Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Jak zbudowany jest śpiwór puchowy lub kurtka?

Budowa kurtki czy śpiwora puchowego (oraz innych produktów wypełnianych puchem, takich jak np. rękawice czy botki) oparta jest na zasadzie termosu

izoluje nie tyle samo ubranie, co warstwa powietrza zamknięta w jego konstrukcji.

Tak działają wszystkie izolacje termiczne – futro zatrzymuje powietrze pomiędzy włoskami, wełna między włóknami, okno zespolone między szybami. Powietrze hermetycznie zamknięte między powłokami termosu lub szybami bardzo spowalnia wymianę ciepła między warstwami.

W pewnym uproszczeniu puch jest więc tylko sprężystym czynnikiem wypełniającym i rozpychającym dwie warstwy tkaniny tworzące coś w rodzaju ściany termosu.

Puch jest potrzebny, aby utrzymać warstwę wewnętrzną i zewnętrzną jak najdalej od siebie. Oczywiście im grubszy będzie śpiwór czy kurtka, tym więcej puchu będzie potrzebne. Optymalna jest sytuacja, gdy daną grubość uda się uzyskać jak najmniejszą ilością wypełnienia – właśnie dlatego puch jest jak dotąd najlepszym osiągalnym izolatorem (przy danej wadze osiąga największą sprężystość, większą nawet niż najdroższe ociepliny).


Chcąc uzyskać i utrzymać efekt termosu, trzeba tak skonstruować produkt puchowy śpiwór lub kurtkę, by na całej jego powierzchni utrzymać możliwie równy odstęp między warstwą wewnętrzna i zewnętrzną. Wszystkie styki warstw tworzą tzw. mostki termiczne. W popularnych produktach puchowych typowe jest szycie na wylot i wtedy np. kurtka puchowa miejscami prawie nie izoluje. W wyrobach Yeti nigdy nie szyje się na wylot – poza swetrami, gdzie nie jest to wadą. W produktach Yeti warstwa wewnętrzna i zewnętrzna łączone są specjalnymi taśmami z bardzo lekkiej siateczki nylonowej. Puch rozpycha warstwy, a taśmy utrzymują je w równej odległości. Ważne jest zachowanie braku zimnych miejsc także w kołnierzu, rękawach czy kapturze.

Bardzo ważne w produktach puchowych są odpowiednie wykończenia...



ZOBACZ RÓWNIEŻ