sakwy rowerowe to doskonałe rozwiązanie dla osób lubiących krótsze i dłuższe eskapady rowerowe. Pomieszczą wszystko, co na takiej wyprawie może się przydać, począwszy od różnych drobiazgów, ubrań, po namiot i śpiwór. Dzięki umieszczeniu ich w sakwach, które są alternatywą dla plecaków rowerowych, plecy będą odciążone a cały ekwipunek równomiernie rozłożony na rowerze. Nie bez znaczenia jest również łatwy i szybki dostęp do przewożonych rzeczy. Sakwy rowerowe dostępne są w różnych pojemnościach, dlatego w asortymencie sklepów znajdziemy zarówno sakwy duże, idealne na wielodniowe wyprawy rowerowe, jak i niewielkie, nadające się na jednodniowe wycieczki czy mieszczące laptop i inne rzeczy potrzebne do pracy.

Jeśli więc mamy w planach zakup sakw rowerowych, podstawowe pytanie brzmi: do jakiego typu aktywności będą nam one potrzebne i jaka pojemność jest dla nas optymalna? Kolejna kwestia to system mocowania oraz ich wytrzymałość i wodoszczelność. Kilka podpowiedzi, jak wybrać sakwy rowerowe, znajdziecie w poniższym tekście.

Sakwy rowerowe - rodzaje

Sakwy mocowane na bagażniku
Wymagają roweru z bagażnikiem. Zazwyczaj są sprzedawane w kompletach. Mogą mieć dużą pojemność, dochodzącą nawet do 60 L i potrafią pomieścić wszystko, co potrzebne będzie na długiej wyprawie rowerowej. Powinny mocno trzymać się bagażnika, dlatego często spotykany jest dodatkowy naciąg, który stabilizuje sakwę. Do ich mocowania najlepsze będą trwałe, stalowe haki, plastikowe są gorszą opcją. W niektórych rozwiązaniach są one umieszczone na stałe i nie można ich regulować. W innych istnieje możliwość regulacji za pomocą śrubokrętu lub imbusa a w jeszcze innych zastosowano system pozwalający odblokować haki poprzez pociągnięcie za uchwyt i zdjęcie sakwy.

sakwy rowerowe na bagażnik

Sakwy mocowane na kierownicy
Posiadają mniejszą pojemność od sakw tylnych. Mocowane są na rzepy lub specjalny uchwyt i w razie potrzeby można je szybko odpiąć. Wiele z nich, po demontażu może sprawdzić się w roli dodatkowej torby. Mogą posiadać mapnik w którym możemy umieścić mapę lub telefon z włączoną nawigacją.


Sakwy podsiodłowe
Rozwiązanie dla osób posiadających rower bez bagażnika. Sakwa taka mocowana jest do siodełka i sztycy. Służy do przewożenia lekkich i niedużych rzeczy. Te największejednak  mogą mieć pojemnosc nawet do 10 l i pomieścić całkiem sporo. Idealne na wyprawy bikepackingowe. 

Sakwa na ramę
Podobnie jak w przypadku sakwy umieszczonej pod siodełkiem, w sakwie na ramę również nie przewieziemy dużych i ciężkich pakunków, ale zmieści się tutaj przydatna kurtka przeciwdeszczowa czy parę drobiazgów.

Pojemność sakw rowerowych

Na krótkie rowerowe wycieczki lub dojazdy do pracy wystarczą sakwy o pojemności 20-40 L. Dłuższe wyprawy wymagają pojemności znacznie większej. Odpowiednikiem dużego plecaka mogą być sakwy tylne o pojemności do 60 L plus dodatkowo sakwa na kierownicę o pojemności 10-20 L. Jeśli sakwy będą podobnie obciążone, rower będzie poruszał się bardziej stabilnie.

Wytrzymałość i wodoodporność sakw rowerowych

Podczas jazdy rowerem musimy być przygotowani i na deszcz i na pełne słońce, dlatego wybierając sakwy rowerowe, należy zwrócić uwagę na materiał, z którego zostały wykonane. Aby dobrze chronił zawartość, powinien być wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne i wodoodporny. Tańszą wersją są sakwy wykonane z poliestru, najczęściej powlekane PVC. Zamki, o ile są zastosowane, najlepiej, żeby były podszyte gumą. Często stosowane są sakwy rolowane z kapturem, nie trzeba wtedy stosować zamków, które mogą być słabym ogniwem. Istotne są również klejone szwy. Jeśli mamy wątpliwości czy sakwa przetrwa oberwanie chmury na trasie, można dokupić również specjalne przeciwdeszczowe pokrowce.

Istotne drobiazgi w sakwach rowerowych

Dodatkowe kieszonki czy funkcjonalny podział na komory są zawsze dużym ułatwieniem w organizacji porządku w sakwie. Każda rzecz ma wtedy swoje miejsce i szybko możemy ją znaleźć bez wyciągania całej zawartości. Do niektórych modeli można dokupić dodatkowe kieszenie, zwiększające pojemność lub worek bagażowy zaczepiany na bagażniku. Bardzo funkcjonalne będą wygodne uchwyty do przenoszenia sakw i paski kompresyjne do zmniejszenia ich objętości, w przypadku, gdy bagażu w środku będzie mniej. Sakwy powinny także posiadać odblaski, czyniące nas jeszcze bardziej widocznymi po zmroku. W upalny dzień na pewno przyda się kieszeń z termoizolacyjnego materiału, w której napój dłużej utrzyma swoją temperaturę.

Sakwy rowerowe na Ceneria.pl

Wśród proponowanych na stronie Cenerii.pl sakw rowerowych, warte uwagi są produkty doceniane przez zaprawionych w bojach podróżników rowerowych. Zaliczyć do nich możemy dobrej jakości sakwy rowerowe polskiej marki Crosso, które można kupić w przystępnej cenie oraz funkcjonalne i wytrzymałe sakwy znanej na całym świecie firmy Ortlieb. W asortymencie prezentowanych sklepów znajdziemy sakwy różnej pojemności oraz z odmiennym typem mocowania na rowerze.
 

tekst i foto: zespół Ceneria.plZOBACZ PRODUKTY