Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Kompletujemy sprzęt biwakowy: naczynia turystyczne

Naczynia turystyczne są bardzo potrzebne a wręcz niezbędne na każdym wyjeździe plenerowym, podczas którego sami zamierzamy przygotowywać posiłki. Biwak, kilkudniowy piknik, wyprawa w wysokie góry czy spływ kajakowy – miejsc, w których tego typu naczynia mogą się przydać jest wiele. Zestaw turystyczny do gotowania przyda się zatem każdemu kto kompletuje sprzęt turystyczny.  Podpowiadamy na co zwrócić uwage przy jego wyborze. 

Naczynia turystyczne – jest w czym wybierać

O ile kiedyś wybór był dość ubogi (każdy były harcerz na pewno pamięta aluminiową menażkę), to w czasach obecnych oferta naczyń turystycznych jest ogromna. Garnki, patelnie, kubki, sztućce, czajniki, miski, talerze a nawet kieliszki czy pojemniki na przyprawy – naprawdę jest w czym wybierać! Nie rzadko bywają naczynia turystyczne z czajnikiem  a dla osób potrzebujących więcej wygód, znajdą się nawet turystyczne tostery czy ekspresy do kawy. Bukłaki oraz kompresyjne naczynia na wodę także znajdą wiele zastosowań w warunkach polowych.
 
 


Jakie naczynia turystyczne wybrać?

Przed zakupem dobrze jest zastanowić się, gdzie z takich naczyń będziemy korzystać? Czy będziesz je dźwigać w plecaku, czy może na miejsce dotrzesz samochodem i nie musisz martwić się ich wielkością ani ciężarem. Osoby podróżujące z całym dobytkiem na plecach muszą znaleźć kompromis między gabarytami naczyń a ich funkcjonalnością. Wtedy warto kupic zestaw minimalistyczy np Halulite Minimalist GSI.  Zestaw taki wystarcza jedynie na zagotowanie wody ale zważywszy na to że wędrując z plecakiem spożywa się dania liofilizowane lub w wersji ekonomicznej - zupki chińskie, na pewno będzie wystrczający.

Gdy wybierasz się nastomiast na camping, zastanów się  nad większą pojemnością naczyń. Czy potrzebujesz ich tylko dla siebie czy posiłki będą przygotowywane dla kilku osób? A może dla całej rodziny? Jesli tak, wbierz cały zestaw naczyń. Komplet naczyń turystycznych jakich jest całkiem spory wybór na rynku wystrczy na ugotowanie pełnowartościowego posiłku dla cełej rodziny. Często zawiera również talerze i kubki. Doskonały przyklad  to Zestaw naczyń MSR Flex™ 4 System.  

Niezależnie czy nasz zestaw będzie duży czy mały, naczynia turystyczne powinny być poręczne, funkcjonalne i wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne.
 
Halulite Minimalist
 Halulite Minimalist.

Jeżeli powoli, sezon po sezonie kompletujesz „ swój” zestaw, najlepiej rozpocząć zakupy od najważniejszych naczyń czyli garnków do gotowania. 

 
Zestaw naczyń MSR Flex™ 4
 Zestaw naczyń MSR Flex™ 4 System


Naczynia  turystyczne – rodzaje

Naczynia  turystyczne mogą być wykonane z różnorodnych materiałów, mających odmienne właściwości i…cenę. Najczęściej w sprzedaży znajdziemy naczynia aluminiowe, stalowe, plastikowe oraz tytanowe.  
 
  • Naczynia turystyczne aluminiowe
Powinny być wykonane z aluminium anodyzowanego, czyli pokrytego specjalną, nieprzepuszczalną warstwą, która nie dopuszcza do kontaktu „czystego” rozgrzanego aluminium z żywnością. Naczynia takie są lekkie, wytrzymałe i niedrogie. Szybko się nagrzewają. 
 
  • Naczynia turystyczne ze stali nierdzewnej
Naczynia ze stali nierdzewnej są bardzo wytrzymałe, mogą służyć latami. Można w nich gotować nawet nad ogniskiem. Nagrzewają się jednak dość długo i należą do najcięższych naczyń.
 
  • Naczynia turystyczne z tworzyw sztucznych
Naczynia plastikowe nie nadają się do gotowania, ale można w nich przechowywać jedzenie lub zjeść na nich gotowy posiłek. Kupując naczynia plastikowe warto zdecydować się na materiał, który nie zawiera szkodliwych związków BPA. Są one kompaktowe i łatwe w utrzymaniu czystości. W ofercie producentów znajdziemy także naczynia, w których dno wykonane jest z aluminium a ścianki z silikonu.  
 
  • Naczynia turystyczne tytanowe
Naczynia turystyczne tytanowe to najwyższa klasa naczyń turystycznych, które dzięki zastosowaniu tytanu stają się najlżejszymi. Dobrze przewodzą ciepło i są odporne na korozję. Ich cena jest dość wysoka. 

Niezależnie jakie naczynia turystyczne wybierzesz, na pewno zawsze warto postawić na jakość – produkty takich marek jak:  Light My Fire, Kovea, MSR, Sea To Summit, Robens  czy naczynia turystyczne Primus posłużą Ci przez wiele sezonów. To tylko niektórzy z cenionych producentów naczyń turystycznych, których szeroką ofertę produktów znajdziesz na stronie Ceneria.pl. Każdy znajdzie tu naczynia skrojone na miarę swoich potrzeb.

tekst: zespół Ceneria.pl
 
 
 


ZOBACZ PRODUKTY