Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Jaka koszulka do biegania, a jaka na rower?

Odpowiednio dobrana odzież ma niebagatelny wpływ na komfort podczas uprawiania jakiejkolwiek aktywności fizycznej. I choć sportowe ubrania często szyte są z podobnych, dobrze odprowadzających pot materiałów, to o funkcjonalności i przeznaczeniu odzieży akurat do tej a nie innej aktywności, decydują szczegóły. Odmienny krój czy praktyczne udogodnienia w postaci kieszonek, zamków czy oddychających wstawek – to wszystko ma znaczenie tym większe, im częściej uprawia się sport. W poniższym poradniku podpowiemy jaką koszulkę wybrać na rower a jaką do biegania.

 

Koszulki rowerowe 

Dobór koszulki na rower zależy od tego, jak często jeździmy i jaki typ jazdy preferujemy. Spokojna, rekreacyjna przejażdżka na rowerze od czasu, do czasu, nie wymaga specjalistycznej odzieży, wystarczy bawełniana koszulka. Co prawda nie odprowadzi ona potu tak dobrze, jak koszulka wykonana z materiałów oddychających, ale w takich okolicznościach się sprawdzi. Z kolei intensywna, szybka jazda, np. rowerem szosowym będzie o wiele bardziej komfortowa w specjalnie zaprojektowanej odzieży rowerowej.

Koszulki rowerowe powinny posiadać krój nie krępujący ruchów, dostosowany do sylwetki. Oddychający materiał zapewni dobrą wentylację podczas intensywnego wysiłku i sprawnie odprowadzi pot na zewnątrz, dzięki czemu skóra pozostanie sucha. Dodatkowo, w strategicznych miejscach, np. pod pachami wszyte są bardziej przewiewne tkaniny. Rowerowe koszulki najczęściej wykonane są z szybkoschnących materiałów syntetycznych. W chłodniejsze dni doskonale sprawdzi się wełna merino.

Rowerzysta często przyjmuje pochyloną pozycję, dlatego praktycznym pomysłem jest elastyczna gumka lub antypoślizgowa guma w dolnej części koszulki. Dzięki takiemu rozwiązaniu, koszulka nie podnosi się i nie odsłania pleców podczas jazdy. Bardzo przydatne dla wielu rowerzystów są kieszonki umiejscowione na plecach. W niektórych modelach są one zapinane na zamek. Pomieszczą telefon, dokumenty lub niezbędne drobiazgi i są minimalistycznym rozwiązaniem dla tych, którzy nie chcą zabierać ze sobą plecaka rowerowego. Wiele modeli posiada zamek pod szyją, dla lepszej wentylacji w razie potrzeby. Warto zwrócić uwagę, czy zamek jest starannie wszyty, by nie obcierał szyi i nie przycinał brody podczas zapinania. 

Koszulka potówka 

Potocznie mówi się tak na koszulki rowerowe ściśle przylegające do ciała, których zadaniem jest pochłanianie potu i odprowadzanie go na zewnątrz. Dzięki temu skóra pozostaje sucha i nie wychładza się tak szybko. Zapach wydzielanego potu także nie jest wtedy tak intensywny. Proces odprowadzania potu na zewnątrz przebiega tym sprawniej, im lepiej koszulka przylega do ciała. W przypadku koszulek luźniejszych efekt będzie mniejszy.
Niektórzy rowerzyści zakładają potówkę pod zwykłą koszulkę rowerową. Jej zadanie będzie wtedy dwojakie – odprowadzi pot na zewnątrz i jako mocno przylegająca do ciała, ochroni je przed podwiewającym wiatrem.

Koszulka biegowa

W obecnych czasach trudno wyobrazić sobie biegacza w koszulce innej niż biegowa. Kiedyś biegano w koszulkach bawełnianych, ponieważ nie było innych opcji. Bawełna wchłaniała pot, ale go nie oddawała a koszulka stawała się ciężka, mokra i wyziębiała skórę. Bieganie to duży wysiłek fizyczny i wylane litry potu, dlatego tak ważne jest, by koszulka sprawnie go odprowadzała. Profesjonalne koszulki biegowe posiadają wiele zalet, dzięki którym uprawianie tej aktywności jest o wiele bardziej komfortowe.
Materiał z którego są wykonane, ma kluczowe znaczenie. Najczęściej są to lekkie, techniczne, oddychające tkaniny syntetyczne. Nie wchłaniają potu, lecz szybko odprowadzają go na zewnątrz a skóra pozostaje sucha. W zależności od przeznaczenia, splot tkanin może być ciasny lub luźny, który sprawi, że koszulka będzie bardziej przewiewna. W miejscach wymagających jeszcze lepszej wentylacji, czyli pod pachami i na plecach występują wstawki z siateczki. Osoby lubiące tkaniny naturalne mogą wybrać modele koszulek biegowych uszyte z wełny merino lub włókien bambusowych, które także zapewniają skuteczne odprowadzanie potu.

 


Koszulki biegowe mogą być obcisłe, luźniejsze, z krótkim rękawem, bezrękawniki, dłuższe, krótsze, z dekoltem mniejszym lub większym – wybór fasonu zależy od indywidualnych preferencji i budowy ciała. Ważne, by koszulka biegowa była wygodna, zapewniała swobodę ruchów i skutecznie odprowadzała pot.
Paniom polecane są koszulki lub topy przeznaczone specjalnie dla nich. Uwzględniają one kobiecą budowę ciała – są szersze w okolicach biustu i bioder, dzięki czemu są wygodniejsze i lepiej układają się na sylwetce.
W gorące dni dobrze sprawdzą się bezrękawniki. Na bieganie w chłodniejszych porach roku polecane są termoaktywne koszulki np. z wełny merino.

Czym się różnią koszulki do biegania od koszulek rowerowych? 

Podsumowując, zarówno koszulka do biegania jak i koszulka rowerowa najczęściej uszyte są z oddychających tkanin, sprawnie odprowadzających pot na zewnątrz, różnice zaś tkwią w szczegółach. Koszulki rowerowe posiadają charakterystyczny krój z przedłużonym tyłem podszytym antypoślizgową gumką. Dzięki temu koszulka nie przesuwa się i nie odkrywa pleców podczas pochylonej pozycji na rowerze. W praktycznych kieszonkach umieszczonych na plecach koszulek rowerowych można schować telefon lub niezbędne drobiazgi. Koszulki do biegania raczej ich nie posiadają. Ponadto, koszulki rowerowe posiadają możliwość odpięcia zamka pod szyją, gdy zrobi się zbyt gorąco.
Wybierając koszulkę do biegania albo na rower, warto zwrócić uwagę na kilka elementów. Ważna jest jakość szwów i wykończenia przy szyi. Najlepiej, żeby szwy były płaskie, nie spowodują wtedy obtarcia skóry. Jeśli dużo jeździmy latem, dobrym pomysłem będzie koszulka z tkaniny wyposażonej w filtr przeciwsłoneczny. Elementy odblaskowe z kolei, poprawią bezpieczeństwo rowerzysty po zmroku.

Koszulki biegowe i rowerowe na Ceneria.pl

W asortymencie sklepów prezentowanych na Ceneria.pl znaleźć można koszulki biegowe i rowerowe dla kobiet i mężczyzn, wykonane z materiałów naturalnych lub syntetycznych. Wybór fasonów i kolorów jest tak duży, że na pewno każdy znajdzie tu koszulkę idealną dla siebie.

 

 tekst: zespół Ceneria.plZOBACZ PRODUKTY