Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Kominiarki. Jak wybrać do swojej aktywności

Kominiarka to bardzo funkcjonalne nakrycie głowy, które osłania również znaczną część twarzy oraz szyję. Dzięki temu, że tworzy jednolitą całość, nie pozostawia zbyt wiele miejsc, gdzie zimny wiatr mógłby łatwo przeniknąć i wychłodzić skórę. Ma bardzo wiele zastosowań, począwszy od użytkowania jej przez amatorów wszelkiego rodzaju sportów zimowych, poprzez motocyklistów, którzy zakładają ją pod kask aż po policjantów i żołnierzy. Jaką kominiarkę wybrać i na co zwrócić uwagę – tego dowiesz się z poniższego poradnika.

Kominiarki mogą być wykonane z różnych materiałów – w sprzedaży znajdziemy ciepłe kominiarki polarowe chroniące przed zimnem i wiatrem oraz lekkie, wykonane z oddychających, często szybkoschnących materiałów – idealne pod motocyklowy lub narciarski kask. Wszystkie mają wycięcie na oczy, ale są także modele z wycięciami na nos i usta lub ze specjalnymi, siatkowymi wstawkami w tych miejscach, ułatwiającymi oddychanie. Jeśli materiał, z którego wykonana jest kominiarka jest miękki i elastyczny, można regulować według potrzeb wielkość otworu. Gdy trzeba, można zasłonić usta i nos a gdy jest cieplej – odsłonić. Niektóre modele wykonane są z zastosowaniem specjalnej antybakteryjnej technologii z jonami srebra – przydadzą się osobom, które bardzo aktywnie uprawiają sport i dużo się pocą. 

Kominiarki narciarskie i snowboardowe

Do wszelkiego aktywności sportowych najlepiej sprawdzi się kominiarka termoaktywna. Kominiarki przeznaczone dla miłośników tych zimowych sportów powinny być wykonane z dającej komfortowe ciepło tkaniny termoaktywnej, dobrze przylegającej do głowy ale nie uciskającej. Miły w dotyku, gładki materiał – najlepiej bezszwowy i antybakteryjny, to również istotna kwestia. Kominiarka narciarska założona pod kask, ochroni przed zimnem, wiatrem i otarciami. Bardzo dobrymi materiałami na takie kominiarki są wełna merino czy tkaniny z membranami chroniącymi przed przenikaniem wilgoci z zewnątrz przy jednoczesnej dobrej oddychalności.

Kominiarka dla rowerzystów

Dobrze w tej roli spiszą się kominiarki wykonane z termoaktywnego, dobrze przylegającego do głowy materiału – pod kaskiem musi on dobrze leżeć i w żadnym miejscu, poprzez zagięcia materiału nie uciskać. Rowerzysta dzięki kominiarce będzie miał osłoniętą zarówno głowę, jak i szyję a zapięcie kasku nie będzie go uwierało. Kominiarka na rower która ma być użwyana w najzimniejsze dni powinna być wykonana z cieplejszych materiałów ( np polartec)

Kominiarka dla motocyklistów

Motocykliści używają jej w chłodniejszych porach, w okresach, gdy zimny wiatr przeszywający głowę i szyję podczas większych prędkości, może odebrać część przyjemności z jazdy.
Podobnie jak w przypadku rowerzystów, kominiarka pod kask musi mieć odpowiednio dobrany rozmiar, powinna dobrze przylegać do głowy i nie przesuwać się podczas jazdy. Najlepiej, gdyby była wykonana z materiału termoaktywnego, z membraną – wtedy dobrze ochroni przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Kominiarka do biegania

We wszelkich outdoorowych aktywnościach uprawianych zimową porą najlepsza będzie kominiarka uszyta z materiału termoaktywnego. Materiał taki zapewni ciepło oraz dobrą oddychalność.
Siateczkowe wstawki lub rozcięcia w okolicach nosa i ust pozwolą swobodnie oddychać. Wydychane wilgotne powietrze nie skropli się i nie zamarznie na materiale.
Jeśli biegasz w okolicy narażonej na szkodliwy smog i biegasz z maską kominiarka biegowa powinna być tak dobrana, by bez problemu zmieściła się również maska antysmogowa. Taka kominiarka powinna mieć odkryte nos i usta.

Kominiarki dla dzieci

Kolorowe i ciepłe kominiarki dziecięce będą idealnym uzupełnieniem zimowego stroju. Mogą być ciepłe, polarowe, delikatne w dotyku albo z tkaniny termoaktywnej – doskonałe dla młodego narciarza. Bardzo dobrze ochronią głowę dziecka i szyję przed zimnem i wiatrem. Chyba każdy rodzic wie, ile energii w zabawę na śniegu wkładają najmłodsi i ile razy czapka ląduje na śniegu a rozwiany szalik odkrywa wrażliwą na zimno szyję. Kominiarka powinna częściowo zaradzić tego typu problemom.

Kominiarki na Ceneria.pl

Doskonale spiszą się podczas różnorodnych aktywności fizycznych ale także na co dzień. Brubeck, Salewa, Buff, Black Diamond, RAB, The North Face czy Kanfor to tylko niektórzy z producentów kominiarek, które znajdziesz na stronie Ceneria.pl w odpowiedniej dla Ciebie cenie.ZOBACZ PRODUKTY