Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Jaki kajak wybrać? Podpowiadamy kupującym

Pływanie kajakiem to bardzo popularna aktywność, nie tylko wakacyjna. Może być sportem rodzinnym, gdy organizujemy rekreacyjny spływ kilkoma kajakami albo indywidualną walką z rwącą górską rzeką. Jeśli polubiliśmy takie spędzanie czasu i nie chcemy więcej być zdani na wypożyczalnie, może warto się zastanowić nad kupnem własnego kajaka?  


Przed wyborem modelu kajaka należy określić własne preferencje, czyli zastanowić się, dla ilu osób kajak ma być przeznaczony oraz na jakich wodach planujemy pływać. Trzeba również określić materiał, z którego kajak ma być wykonany. Na pewno podjęcie decyzji, jaki kajak nam najbardziej pasuje, ułatwiłoby wcześniejsze przetestowanie różnych kajaków w praktyce, w wypożyczalniach czy na spływach kajakowych.

Z jakiego materiału wybrać kajak?

 • Kajak dmuchany ( pneumatyczny)
  Świetnie sprawdzi się jako kajak dla początkujących. To rozwiązanie dobre dla osób, które korzystają z kajaka rekreacyjnie, którym zależy na bezproblemowym transporcie tzn. niskiej wadze kajaka i możliwości zapakowania go do bagażnika. Kajak dmuchany dobrze sprawdzi się podczas pływania po jeziorach i spokojnych rzekach. Są jednak najbardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne. W lepszej jakości modelach kajaków pneumatycznych stosowane są materiały z zawartością kevlaru, które podnoszą jego wytrzymałość. Doskonale sprawdz
 • Kajak z laminatu
  Produkowane są z maty szklanej utwardzanej żywicą. Są lekkie i zwrotne. Kajak 2 osobowy waży ok. 30 kg. Minusem jest to, że są dość podatne na uszkodzenia mechaniczne. Aby poprawić ich wytrzymałość, producenci stosują dodatek kevlaru a w celu zmniejszenia wagi kajaka - dodatek włókien węglowych. Ze względu na podatność na uszkodzenia nie nadają się na wymagające rwące rzeki z kamienistym dnem i wystającymi konarami. Z kolei doskonale spiszą się na jeziorach i spokojnych rzekach. W przypadku kajaków z laminatu ewentualna naprawa uszkodzeń nie należy do trudnych, dlatego warto mieć zawsze pod ręką odpowiedni zestaw do naprawy.  
 • Kajak z polietylenu
  Najwytrzymalszy z kajaków, doskonale nadający się do spływów rzekami górskimi ale dobrze sprawujący się również na każdych innych wodach. Kajaki z polietylenu są cięższe od kajaków z laminatu i od nich droższe. Posiadają bardzo dobrą wyporność i są mniej wywrotne od pozostałych modeli, dlatego uważane są za bezpieczne i polecane są jaki kajaki dla początkujacych. W czasie transportu, właśnie ze względu na małą podatność na uszkodzenia nie trzeba się z nimi obchodzić jak z jajkiem i nie trzeba ich przewozić na specjalnych stojakach, co również jest ich zaletą.

Na jakich wodach planujemy pływać kajakiem?

To bardzo istotna kwestia. Choć na rynku jest wiele modeli kajaków, trudno o kajak uniwersalny. Trzeba go wybrać w zależności od tego, gdzie zamierzamy pływać. Inne cechy będzie posiadał kajak przeznaczony na wody spokojne, takie jak jeziora czy szerokie rzeki a inne kajak na spływy rzekami zwałkowymi ( z naturalnymi przeszkodami i wartkim nurtem) czy kajak morski.

 • Górskie rzeki, zwałki. Kajak przeznaczony na takie wody powinien być przede wszystkim wytrzymały (polietylenowy) i zwrotny. Najczęściej jest jednoosobowy, niezbyt długi, ok. 3 m i wąski, by łatwiej mógł pokonywać wymagające i trudne technicznie odcinki. Nie ma w nim zbyt wiele miejsca na bagaż. Podniesiony dziób kajaka utrudnia zatopienie.
 • Rzeki spokojne lub jeziora. W takich okolicznościach bardzo dobrze sprawdzi się stabilny, dość długi kajak turystyczny  z miejscem na bagaż. Rekreacyjne pływanie po spokojnych wodach, bez ryzyka wirów wodnych, przeszkód w postaci wystających kamieni i gałęzi może odbywać się na każdym rodzaju kajaka, także pneumatycznym. W takich warunkach może być również przydatny ster.
 • Morze. Aby sprawnie i bezpiecznie pokonywać fale morskie, potrzebny jest długi kajak, nawet powyżej 5 m. Im dłuższy, tym bardziej stabilny w tym dynamicznym środowisku. Powinien posiadać ster.

Kajaki na Ceneria.pl

W outdoorowej porównywarce cen Ceneria.pl znajdziesz kajaki przeznaczone zarówno dla jednej jak i kilku osób, w tym kajaki rodzinne posiadające dodatkowe siedzenie dla dziecka. Ponadto, w ofercie sklepów prezentowanych na Ceneria.pl znajdują się kamizelki ratunkowe stanowiące niezbędne zabezpieczenie podczas uprawiania kajakarstwa i innych sportów wodnych, wodoszczelne mapniki oraz wiosła kajakowe.

tekst: zespół Ceneria.pl

fot: photogenicaZOBACZ PRODUKTY