Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Jaki wybrać plecak na wyprawę w góry?

Nawet największy amator górskich podróży wie o tym, że do wyprawy w góry należy się przygotować. Zabranie ze sobą potrzebnego do wyprawy ekwipunku to jedno. W jednak go spakować by podczas podróży czuć się bezpiecznie i wygodnie? Plecak to podstawowy sposób pakowania potrzebnego do górskiej wyprawy asortymentu. W tym artykule podpowiemy jak prawidłowo dobrać odpowiedni plecak na wyprawę w górskie szczyty. Jaki plecak w góry będzie ci potrzebny? Podpowiadamy!

 

Jak odpowiednio wybrać plecak na wyprawę w góry?

 

Wybór plecaka to pierwsza rzecz o jakiej należy pomyśleć decydując się na pierwsze wyjście w góry. Dobrze dobrany plecak powinien nie tylko pomieścić cały niezbędny sprzęt, ale również być skonstruowany i dobrany pod indywidualne preferencje każdego turysty. Na co więc zwrócić szczególną uwagę? Wybierając plecak górski, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak rozmiar, waga, materiał i pojemność. Należy również pomyśleć o tym, jak wygodne będzie noszenie go na plecach na długich dystansach. Wybierając dla siebie dobry plecak w góry należy więc zacząć od sprawdzenia systemu nośnego. Plecak nie powinien obciążać pleców, ale rozkładać jego ciężar równomiernie po jego całej objętości. Ponadto warto zwrócić uwagę na resztę elementów składających się na system nośny. Pas biodrowy dobrze by był regulowany, wygodny oraz wyłożony wyprofilowaną gąbką zapewniającą wygodę użytkowania. Szelki plecaka powinny być również regulowane oraz anatomiczne. Warto zwrócić uwagę również na pasek piersiowy, którego zadaniem ustabilizowanie plecaka i zapobieganiu jego przemieszczaniu się. Dodatkową zaletą dobrego plecaka w góry jest również system wentylacyjny. Dzięki takiemu udogodnieniu pot z wysiłku nie pozostanie na plecach.

 

 

Dobry plecak w góry - zwróć uwagę na drobne szczegóły

 

Wybierając górski plecak nie należy pozostawić wyboru przypadkowi. Dobry system nośny to dopiero połowa sukcesu. Zwróćmy zatem uwagę na drobne szczegóły, które mogą nam posłużyć w dłuższej, ciężkiej przeprawie. Ważne jest, aby wybrać taki plecak z wystarczającą liczbą przegródek, aby można było łatwo uporządkować swoje rzeczy na szlaku.Z reguły zwraca się uwagę na funkcjonalność dużych komór zapominając o mniejszych zakamarkach. Małe kieszonki znacznie ułatwią uporządkowanie ekwipunku w plecaku oraz zapewnią łatwy dostęp do przedmiotów najbardziej potrzebnych. Pomyśl o dokumentach, czy środkach opatrunkowych. Łatwy dostęp do istotnych rzeczy to ważny element każdego bagażu. Zwróć uwagę na klamry i uchwyty. Nawet najładniejszy plecak może okazać się bezużyteczny, gdy w niesprzyjających warunkach nie da się go otworzyć. Zapoznaj się z materiałem, z jakiego został wykonany plecak. Decydując się na produkt dobrego gatunku uchronisz się przed jego uszkodzeniami.


Pojemność plecaka


Bardzo ważnym elementem na jaki należy zwrócić uwagę jest pojemność bagażu, który zamierzamy ze sobą zabrać. Dobry plecak w góry nie powinien być ani za duży, ani za mały. Do krótkich wypraw najlepszym wyborem są plecaki w przekroju 20-25l. Plecaki tej pojemności zmieszczą najważniejsze elementy ekwipunku górskiego, a ich całkowity ciężar pozwoli na swobodne podróżowanie. Bez problemu zmieścisz do niego jedzenie, wodę czy dodatkową kurtkę przeciwdeszczową. Niepodważalnym atutem plecaków o tej pojemności jest prawidłowy system nośny oraz doskonała regulacja, dzięki której dopasujesz go do swoich własnych preferencji.

 

Doskonałym przykładem niewielkiego górskiego plecaka to Air Zone marki Low Alpine. Jest to niezwykle uniwersalny plecak w góry o pojemności 30 litrów, który posiada wszystkie cechy dużych plecaków górskich. Plecak został wykonany z wytrzymałego i lekkiego nylonu. Posiada dwie osobne komory - główną ładowaną od góry oraz drugą - dolną. Możesz je także z łatwością połączyć w jedną. Autorski system nośny AirZone+® zadba o Twoją wygodę podczas wędrówki. Wysokiej jakości pas biodrowy skutecznie będzie odciążać Twoje plecy podczas długich i męczących tras, a wewnętrzny stelaż został zaprojektowany specjalnie po to by zapewnić Ci równomierne rozłożenie ciężaru zapewniając wygodę i bezpieczeństwo na całej trasie.

 

Na dłuższą trasę postaw na plecaki o pojemności 60-80l, a na kilkudniową przeprawę zdecyduj się na plecak nawet o pojemności 100l. Większy bagaż z łatwością pomieści dodatkowe warstwy odzieży, śpiwór, a nawet większe zapasy jedzenia. Z takim bagażem możesz bez zmartwień zdecydować się na podróż z plenerowym noclegiem. Jeśli interesuje cię plecak o większych pojemnościach zwróć szczególną uwagę na dobrze zaprojektowane szelki i pas biodrowy. To właśnie one zabezpieczą twoje plecy przed nadmiernym obciążeniem i niewygodą.


Jaki plecak w góry zimą?


Odrębną kwestią jaką warto poruszyć jest wybór plecaka na zimowe wyprawy. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na jego nieprzemakalność. Popatrz na rodzaj materiału wierzchniego oraz na rodzaj wzmocnień. Dobrze wykonany plecak zabezpieczy ekwipunek i odzież przed wilgocią. Zwróć także uwagę na paski znajdujące się na ramionach i pas biodrowy. Powinny być one znacznie szersze i wyściełane, z możliwością regulacji dla dodatkowego komfortu. Dodatkową zaletą będzie intuicyjny sposób mocowania różnych przedmiotów, takich jak narty, czekan czy raki, niezbędnych podczas zimowej przeprawy przez śnieg. Na koniec upewnij się, że kieszenie są dobrze przemyślane i zapewniają łatwy dostęp do tego, co może być potrzebne podczas wędrówki.

 

Zimą ze względu na panujące znacznie cięższe warunki pogodowe dostęp do wszystkich niezbędnych przedmiotów powinien być bardzo łatwy.

 

Decydując się na zakup odpowiedniego dla siebie górskiego plecaka stawiaj na profesjonalne sklepy znające się na swojej profesji. Personel sklepu aktywnyturysta.pl pomoże ci w doborze odpowiedniego plecaka górskiego zwracając szczególną uwagę na Twoje potrzeby i preferencje.