Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Kolosy - czas zgłaszania wypraw i projektów

9-11 marca 2018 w Gdyni, jak co roku, odbędzie się największa podróżnicza impreza w Europie. Zapraszamy do aktywnego, w roli prelegentów, udziału w jubileuszowych XX Ogólnopolskich Spotkaniach Podróżników Żeglarzy i Alpinistów.
Reklama

Zgłaszać wyprawy można do 22 stycznia. W ostatni dzień gdyńskich spotkań zostaną wręczone Kolosy – statuetki za podróżnicze dokonania 2017 roku.

Kolosy to nazwa pierwszych polskich nagród za osiągnięcia eksploracyjne. Kapituła Kolosów (Piotr Chmieliński, Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, Leszek Cichy, Andrzej Ciszewski, Janusz Janowski i Krzysztof Wielicki)wraz z Radą Kolosów, przyznają je w Gdyni po raz dziewiętnasty. Kamienne statuetki, przedstawiające miniatury słynnych posągów z Wyspy Wielkanocnej zostaną przyznane w pięciu równorzędnych kategoriach: Alpinizm, Eksploracja jaskiń, Podróże, Żeglarstwo i Wyczyn roku.

Nieco wcześniej poznamy nazwisko tegorocznego Super Kolosa, laureata honorowej nagrody za całokształt dokonań eksploracyjnych. O wyborze Super Kolosa będzie decydować, po raz pierwszy, gremium powstałe z połączenia Kapituły Kolosów i Honorowej Kapituły Kolosów (Krzysztof Baranowski, Krzysztof Birkenamajer, Wojciech Jacobson, Maciej Kuczyński, Piotr Pustelnik). Honorowa Kapituła Kolosów to nowy organ doradczy, którego trzon stanowią laureaci Super Kolosów.

Osoby, który chcą przybliżyć szerokiej publiczności swoje dokonania lub opowiedzieć o swojej niezwykłej podróży, mogą wysłać zgłoszenie za pośrednictwem formularzy dostępnych na stronie Kolosy.pl (http://kolosy.pl/zgloszenia-do-kolosow-za-rok-2017).

Organizatorzy czekają również na kandydatów do Nagrody im. Andrzeja Zawady (grant w wysokości 15 tys. zł na realizację wyprawy dla osób poniżej 35 roku życia), Nagrody Wiecznie Młodzi (grant w wysokości 15 tys. zł na realizację wyprawy dla osób, którzy ukończyli 65 lat) oraz na prace konkursowe na wystawę fotograficzną FotoGlob.
 
Zgłoszenia wypraw do Nagrody Kolosy (za rok) 2017 oraz pokazów do Fotoplastykonu można przesyłać do 22 stycznia 2018, natomiast zgłoszenia do Nagrody im. Andrzeja Zawady i Nagrody Wiecznie Młodzi oraz zdjęcia na konkurs FotoGlob do 31 stycznia 2018 roku.

OSPŻiA – Kolosy od lat przyciągają ogromną publiczność. Przez imprezę przewija się co roku ponad dwadzieścia tysięcy osób. W ciągu trzech dni mogą oglądać zdjęcia i filmy oraz wysłuchać relacji z najciekawszych przedsięwzięć eksploracyjnych i globtroterskich minionych dwunastu miesięcy.

Do dyspozycji uczestników będzie (tradycyjnie) hala Gdynia Arena z dużą salą na 4000 miejsc, która na czas Kolosów stanie się największą salą kinową w Polsce, oraz z mniejszą (120 miejsc) salą seminaryjną (gdzie odbędą się warsztaty i spotkania z autorami książek). Organizatorzy zapraszają też do nieodległego Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego – w sali konferencyjnej (300 miejsc) zagości Fotoplastykon (prezentacje wypraw niekandydujących do nagród), a w trzech innych (422 miejsca) salach będzie można śledzić bezpośrednią transmisję z dużej sali w hali Gdynia Arena. Ponadto – jak przed rokiem – przed halą stanie telebim, na którym oczekujący na wejście również zobaczą przekaz „na żywo” ze środka.

Wstęp na wszystkie pokazy, warsztaty i wydarzenia odbywające się w ramach XX Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów jest bezpłatny (nie ma możliwości rezerwowania miejsc).
 
Szczegółowy program imprezy zostanie ogłoszony w połowie lutego. Organizatorami 20. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów są: Miasto GDYNIA i Agencja MART.
Więcej informacji na www.kolosy.pl i na Facebooku (https://www.facebook.com/kolosy.org)